Latkes. Racuszki z jabłkami*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ten pyszny przepis znalazłam na stronie z przepisami kuchni żydowskiej. Od polskich racuszków, znanych chyba większości osób
icon_smile.gif
, różnią się dodatkiem korzennych przypraw, co stanowi ciekawą odmianę. Polecam
icon_smile.gif


latkes.jpg

200 ml mleka
50 ml wody
300 g mąki pszennej
100 g cukru
2 jajka
1 łyżka rozpuszczonego masła
1i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki przyprawy do piernika
2 jabłka
szczypta soli

Jajka utrzeć z cukrem, wlać mleko i masło. Zmiksować. Dodać mąkę, sól, cynamon, przyprawę do piernika i proszek do pieczenia, dokładnie zmiksować ciasto. Dodać 2 obrane, starte na tarce jabłka.

Na gorącej teflonowej patelni smażyć placuszki aż będą z obu stron złote.
Można podać z konfiturą, twarogiem lub posypane cukrem pudrem.
 

Załączniki

  • latkes.jpg
    latkes.jpg
    99.2 KB · Wyświetleń: 0

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
spróbuję dzisiaj je zrobić w tej wersji korzennej. Smażyłaś je bez dodatku tłuszczu? Nie chciałabym, aby dużo wypiły podczas smażenia, a jednocześnie chciałabym aby były rumiane, co bez tłuszczu raczej nie wyjdzie...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tak, smazyłam bez tłuszczu, na teflonowej patelni do naleśników.
Oczywiście, myślę, że jeśli na każdą porcję wlejesz jakąż łyżkę oleju, to będzie ok
icon_smile.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Mi, jak juz wiesz - te racuchy baaardzo nam posmakowaly
mniam.gif

Raz jeszcze bardzo dziekuje za smakowity przepis
cvety.gif


racuchyZjablkami.jpg
 

Załączniki

  • racuchyZjablkami.jpg
    racuchyZjablkami.jpg
    56.8 KB · Wyświetleń: 0

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Bea73 @ 15 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=900831Sa przepyszne! Robcie je dziewczyny koniecznie
lecker.gif
Tak, róbcie! Zaglądam do tego wątku od kiedy się pojawił i tłumaczę sobie że nie powinnam ich robić, nie warto tylko dla siebie samej, przede wszystkim nie warto ze względu na to że one napewno sa tuczące i to bardzo.
Ale już dzisiaj zaczynam powoli dochodzić do wniosku , że jeśli jutro na obiad zrobię tylko te placki i nie ruszę zupy którą właśnie ugotowałam, to może od razu nie przytyję albo nie aż tak wiele...
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
No ja zrobilam na obiad tylko racuchy
icon_smile.gif
wychodzi ich ok. 16, zawsze mozna zrobic z polowy porcji ;)
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Zjadłam ostatniego placka i już Wam piszę.
Smak mają dobry, smakowały nawet mojemu mężowi.
Z podanych składników wyszlo nam tyle placków,że nie daliśmy rady wszystkich zjeść.

Mam jednak do Was pytanie: jak piekłyście, to ciasto też tak rozlewało się Wam na patelni? Nie mogłam stworzyć ładnego kształtu i niezbyt wysokie wyrosły ... Acha - piekłam na zwykłej patelni.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
sapphire @ 15 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=900840Z podanych składników wyszlo nam tyle placków,że nie daliśmy rady wszystkich zjeść.

Mam jednak do Was pytanie: jak piekłyście, to ciasto też tak rozlewało się Wam na patelni? Nie mogłam stworzyć ładnego kształtu i niezbyt wysokie wyrosły ... Acha - piekłam na zwykłej patelni.
Nie, mnie sie rozlewalo tak 'normalnie', nie jakos mocno;ale ja jablka odcisnelam przed dodaniem, bo byly bardzo soczyste i balam sie, ze masa zrobi sie zbyt plynna.

PS. Nam ich starczylo tak akurat na obiad
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Bea, jak juz mówiłam, cieszę nie na prawdę ogromnie
dance.gif
bussi.gif


Sapphire - one bardzo wysokie nie są, takie hmm.. na ok 0,5-1 cm. Ciasto powinno być gęste. Jeśli miałaś np. bardzo soczyste jabłka, może by było dobrze, żebyś je trochę odcisnęła, jak to zrobiła Bea, lub dosypała więcej mąki. Ale mimo wszystko cieszę się, że smaczne wyszły.
icon_smile.gif


Samanto: a dlaczego ona mają być takie "na pewno bardzo tuczące"? Nie rozumiem. Wg. mnie nie są, przecież nawet nie smaży się ich na oleju, tylko na suchej patelni. Jabłuszko + samo zdrowie
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Dzięki dziewczyny, ale chyba już znam swój błąd
icon_frown.gif
Nie chciało mi się ścierać jabłek, tylko je wkroiłam - i może dlatego miałam rozlewające ciasto. Ale mimo tego i tak smaczne. Wyrosły na ok pół cm - myślałam, że Wasze są dużo wyższe.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Mała_Mi @ 16 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=900942Samanto: a dlaczego ona mają być takie "na pewno bardzo tuczące"? Nie rozumiem. Wg. mnie nie są, przecież nawet nie smaży się ich na oleju, tylko na suchej patelni. Jabłuszko + samo zdrowie
icon_biggrin.gif
No bo unikam węglowodanów jak mogę, no chyba że chodzi o placki... mówisz, żw plackach nie tuczą? No to super, przechodzę na placki
rofl.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
No oczywiście, placki to zupełnie wyjątkowy wyjątek!
icon_cool.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Są rzeczywiście wyjątkowe. Bardzo dobre i aromatyczne, z nutką cynamonu który tak bardzo pasuje do jabłek, i tylko lekkie wspomnienie piernika którego nie lubię. Nawet zastanawiałam się czyby nie pominąć tego jednego składnika, ale wtedy nie byłyby takie same, dobrze że jednak dałam przyprawę do piernika., chociaż to było troszkę mniej niż w przepisie.
Na pewno nieraz jeszcze będą na moim stole , mimo że jak już napisałam, unikam węglowodanów. Ale te placki są warte tego żeby nieco naruszyć zasady, przeciez nie zamierzam ich jeść codziennie, chociaż mogłabym, naprawdę nie znudziłyby mi się szybko. Uwielbiam wszelkie placki, racuszki a te są naprawdę wyjątkowe.
Zamierzałam smażyć je bez tłuszczu , lecz były takie jakieś dziwne i nie podobały mi się. Gdy wlałam na patelnię nieco oleju, placki natychmiast zyskały na wyglądzie i na smaku.
Bardzo Ci dziękuję za przepis, Mi.
latkes_z_jab_kami.JPG
 

Załączniki

  • latkes_z_jab_kami.JPG
    latkes_z_jab_kami.JPG
    193.2 KB · Wyświetleń: 0

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Zrobiłam placuszki na drugie śniadanie
icon_razz.gif

Jabłka miałam niestety słodkie i zupełnie nie były wyczuwalne
ale placki były wyśmienite
lecker.gif

niesamowicie szybko się smażą i nie trzeba nad nimi stać i stać
mniam.gif