IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Wigilijna zupa grzybowa
seniorka
post 6 Dec 2008, 11:32
Post #1

kucharz-zawodowiec

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 10.341

Dzisiaj jedyną konkurentką barszczu wigilijnego jest zupa grzybowa. Była jeszcze kiedyś zupa migdałowa, ale dziś prawie zupełnie zapomniana. Dlatego pozwoliłam sobie przypomnieć przepis i na nią. Natomiast zupa grzybowa ma nadal bardzo licznych zwolenników. Przepis zaczerpnęłam z miesięcznika "Ty i Ja". Wigilijna zupa grzybowa, podobnie jak barszcz, jest zupą postną. Nie ma sycić, lecz rozgrzać żołądek i pobudzić apetyt.

Składniki
5 - 8 dkg suszonych grzybów
spora włoszczyzna bez kapusty
10 ziarenek pieprzu
sól
ew. odrobina soku z cytryny

Grzyby szybko myjemy pod bieżącą wodą, zalewamy 2 l zimnej wody i gotujemy pod przykryciem 30 - 40 minut. Po tym czasie dodajemy włoszczyznę oraz ziarna pieprzu i gotujemy jeszcze 25 - 30 minut.
Do klarownej, przelanej przez sitko zupy, posolonej do smaku i ew. zaostrzonej odrobiną soku z cytryny
( ja tego nie robię, ale może ktoś chce spróbować wersji oryginalnej), dodajemy ugotowane, pokrojone na cieniutkie paseczki grzyby. Tak przygotowaną zupę podajemy z łazankami domowymi lub kupionymi i ugotowanymi oddzielnie.
Zarówno barszcz czerwony jak i zupę grzybową w wersjach wigilijnych można podawać w talerzach lub w filiżankach.
Go to the top of the page

+Quote Post
izunia2007
post 22 Dec 2008, 21:47
Post #2

uczeń

Użytkownik nr: 9.406

Moja zupe grzybowa wigilijna robie identycznie,tylko grzybow duuuuzo duuuuzo wiecej icon_smile.gif

+Quote Post
olatka
post 6 Dec 2015, 19:59
Post #3

pomoc kuchenna
*

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 14.296

Wyciagam, bo Święta blisko.
Robię bardzo podobnie.
Namoczone grzyby (najbardziej kocham podgrzybki) gotuję z dodatkiem włoszczyzny, pieprzu, z zielem ang. i listkiem.
Gdy są miękkie- wyjmuję warzywa, zupkę cedzę starannie (jak by grzybów nie płukać, zawsze jakiś piasek się ostanie ;) ).
Grzybki ugotowane, pokrojone w paseczki wrzucam do wywaru i zaprawiam grzybową świeżym masłem.
Podaję z łazankami i kwaśną, gęstą śmietaną.

+Quote Post
hazo
post 6 Dec 2015, 20:47
Post #4

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 956

U mnie taka zupa grzybowa jest zawsze czysta (bez śmietany) i podawana z kostką z kaszy krakowskiej ugotowanej na gęsto i pokrojonej po wystudzeniu. No i obowiązkowo w kaszy musi być dużo posiekanego koperku.

+Quote Post
Margot
post 6 Dec 2015, 22:31
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

CYTAT(hazo @ 6 Dec 2015, 21:47 ) *
U mnie taka zupa grzybowa jest zawsze czysta (bez śmietany) i podawana z kostką z kaszy krakowskiej ugotowanej na gęsto i pokrojonej po wystudzeniu. No i obowiązkowo w kaszy musi być dużo posiekanego koperku.

muszę to siostrzenicy podpowiedzieć(szczególnie o tej kaszy z koperkiem, świeży czy suszony?), bo to Ada jest u nas specjalistka od zupy grzybowej

+Quote Post
hazo
post 6 Dec 2015, 23:12
Post #6

kucharz-zawodowiec

Świeży. Suszony zdominuje zupę, bo ma zbyt charakterystyczny smak. Ja koperek dodaję jak juz kasza jest gęsta. Potem około centymetrową warstwą rozsmarowuję na zmoczonym zimną wodą płytkim talerzu i zostawiam do zastygnięcia.
Moja zupa grzybowa, "niewigilijna", bo na rosole, ale koperek można wypatrzeć:

Załączony plik  zupa_grzybowa.jpg ( 35.37K ) Suma pobrań: 0
Załączony plik  kostki_z_kaszy_do_zupy_gfrzybowej.jpg ( 34.78K ) Suma pobrań: 0

+Quote Post
Joanna
post 6 Dec 2015, 23:32
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

CYTAT(Margot @ 6 Dec 2015, 22:31 ) *
muszę to siostrzenicy podpowiedzieć(szczególnie o tej kaszy z koperkiem, świeży czy suszony?), bo to Ada jest u nas specjalistka od zupy grzybowej

Kostka z kaszy krakowskiej czy mannej to był koszmar mojego dzieciństwa - nie znosiłam, a mama czasem ją podawała do różnych czystych bulionów. Ciekawe, czy była z koperkiem, muszę podpytać. I zrobić kiedyś samodzielnie - może przez pół wieku gust mi się zmienił? icon_wink.gif

+Quote Post
BeataSz
post 7 Dec 2015, 11:26
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 90

Ja natomiast taką kostkę w rosole bardzo lubiłam, mama robiła jak nie chciało jej się makaronu zagniatać icon_biggrin.gif Teraz całkiem o niej zapomniałam, bo makarony gotowe są, więc nie trzeba kombinować. Ale muszę kiedyś zrobić sobie specjalnie, mama robiła czystą, a ja z zieloną pietruszką zamiast koperku.

+Quote Post
kero
post 7 Dec 2015, 11:39
Post #9

pomoc kuchenna
**

Użytkownik nr: 53.284

Zupa migdałowa na Wigilię ???

+Quote Post
hazo
post 7 Dec 2015, 12:13
Post #10

kucharz-zawodowiec

CYTAT(kero @ 7 Dec 2015, 11:39 ) *

Poczytaj np. tu: http://metrocafe.pl/metrocafe/1,145523,151..._z_Kresow_.html
i tu: http://www.familie.pl/artykul/Zupa-migdalo...PIS,8361,1.html
tu też: http://www.kuchennymidrzwiami.pl/wigilijna...czakiewiczowej/

i w wielu innych miejscach.

+Quote Post
Margot
post 7 Dec 2015, 15:13
Post #11

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

Ja tramy kostkowej nie mam , to może być fajny pomysł do zupy. Hazo apetycznie to się prezentuje

Ja często migdałową (koniecznie z ryżem ) robię na śniadanie drugiego dnia świat, kiedyś na mleku teraz na jakimś roślinnym , uwielbiamy

+Quote Post
Akulka
post 7 Dec 2015, 15:47
Post #12

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.177

U mnie zaś jest zawsze barszcz z grzybów suszonych, zarzucany kasza gryczana. Kocham ten smak! Raz w roku, ale warto czekac icon_wink.gif

+Quote Post
seniorka
post 7 Dec 2015, 16:44
Post #13

kucharz-zawodowiec

Przed laty była to druga zupa wigilijna dla kilkuletniego wówczas mojego syna., traktowana jako dziecięca, chociaż znałam jej pochodzenie i wiedziałam co robię.
To zabawne, ale właśnie dzisiaj zatelefonował mój syn, prosząc o przepis, bo chce ją zrobić (on doskonale gotuje) dla mojej wnuczki, a swojej córki Ani. Zastanowiłam się nad ciągłością tradycji rodzinnych, przekazywaniu przepisów itp. Może dlatego ciągle trwamy na tym świecie? A zupa migdałowa od lat była zupą wigilijną. W moich zbiorach mam ją w "Kucharzu warszawskim" z końca XIX wieku. Ja na tę okazję wolę grzybową lub barszcz, ale większość dzieci uwielbia migdałową. Smacznego.

+Quote Post
Akulka
post 7 Dec 2015, 16:50
Post #14

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.177

Seniorko, może nie czas i miejsce ale chciałabym Ci napisać, ze Cie podziwiam. Jako człowieka - za twoja pasje i ciepło. Aż miło Cie czytać icon_wink.gif

Zupy migdałowej nigdy nie robiłam, ale poddałas mi pomysł, by moze taką zrobic dla 3 latka, który zasadniczo zup nie lubi? Hm... jest to pewna opcja. Arcyciekawa i kusząca. Czy Twój przepis jest gdzies na cinie? icon_wink.gif

+Quote Post
seniorka
post 14 Dec 2015, 21:13
Post #15

kucharz-zawodowiec

CYTAT(Akulka @ 7 Dec 2015, 16:50 ) *
Seniorko, może nie czas i miejsce ale chciałabym Ci napisać, ze Cie podziwiam. Jako człowieka - za twoja pasje i ciepło. Aż miło Cie czytać icon_wink.gif

Zupy migdałowej nigdy nie robiłam, ale poddałas mi pomysł, by moze taką zrobic dla 3 latka, który zasadniczo zup nie lubi? Hm... jest to pewna opcja. Arcyciekawa i kusząca. Czy Twój przepis jest gdzies na cinie? icon_wink.gif

Przepraszam, taki post, a ja przeoczyłam Jest mi nieswojo. Po pierwsze: dziękuję, a po drugie, spieszę donieść, że jest zupa migdałowa w dwóch wersjach - jedna z początku XX wieku i druga w wersji współczesnej. Czytaj tutaj. Wszystko jest w wątku - zupy.

+Quote Post
seniorka
post 15 Dec 2015, 07:31
Post #16

kucharz-zawodowiec

Rozważania na temat starej Warszawy i zupy migdałowej.

+Quote Post
kero
post 15 Dec 2015, 11:15
Post #17

pomoc kuchenna
**

Użytkownik nr: 53.284

Zdziwiłam się bo nigdy o tej zupie nie słyszałam bo u nas zawsze była grzybowa lub barszczyk czerwony ale że człowiek się całe życie uczy to i zupę migdałową wypróbuje icon_biggrin.gif

+Quote Post
seniorka
post 15 Dec 2015, 20:48
Post #18

kucharz-zawodowiec

CYTAT(kero @ 15 Dec 2015, 11:15 ) *
Zdziwiłam się bo nigdy o tej zupie nie słyszałam bo u nas zawsze była grzybowa lub barszczyk czerwony ale że człowiek się całe życie uczy to i zupę migdałową wypróbuje icon_biggrin.gif

Ale zrób jako dodatkową, żeby mieli wybór. Smacznego.

+Quote Post
mariaanna
post 17 Dec 2015, 10:08
Post #19

czeladnik

Użytkownik nr: 8.029

CYTAT(olatka @ 6 Dec 2015, 19:59 ) *
Wyciagam, bo Święta blisko.
Robię bardzo podobnie.
Namoczone grzyby (najbardziej kocham podgrzybki) gotuję z dodatkiem włoszczyzny, pieprzu, z zielem ang. i listkiem.
Gdy są miękkie- wyjmuję warzywa, zupkę cedzę starannie (jak by grzybów nie płukać, zawsze jakiś piasek się ostanie ;) ).
Grzybki ugotowane, pokrojone w paseczki wrzucam do wywaru i zaprawiam grzybową świeżym masłem.
Podaję z łazankami i kwaśną, gęstą śmietaną.

Robię co roku identycznie, a do tego koniecznie łazanki z przepiórczych jajek.

+Quote Post
seniorka
post 17 Dec 2015, 21:02
Post #20

kucharz-zawodowiec

CYTAT(mariaanna @ 17 Dec 2015, 10:08 ) *
Robię co roku identycznie, a do tego koniecznie łazanki z przepiórczych jajek.

Proszę wpisz przepis na te łazanki. Chętnie zrobię, a myślę że nie tylko ja. Dziękuję i pozdrawiam.

+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 24th August 2019 - 05:57