Kwas chlebowyy

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis znalazłam w broszurce wydanej przez murator S.A. Ponieważ męczy mnie ciąganie ze sklepu, nawet ww torbie na kółkach, różnych napojów z wodą mineralną na czele, postanowiłam zrobić wytwórnię napojów w domu. Oczywiście sprzyjają temu tropikalne upały. Najpierw musiałam zgromadzić:
- 1,5 kg chleba razowego
- 5 litrów pregoto3wnej wody
- 5 dkg drożdży
- cukier (ile kto chce, ja dałam szklankę - trochę za dużo))
- rodzynki (wzięłam małe opakowanie, chyba 10 dkg)

Chleb kroimy na kromki, opiekamy w piekarniku, pokruszyć, zalać w garnku (najlepiej kamionkowym) ciepłą przegotowaną wodą. Dodać drożdże i kilka łyże4ik cukru. Przykryć i odstawić ciepłe miejsce na 3 dni. Przecedzić, przelać do bu5telek. Do każde3j wrzucić kilka rodzynek, zakręcić i przechowywać w lodówce do 10 dni.
Pochodni8e przepisu z kuchni rosyjskiej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
seniorka @ 10 Aug 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1585028Przepis znalazłam w broszurce wydanej przez murator S.A. Ponieważ męczy mnie ciąganie ze sklepu, nawet ww torbie na kółkach, różnych napojów z wodą mineralną na czele, postanowiłam zrobić wytwórnię napojów w domu. Oczywiście sprzyjają temu tropikalne upały. Najpierw musiałam zgromadzić:
- 1,5 kg chleba razowego
- 5 litrów pregoto3wnej wody
- 5 dkg drożdży
- cukier (ile kto chce, ja dałam szklankę - trochę za dużo))
- rodzynki (wzięłam małe opakowanie, chyba 10 dkg)

Chleb kroimy na kromki, opiekamy w piekarniku, pokruszyć, zalać w garnku (najlepiej kamionkowym) ciepłą przegotowaną wodą. Dodać drożdże i kilka łyże4ik cukru. Przykryć i odstawić ciepłe miejsce na 3 dni. Przecedzić, przelać do bu5telek. Do każde3j wrzucić kilka rodzynek, zakręcić i przechowywać w lodówce do 10 dni.
Pochodni8e przepisu z kuchni rosyjskiej.
Pozwolę sobie uszczegółowić sprawę chleba. To musi byc chleb RAZOWY ŻYTNI 100% na zakwasie. Inaczej kwas nie wyjdzie taki jak potrzeba.
Nawiasem - natknęłam się kiedyś w literaturze na chleb pieczony specjalnie do robienia na nim kwasu chlebowego. Miał bardzo wysoki stosunek zakwasu do mąki.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
qd @ 10 Aug 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1585073Pozwolę sobie uszczegółowić sprawę chleba. To musi byc chleb RAZOWY ŻYTNI 100% na zakwasie. Inaczej kwas nie wyjdzie taki jak potrzeba.
Nawiasem - natknęłam się kiedyś w literaturze na chleb pieczony specjalnie do robienia na nim kwasu chlebowego. Miał bardzo wysoki stosunek zakwasu do mąki.
To ostatnie zdanie dla mnie już zbyt mądre. Pozostałe uwagi doskonałe i przydatne. Serdecznie dziękuję
anbetung.gif