IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Racuchy drożdżowe, dla dużych dzieci też
dinowelwet
post 30 Oct 2008, 17:16
Post #1

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 11.853

składniki:
2i1/2szklanka mąki
2jaja
1i1/2łyżki cukru
3dkg drożdży
1,5 szkl. mleka
sól
olej do smażenia

Przepis znalazłam gdzieś na jakims forum i poprostu nie moge sie od niego uwolnić,do tego stopnia zniewolił moją rodzinę.
Drożdże rozkruszyć,posypac cukrem.Mleko podgrzać dodać do drożdży,wymieszać mątewką albo drewnianą łyżką.Jajka rozbić widelcem,osolić.Dodać do drożdży mąkę i jaja,wymieszać.Na tym etapie można dodać pokrojone jabłka lub inne owoce.Pozostawiś do wyrośnięcia na jakieś 20 minut.Smażyć na dość dużej ilości oleju,na średnim ogniu,by racuchy wyrosły a nie się spaliły.Ciasto na patelnie nakładam dwoma łyżkami bo jego gęstość nie pozala na nic innego.Racuchy wykładam na ręczniki papierowe i posypuję cukrem pudrem.W sezonie oblewam zmiksowanymi truskawkami,jagodami lub malinami.Smacznego.
Go to the top of the page

+Quote Post
oliweczka
post 30 Oct 2008, 19:51
Post #2

czeladnik

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 1.802

a mleka to ile?
tzn jaka ma byc konsystencja ciasta, bo i tak w koncu dodam wody zamiast mleka...

+Quote Post
BeataSz
post 30 Oct 2008, 20:10
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 90

oliweczko, ja robię zawsze z połowy takiej porcji i biorę około 3/4 szklanki mleka, więc na całą dałabym ok.1,5 szklanki.

+Quote Post
oliweczka
post 30 Oct 2008, 20:14
Post #4

czeladnik

Użytkownik nr: 1.802

dzieki, od jakiegos czasu chodza za mna takie racuchy z dziecinstwa, jakie piekla moja mama
w weekend spotkanie rodzinne, moze poracuchujemy...

+Quote Post
dinowelwet
post 30 Oct 2008, 20:27
Post #5

mleko gdzieś mi się zapodziało icon_lol.gif półtorej szklanki cvety.gif pozdrawiam

+Quote Post
bajeczka
post 31 Oct 2008, 09:03
Post #6

szef kuchni

Użytkownik nr: 425

Poprawiłam juz liste składników icon_smile.gif

+Quote Post
dinowelwet
post 31 Oct 2008, 10:52
Post #7

anbetung.gif dzięki.

+Quote Post
b_w
post 8 Dec 2008, 12:53
Post #8

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 12.723

Ostatnio robiłam, ale wyszły niezbyt dobre. Mimo wszystko, racuchy drożdżowe są pyszne.

+Quote Post
duende
post 8 Dec 2008, 13:42
Post #9

szef kuchni

Użytkownik nr: 9.634

to smak mojego dzieciństwa icon_smile.gif
Babcia smażyła je na kuchni z fajerkami a my z siostrą pałaszowałyśmy je zachłannie icon_smile.gif
A potem obowiązkowo gorąca herbata.
mniam icon_smile.gif

+Quote Post
postri
post 15 Dec 2009, 15:13
Post #10

Użytkownik nr: 2.908

Witajcie!

Zrobilem wg. przepisu z gory i lekko przez przypadek zmodyfikowalem:

2 i 1/2szklanka mąki
2 jaja
1i1/ 2łyżki cukru
3dkg drożdży - dalem 42 g. swiezych drozdzy
1,5 szkl. mleka
sól- tu dalem cala lyzke stolowa-zdecydowanie za duzo-powinno byc pol albo lyzeczka soli
3 duze jablka pokrojone w drobne elemenciki
olej do smażenia

Dalem do rosniecia okolo pol godziny, jablka wymieszalem pod koniec rosniecia ciasta

Wyszlo super-chcialem zdjecia robic, ale zanim zdazylem wszystko zniknelo:)

+Quote Post
blue_megi
post 4 Jan 2010, 22:13
Post #11

Użytkownik nr: 13.880

też robię takie racuszki. Są przepyszne icon_smile.gif i bardzo sycące icon_smile.gif

+Quote Post
Joanna
post 25 Jan 2011, 18:53
Post #12

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

Dziś eksperymentowałam z nowymi proporcjami, a że racuchy wyszły rewelacyjne, puszyste jak pączki, pospiesznie zapisuję:
500 g mąki tortowej
25 g drożdży
1,5 -2 szklanki mleka (w zależności od chłonności mąki)
2 łyżki cukru
3 jajka M
szczypta soli
Z drożdży, cukru, kilku łyżek mąki i ciepłego mleka nastawić rozczyn. Jak urośnie, polączyć go z mąką i rozbitymi z solą jajkami. Dokładnie wyrobić ciasto (hakiem robota i drewnianą kopystką). Odstawić do wyrośnięcia na ok. 50 minut. Nabierać łyżką ciasto, starając się nie zniszczyć jego bąbelkowej struktury. Smażyć na średnim ogniu w dużej ilości oleju.
Oprószyć cukrem - pudrem.

+Quote Post
aguś25
post 25 Jan 2011, 19:06
Post #13

pomoc kuchenna
**

Użytkownik nr: 18.802

U mnie obowiązkowo z kawałkami jabłek . Posypane cukrem pudrem . Już mam pomysł na jutrzejszy objad lecker.gif

+Quote Post
Krystyna9
post 25 Jan 2011, 19:33
Post #14

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 4.258

to może i ja tu wpiszę swoje, które kiedyś podawałam w "niebie"

2,5 szklanki mąki + 2 łyżki do zaczynu
1 - 1,5 szklanki mleka + 6 łyżek do zaczynu
1,5 łyżki cukru do zaczynu
30 g drożdży
1 jajko
1 żółtko
szczypta soli

Mleko oczywiście lekko ciepłe. Zaczyn to tylko tyle aby cokolwiek drożdże ruszyły. Razem do michy i wyrobić mikserem. Ciasto jest jak gęsta śmietana. Dodać pokrojone jabłko, wymieszać i michę przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania (wstawiam tę michę w drugą, w której jest ciepła woda a po 15 minutach już będziemy smażyć racuchy)

Smażę w dość głębokim oleju. Tak gdzieś ze 2,5 - 3 cm. Nakładam to wyrośnięte ciasto łyżką, którą za każdym razem moczę w kubku z gorącą wodą.

Załączony plik  racuchy4.JPG ( 221.41K ) Suma pobrań: 7

Załączony plik  racuchy6.JPG ( 242.31K ) Suma pobrań: 7

edit: edytowałam przepis i dopisałam ilość mleka , że powinno być od 1 do 1,5 szklanki. Ciasto ma mieć konsystencję gęstej śmietany (ha, gęsta śmietana i gęsta śmietana. Wszystko zależy do jakiej gęstej śmietany jesteśmy przyzwyczajeni. Kiedyś gęstą śmietanę kupowały się od "baby". Teraz, gęsta śmietana w sklepie ma naprawdę różną konsystencję), ale nie powinno byc płynne tak jak na placuszki z jabłkami

+Quote Post
aguś25
post 25 Jan 2011, 19:54
Post #15

pomoc kuchenna
**

Użytkownik nr: 18.802

Krysiu to nie są raczuchy a pączki , niesamowite. Robie z podobnego przepisu , tylko smaże w małej ilości oleju .Wychodzą płaskie w porównaniu z Twoimi.
Koniecznie musze wypróbować po Twojemu anbetung.gif

+Quote Post
Margot
post 27 Jan 2011, 13:44
Post #16

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

CYTAT(Joanna @ 25 Jan 2011, 19:53 ) *
Dziś eksperymentowałam z nowymi proporcjami, a że racuchy wyszły rewelacyjne, puszyste jak pączki, pospiesznie zapisuję:
500 g mąki tortowej
25 g drożdży
2 szklanki mleka
2 łyżki cukru
3 jajka
szczypta soli
Z drożdży, cukru, kilku łyżek mąki i ciepłego mleka nastawić rozczyn. Jak urośnie, polączyć go z mąką i rozbitymi z solą jajkami. Dokładnie wyrobić ciasto (hakiem robota i drewnianą kopystką). Odstawić do wyrośnięcia na ok. 50 minut. Nabierać łyżką ciasto, starając się nie zniszczyć jego bąbelkowej struktury. Smażyć na średnim ogniu w dużej ilości oleju.
Oprószyć cukrem - pudrem.

