Hiszpanska tortilla z batatami

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Moje kolejne danie festiwalowe. Bardzo smaczna wersja tortilla de patatas, tym razem ze slodkich ziemniakow. Chorizo mozna pominac lub zastapic serem i odpowiednio zmodyfikowac przepis. niezlym pomyslem byloby dodanie haloumi, osobno moze podsmazone/pieczone.

oliwa z oliwek lub tluszcz kokosowy
1/4 hiszpanskiej cebuli, lub 1 zwykla, posiekana
4 zabki czosnku
chorizo
800g slodkich ziemniakow, obranych i pokrojonych w plastry
200g mlodych lisci szpinaku
8 duzych jajek
sol pieprz
harissa lub inne przyprawy
czarne oliwki, pokrojone na plasterki

opcjonalnie:
kumin w ziarnach
wedzona papryka



Na sporej zeliwnej patelni rozgrzalam oliwe z oliwek i podsmazylam kumin, gdy zapachnial wrzucilam cebulke, gdy zmiekla odrobine dodalam zmiazdzony czosnek. Nastepnie dodalam w kostke pokrojone chorizo (dalam pol petka picante i pol dulce), smazylam az puscilo tluszcz, wtedy dodalam ziemniaki, przemieszalam i przykrylam pokrywka. Dusilam na malym ogniu ok 20 min. Gdy ziemniaki zmiekly dodalam szpinak, wymieszalam i znow poddusilam pod przykryciem. Doprawilam do smaku.

W sporym naczyniu roztrzepalam jajka, przyprawilam je sola i pieprzem, dodalam lyzke harissy i wedzona papryke. Do jajecznej mikstury dodalam zawartosc patelni i szybko przemieszalam. Mase wylozylam z powrotem na patelnie (jest gesta), ktora ustawilam na srednim ogniu. Gdy calosc spiekala sie od spodu, na wierzchu ulozylam krazki czarnych oliwek. Zakrylam patelnie i podpieklam kilka minut, sprawdzajac spod.

Rozgrzalam grill. Gdy spod byl juz brazowy, zdjelam z ognia i wstawilam pod goracy grill na 5 minut. Wierzch tortilli ma byc apetycznie podpieczony. Wyjelam z pieca i przykrylam duzym talerzem do serwowania, odwrocilam patelnie do gory dnem, tortilla powinna bez problemu wyskoczyc z niej na talerz.

Moja patelnia jest w calosci zeliwna i bez problemu moge umieszczac ja w piecu lub pod grilem. Gdybyscie mieli z plastikowa raczka, wystarczy szczelnie ja owinac folia aluminiowa kilka razy.

Sweet_Potato_Tortilla.jpg Sweet_Potato_Tortilla_2.jpg
 

Załączniki

  • Sweet_Potato_Tortilla.jpg
    Sweet_Potato_Tortilla.jpg
    83 KB · Wyświetleń: 4
  • Sweet_Potato_Tortilla_2.jpg
    Sweet_Potato_Tortilla_2.jpg
    82 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Tatter, jaka to jest hiszpańska cebula?


mysz, jajka nie są wegetariańskie?
Bo z chorizo można po prostu zrezygnować.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
mysz, zwyczajnie pomin chorizo zupelnie lub zastap serem, haloumi na przyklad.

agatko, hiszpanskie cebule sa slodkie i ogromne. Nie wiem ja sie u was nazywaja poprawnie. Poszukaj w google images: spanish onions.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
spnish onions -
W starych, przedwojennych książkach np. u Marii Monatowej lub Lucyny Ćwierczakiewiczowej nazywano tak duże białe cebule. Zazwyczaj nie opisywano ich wyglądu - wystarczyło określenie - cebule hiszpaskie i wiadomo było o jaki8ch cebulach mówimy.

edit. uzupełnię jutro - przepraszam i dobranoc.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
seniorka @ 18 Mar 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1568454spnish onions -
W starych, przedwojennych książkach np. u Marii Monatowej lub Lucyny Ćwierczakiewiczowej nazywano tak duże białe cebule. Zazwyczaj nie opisywano ich wyglądu - wystarczyło określenie - cebule hiszpaskie i wiadomo było o jaki8ch cebulach mówimy.

edit. uzupełnię jutro - przepraszam i dobranoc.
...to jest moc wiedzy i doświadczenia
daumen.gif
seniorko chapeau bas!

