Zagęszczanie zup i sosów

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ten arcyciekawy temat znalazłam w miesięczniku Kuchnia. Ponieważ nie mogłam nic z nim zrobić z powodu praw autorskich, zatelefonowałam do redakcji i uzyskałam pozwolenie na zamieszczenie. Ale do rzeczy. Jak sprawić, żeby nasz sos lub zupa trochę zgęstniały? Poza sposobem najprostszym, jakim jest dodanie mąki, istnieje jeszcze wiele innych, dużo ciekawszych. Sprawdżcie które najlepiej będą pasowały do Waszych potraw.

Zagęszczanie przez redukcję
W ten sposób łatwo jest zagęścić na pr4zykład sos spod pieczeni. Po upieczeniu mięsa cedzimy powstały p0łyn do rondelka i gotujemy na mocnym ogniu, często mieszając, aż so9s odparuje mniej więcej o 1/3 lub o połowę. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie przyprawiać piekącego się mięsa.zbyt mocno - chodzi zwłaszcza o solenie, ponieważ odparowywany sos koncentruje wszystkie inne smaki będzie bardziej słony lub ostry niż przed redukcja.`Tę metodę redukcji8 polecamy zazwyczaj osobom dbającym o linię, bo tu nie dodaje się kalorycznego tłuszczu lub mąki.

Zagęszczanie masłem
Do gotującego się na małym ogniu sosu lub zupy wkładamy po małym kawałeczku zimne masło - jedną, dwie łyżki na rondel sosu lub garnek zupy.. Stale mieszamy, robiąc łyżką ósemki, aż zobaczymy, że potrawa leciutko gęstnieje i robi się lśniąca. Masło nie powoduje bardzo moicnego gęstnienhia, ale dzięki niemu sos jest ładnie błyszczący i zyskuje przyjemny, maślany smak.
Uwaga
Zwykłe masło można zastąpić orzechowym, jeśli uznamy, że smak fistaszków zgodzi się ze smakiem przyrządzanej przez nas potrawy.

Przepraszam - dalszy ciąg póżniej.https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=zagęszczanie+zup+i+sosów%2C+19+sposobó
Trudności laptopem.


Przykro mi. Koniec publikacji. Temat, pod tym samym tytułem, znajdziecie w internecie. Autorką zamieszczonego fragmentu tekstu jest pani Anna Wrońska z miesięcznika KUCHNIA.




 
Ostatnią edycję dokonał moderator: