Ramen z zielenina

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Nie bardzo lubie ramen. Trzeba duzo skladnikow przygotowac oddzielnie i zostaje mnostwo garow do mycia, ale ze jesc lubimy...

P_20190108_185924.jpg

Najlepiej miec wywar na baze: resztki rosolu czy bone broth. Jesli sie nei ma, niestety trzeba ugotowac.
Baze doprawia sie dodajac imbir (choc jesli robi sie warzywa to juz w nich jest go sporo i nie trzeba), nieco pasty z chili, jesli trzeba jakas baze rosolowa, ja mam taka paste ekologiczna, chinski cukier w blokach https://www.google.com/search?q=chinese+sug...280&bih=668 wode od moczenia grzybkow i na koncu miso. Miso nei powinno sie gotowac.

Owszem, pare razy zrobilam ramen od samego poczatku do konca, ale teraz robie raczej jak mam... resztki miesa.
Doskonaly jest ze stekiem z tunczyka, ale nada sie tez resztka kury, steka czy wieprzowiny. Dzis mam pozostala po obiedzie piers kury. Marynuje sie juz w ostrym sosie chili, taki jak zawsze daja do pho thai czy egg rolls, z dodatkiem sosu sojowego i sliwkowego. Potem tylko nieco podsmaze szybko, zeby nie oplynelo wszystko w rosole, a zostalo na kurze.

Nauczylam sie jakis czas temu robic bok choy i bardzo go lubimy. Podaje dosc czesto do chinszczyzny, a jak zaczelam robic ramen nauczylam sie robic shitake i... uwielbiam je.

6-8 grzybow zalac wrzatkiem i namoczyc 20 min.
Na patelni (tej samej od obsmazenia miesa) rozgrzac olej, dodac plasterki imbiru (pol do calego kciuka zaleznie jak lubisz), platki chili i 1-2 zabki czosnku. Dorzucic pokrojone w plastry kapelusze, przesmazyc szybko dodajac sos sojowy, wylowic i na te sama patelnie wrzucic bok choy. Maly kroi sie wzdluz na polowki, duzy w poprzek, dodac jeszcze sosu sojowego jesli trzeba i odrobine skrobii z woda. Jak liscie tylko zwiedna sa gotowe, mozna wrzucic grzyby z powrotem i trzymac cieple pod przykryciem.

Gotujac chinski makaron zostalam poinformowana przez Chinke w sklepie
icon_wink.gif
ze trzeba dodac nieco oleju do wody. Nie po to, zeby sie nie sklejal, ale dlatego, ze jest mieciutki. Nie wiem co z tymi ich makaronami, ale ciagle poszukuje takiego zeby byl jak w dobrej knajpie. Najczesciej spotyka sie makarony w kosstkach, ale te wlasnie sa wyjatkowo twarde. Wole tego rodzaju https://www.amazon.ca/Hime-Japanese-Somen-N...00384&psc=1

No i potem to juz sie naklada. Podlewa nieco zupy, wklada makaron, na wierzchu uklada warzywa, mieso, ugotowane na poltwardo polowki jajek, ukosnie pokrojona dymka i czarny sezam, mozna dac kapke oleju sezamowego. Podaje hoisin i ostry sos jesli ktos chcialby sobie umoczyc mieso, czy mocniej doprawic zupe.
 

Załączniki

  • P_20190108_185924.jpg
    P_20190108_185924.jpg
    389.7 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ciekawa jestem jak dzis bedzie, bo za duzo mam pekinskiej w lodowce i nie chce mi sie isc po bok choy
icon_mrgreen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Dzięki, brzmi apetycznie. Muszę tylko pastę miso kupić, bo nie mam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Miso daje, bo bardzo lubie, ale nie musi byc. Dobrze jest dodac nieco sosu, ktory da orientalny smak, albo na przyklad wodorosty, o ktorych wczoraj zapomnialam
fiesgrins.gif

Zwykle otwieram paczuszke chipsow, tne nozyczkami kuchennymi i sypie na wierzch zupy.
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Uwielbiam ramen!

Moja wersja ekspresowa, to ugotować makaron, zagotować wodę i dodać do niej miso białe (już nie gotować), doprawić sosem sojowym, olejem sezamowym i w zasadzie tyle. Składniki to makaron, kawałek mięsa lub nie, jajko lub nie, warzywa zielone (uwielbiam brokuła), wodorosty i masło.

Zdjęcie oryginału jedzonego w Szanghaju:

miso_Chiny.jpg

Moja podróbka, marna ale pyszna
icon_smile.gif


miso_moja.jpg
 

Załączniki

  • miso_Chiny.jpg
    miso_Chiny.jpg
    133.1 KB · Wyświetleń: 3
  • miso_moja.jpg
    miso_moja.jpg
    94 KB · Wyświetleń: 2

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Maslo! co daje maslo?
Musze sprobowac taka wersje ekspresowa. Czasem by sie siorbnelo zupy, ale nie chce sie gotowac wywarow pol dnia.

Brokul to niestety moja bolaczka. Nie lubie gotowanego
icon_sad.gif
a taki wygodny. Szybki w przygotowaniu, tani, i z wieloma potrawami sie zgodzi - pasuje.
Sprawdzalam te wloskie... jak one sie nazywaja... rapini. Do zup sie nie nadaja, maja bardzo duzo goryczki, tylko z patelni.
Tyle dobrego
icon_wink.gif
ze wypracowalam swoje sposoby. Jak serwuje zielone warzywa, do gulaszu na przyklad, to gotuje w jednym garnku szparagi i brokuly. Szparagow Adam nie lubi od pewnego czasu, a Kuba jak ma do wyboru tez wybierze brokula to sie zgodnie podzielimy.

To jest niezly pomysl na bardzo szybka zupe. Jak juz gotujesz ten makaron to mozesz razem zagotowac soje, taka gotowa mrozona, i wtedy ani miesa ani jajka nie trzeba by miec pelnowartosciowy posilek weganski. Albo dodac tofu. Choc te co serwuja w knajpach musza byc jakos marynowane. Lepiej smakuja od sklepowych
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Masło to smak i tłuszcz
icon_smile.gif

A brokuła blanszuję 3 minuty w gotującym się makaronie
icon_smile.gif

Soi mrożonej nie widziałam, ale kiełki są nawet w Biedronce.
Czasem daję tylko warzywa, masło, szczypiorek.

Chińskie zupy są tłuste, esencjonalne, pełne smaku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: