Kurczak duszony z cynamonem i kiszonymi cytrynami*

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Przepis pochodzi z programu Spice trip i oryginalny jest np. tu: http://www.sbs.com.au/food/recipes/chicken...ns-and-cinnamon Ja zrobiłam to danie ciut inaczej ale wiele nie zmieniłam, zatem podaję poniżej swoją wersję.

Składniki na 2 porcje:

- 300-400 g piersi z kurczaka pokrojonych w paski
- 1 nieduża cebula pokrojona w piórka
- 2 ząbki czosnku pokrojone w paski
- oliwa
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- pieprz mielony do smaku
- 1 pomidor bez skórki pokrojony w kostkę
- 1/2 szklanki rodzynek złotych
- 1/4 kiszonej cytryny bez miąższu pokrojonej w małą kostkę
- sól do smaku

Kurczaka podsmażyć w głębszym garnku na oliwie, dodać cebulę, smażyć chwilę, dodać czosnek, smażyć krótko. Wsypać przyprawy, dokładnie wymieszać i krótko podsmażać, dodać pomidora, rodzynki, wymieszać i wlać tyle wrzątku, żeby ledwo zakrył mięso. Zakryć pokrywką i dusić ok. 15-20 minut, aż smaki się połączą, można pod koniec odkryć pokrywkę i zwiększyć gaz, żeby zredukować nieco sos jeśli byłby zbyt rzadki. Na koniec dodać cytryny, wymieszać i odstawić na 5 minut. Nie solić w trakcie ale na sam koniec po dodaniu cytryn, które same w sobie są bardzo słone!
W tym czasie zalać kuskus wrzątkiem lub przyrządzić go na parze. Podawać kurczaka z kuskusem, można posypać nacią kolendry.

Danie jest przepyszne, słono-kwaśne z lekką słodyczą i lekkim aromatem cynamonu w tle. Zdjęcia w związku z powyższym nie ma
icon_wink.gif
Zresztą i tak było już zbyt ciemno na dobre w miarę zdjęcie robione kalkulatorem
icon_wink.gif


Nie wiem gdzie to danie do końca przypisać, niby jest to kuchnia hinduska, odcinek w którym zamieszczony był przepis dział się w Kerali i dotyczył cynamonu, no ale te kiszone cytryny trochę tu zamieszały, nie mam pojęcia, czy Hindusi używają takich cytryn, w każdym razie nigdzie o tym wcześniej nie słyszałam. Mimo to, danie jest tak dobre, że wszystko jedno skąd pochodzi
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Z kiszonymi cytrynami, to brzmi bardzo marokańsko
icon_smile.gif