Rożki francuskie do barszczu

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis porosty i smaczny, a bardzo przydatny przed Świętami. Znalazłam w poradniku domowym w broszurce zatytułowanej "Tanie gotowanie" Tytuł mnie ubawił, bo nawet wyliczono, ile możemy wydać na osobę, korzystając z ich porad. Chciałabym umieć tak liczyć, albo gotować za takie kwoty. Jednak sama broszurka jest smakowicie przygotowana, a ja znalazłam bardzo przydatne (już wypróbowałam) przed Świętami paszteciki. Zapraszam do pieczenia. Najpierw kupujemy:

- ok. 1/2 paczki gotowego ciasta francuskiego (może być mrożone)
- 25 dkg kiszonej kapusty
- pół cebuli
- płaska łyżka masa
- 10 dkg szynki - tylko do barszczu świątecznego, do wigilijnego bez szynki
- ok.15 dkg pieczarek - tylko do pasztecików postnych
- jajko
- sól, pieprz, kminek - do smaku

Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. Rozmrażamy ciasto wg przepisu na op0akowaniu. Odciskamy kapustę (soku na razie nie wylewać) i siekamy cebulę. Rozgrzewamy masło, na którym szklimy cebulę, , dodajemy pokrojoną w kosteczkę szynkę (do postnych nie dodajemy) , którą przesmażamy na rumiano. Do postnych zamiast szynki dodajemy posiekane pieczarki i dusimy, aż wyparuje sok. Wtedy dokładamy w obu przypadkach kiszoną kapustę, z lekka przesiekaną, , przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i kminkiem. Odstawić do ostygnięcia.
Ciasto lekko rozwałkowujemy i wycinamy z niego kwadraty o boku 10 cm.. Na każdym ułożyć porcję kapusty. Oddzielić żółyko od białka. Brzegi rożków posmarować białkiem, rogi unieść do środka i skleić mocno rożk, dociskając brzegi. Ułożyć na blasze, wy6ścielonej p0ergaminem. Wierzchy rożków smarujemy rozmąconym żółtkiem. Pieczemy 25 minut na środkowym poziomie piekarnika.
No i wyszło nam "dwa w jednym" - rożki postne i mięsne. Przepisy prawie się od siebie nie róznią, tylko jednym składnikiem, więc zamieszczanie dwóch przepisów byłoby zbyt pracochłonne.
Zamiast pieczarek, można do postnych rożków dać gotowane i posiekane grzyby suszone (robiłam). Też bardzo smaczne i na czasie. Dziękii gotowemu ciastu, mamy paszteciki w ekspresowym tempie.