zrobiłam tzn nie do końca bo mleka było tylko w ilości 1 szklanki , druga szklanka płynów to tak 2/3 domowego(od Szwagra) wina ryżowego , korzennego, reszta to białego rumu , trochę wody,a dodałam trochę otrąb owsianych do mąki i dalej jak u Joanny , po wyrobieniu , dalej jak Krysia pisała

CYTAT(Krystyna9 @ 25 Jan 2011, 20:33 ) *
(wstawiam tę michę w drugą, w której jest ciepła woda a po 15 minutach już będziemy smażyć racuchy)

Smażę w dość głębokim oleju. Tak gdzieś ze 2,5 - 3 cm. Nakładam to wyrośnięte ciasto łyżką, którą za każdym razem moczę w kubku z gorącą wodą.

pyszne są -dziewczyny bussi.gif cvety.gif anbetung.gif
Załączony plik  karnawa__063.jpg ( 176.43K ) Suma pobrań: 4

Załączony plik  karnawa__071.jpg ( 140.76K ) Suma pobrań: 0

+Quote Post
Cinka
post 3 Feb 2011, 21:53
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

A ja dziś robiłam racuchy z przepisu Krystyny - wyszły prze, prze, przemięciutkie, pulchniutkie i w ogóle niebo w gębie - zero zapachu drożdży - rewelacja.
Tylko nie wiem czy nie ma błędu w przepisie bo z 1 szkl mleka nijak nie chciała mi wyjść konsystencja gęstej śmietany - dodawałam na oko więcej, może nawet ponad pół szklanki.
Ale nic to - w sumie się udały i bardzo nas zachwyciły - dziękuję anbetung.gif

+Quote Post
Elle
post 3 Feb 2011, 22:16
Post #18

uczeń

Użytkownik nr: 20.671

Cinka, telepatia, tez je dziś robiłam icon_lol.gif
I też dolewałam mleka, duuużo mleka.
Smażyłam na małej ilości oleju - takie nasiąknięte tłuszczem są dla mnie nie do zjedzenia.
Wyszły bardzo fajne, miękkie, zjedliśmy na kolację z pudrem daumen.gif

+Quote Post
Krystyna9
post 4 Feb 2011, 09:44
Post #19

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 4.258

Dziewczyny kochane, wszystko zależy od mąki. Dlatego napisałam jaka powinna być konsystencja ciasta - gęsta śmietana. Te 6 łyżek mleka do zaczynu odmierzyłam teraz w szklance i daje 1/3 szklanki (szklanka ma pojemność 250 ml). Myślę, że więcej jak pół szklanki mleka nie powinno się dolewać. Ciasto nie powinno być płynne. To nie są placki z jabłkami tylko racuchy
Elle, smażenie w dużej ilości tłuszczu wcale nie powoduje zwiększonego picia go. Chyba raczej jest odwrotnie. Jak smażysz w małej ilości tłuszczu to racuchy muszą dłużej w nim przebywać aby były w środku usmażone i wtedy wchłaniają więcej go.
Te powinny wyrastać niczym pączki, i nie wyobrażam sobie smażenia ich w małej ilości tłuszczu. Dobrze jest wlać do zimnego jeszcze tłuszczu, przed smażeniem, chlupek spirytusu.

+Quote Post
Cinka
post 4 Feb 2011, 15:01
Post #20

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

Krystyno ja wiem że to od mąki zalezy, ale mimo wszystko - mam wrażenie że to jednak i tak za mało mleka, bo ja jak Elle musiałam dolać go duuużo - napewno więcej niż pół szklanki, a ciasto nie było płynne, raczej takie galaretowate.

Smażenia tych racuszków w dużej ilości tłuszczu nie ma się co bać, bo one go bardzo niewiele piją - jak wlałam na początek tak z centymetr - dwa, w patelni 28 cm i tak wysmażyłam wszystkie bez dolewki oleju.
Po zdjęciu z patelni kładłam na ręcznikach papierowych i ku memu zdziwieniu niewiele tłuszczu odebrały, bo go niewiele było. W środku wcale.

A co do długości smżenia - z moich obserwacji wynika, że szybciej się smaży na niewielkiej ilości oleju, szybciej się rumienią ale nie zawsze dopiekając środki (nie w tych racuchach) a smażenie w większej ilości przebiega ciut dłużej i łagodniej, bardziej równomiernie się złocą, ładniej rosną i napewno nie będą surowe.

+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 18th July 2019 - 00:21