Zdjęcia piękne!
daumen.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (seniorka @ 17 Mar 2015, 23:32 ) index.php?act=findpost&pid=1568454spnish onions -
W starych, przedwojennych książkach np. u Marii Monatowej lub Lucyny Ćwierczakiewiczowej nazywano tak duże białe cebule. Zazwyczaj nie opisywano ich wyglądu - wystarczyło określenie - cebule hiszpaskie i wiadomo było o jaki8ch cebulach mówimy.

edit. uzupełnię jutro - przepraszam i dobranoc.
seniorko, u mnie cebule hiszpanskie sa zwyklego cebulowego koloru - zolto-brazowe. Mam na mysli oczywiscie skorke. Wewnatrz sa biale. W smaku sa najslodsze z cebul mi znanych i najbardziej chrupiace i soczyste. Najlepsze na surowo, choc bez problemu mozna je wykorzystac w daniach gotowanych (uwielbiam przyrzadzac z nich pakory - sa pyszne!).


Cebule biale (rowniez pisze o skorce) sa mniejsze, zwykle o polowe, rowniez slodkawe ale znacznie ostrzejsze od hiszpanskich i nie tak soczyste. Popularne sa w calej Ameryce Lacinskiej i stamtad najpewniej do nas przybyly.

Cebule hiszpanskie i biale kiepsko sie przechowuja, nie sa popularne z tego powodu wsrod ogrodnikow; a gdy kupuje to kupuje jedna, co najwyzej dwie. I trzymam w lodowce.

Dla porownania zwazylam dzis 4 rodzaje i w kolejnosci hiszpanska wazyla ok. 600g, biala 300g, zwykla 150g, mala czerwona 70. Mam tez zdjecie i zaraz dodam.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Może coś palnęłam, ale z takim opisem spotykałam się zarówno w książkach przedwojennych, jak i powojennych. Dzisiaj znallazłam najnowsze, współczesne opracowanie na ten temat - czytajcie tutaj
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Obiecane zdjecie:

Onions.jpg


Seniorko, nie sadze zebys sie mylila. Mysle, ze to zwyczajnie kwestia nazwy (...a czymze jest nazwa
icon_wink.gif
)
To raczej wina zrodel, zlych translacji, nazw ktorych sie uzywa potocznie/generalnie bo nie ma innych, lub zwyczajnie dawniej w Polsce hiszpanska cebula nazywano duza cebule o bialej skorce, ktora obecnie jest tak malo popularna i rzadko uzywana, ze nawet nazwa sie po niej nie ostala (stad pytanie agatki). U nas hiszpanskie cebule (te ogromne, jak na zdjeciu) sa znane i bardzo lubiane, ale nie kazdy sklep ma je w regularnej sprzedazy. Jednakze, kazdy, kto gotuje, wie jak wyglada i smakuje taka cebula i czesto mowi sie o niej slodka lub salatkowa rowniez.

A link, ktory dolaczylas jest do strony google o hiszpanskiej tortilli, czy aby na pewno ci o niego chodzi?
 

Załączniki

  • Onions.jpg
    Onions.jpg
    67.8 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Biała nazywana jest u nas czosnkową, choć z czosnkiem wspólny ma wyłącznie kolor łupinki - a ta wielka słodka, może u nas się nazywa cukrowa? bo i z taką nazwą się spotkałam w przepisach, choć w sklepach chyba nie widziałam, ale też nie szukałam.

I też się zastanawiam czemu Seniorka kolejny raz odsyła nas do wyszukiwarki google? raczej każdy ją zna i potrafi sam się nią posługiwać
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Moze wlasnie zwie sie cukrowa. W zasadzie dobra nazwa. Ciekawa jestem czy w ogole jest u was dostepna.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ailsa Craig mimo przyzwoitych rozmiarow nie jest jednak cebula hiszpanska. Wiem bo Ailse Craig uprawialam kilka lat temu. Ostroscia niewiele sie rozni od innych zwyklych cebul, ale na to ogromny wplyw maja warunki uprawy i klimat. Rozni sie kolorem skorki - jest jasna, slomkowa. Ta ailsa craig to u nas cebula konkursowa, tzn uprawia sie ja na pokazy ogrodnicze glownie.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
tatter @ 19 Mar 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1568724Moze wlasnie zwie sie cukrowa. W zasadzie dobra nazwa. Ciekawa jestem czy w ogole jest u was dostepna.
U mnie w sklepach nazwa "cukrowa" funkcjonuje zamiennie z "czosnkowa". Co oczywiście nic nie znaczy, bo niektórzy sprzedawcy nazywają produkty tak, jak im się podoba i niekoniecznie zgodnie z rzeczywistością.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wlasnie. I Cinka ma racje, do ladu nie dojdziemy.
Jednak, gdy znajdziecie ogromna, soczysta, slodka w smaku cebule to bedzie to cos co my tu zwiemy hiszpanska.
Jak widac bez opisu dodatkowego sie nie dalo.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przejrzałam całe forum i cebule hiszpaszpańskie znajdowałam tylko w potrawach. Mówię o opracowaniach polskojęzycznych. Pomyślę, co jeszcze można zrobić. Dzisiaj życzę Wam dobrej nocy.