Paska ukraińska

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,339
3,586
113
Paska ukraińska
czyli drożdżowa baba wielkanocna z książki Olji Hercules "Mamuszka"

Od dawna mnie kusił ten przepis ze względu na ziemniaczany zaczyn, aż w końcu wczoraj przypadkiem natrafiłam na bardzo dużą formę na babkę (a raczej na babsko czy babsztyla) i oczami wyobraźni zobaczyłam w niej wieniec drożdżowy z dwóch kolorów ciasta. Nie bardzo wiedziałam, jak go zrobić, więc poszukałam w necie i natrafiłam na dwukolorową brioszkę: https://wypiekibeaty.com.pl/dwukolorowa-brioszka/
Ponieważ ciasto Olji bardziej mi ze składników przypominało brioszkę, niż nasze bogate w żółtka i masło wielkanocne baby, postanowiłam je wykorzystać.
Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ dokładnie takie wyszło - lekkie, niesłodkie i puszyste. Jestem pewna, że opieczone w tosterze i posmarowane dżemem czy powidłami będzie smakować jeszcze lepiej.
Z dużym niedowierzaniem patrzyłam na proporcje ciasta, bo wydawało mi się, że na podaną ilość płynów i żółtek zawiera za mało drożdży i za dużo mąki.
Ponieważ mam w głowie przelicznik, że na 7 g suchych drożdży przypada 25 g świeżych, dałam nie jak w przepisie 15, ale 25 g.
Mąki na całe ciasto z wyrabianiem i wałkowaniem dwóch warstw poszło mi jednak prawie kilogram (wliczając w to 2 łyżki kakao), ale myślę, że bez wałkowania byłoby trochę mniej, więc radzę nie wsypywać od razu do miski całego kilograma.
Ziemniaki wzięłam średniej wielkości.

Składniki
Zaczyn:
3 ziemniaki, obrane i pokrojone na małe kawałki
1 litr zimnej wody
3 łyżki ekologicznej mąki

Ciasto:
250 ml ciepłego mleka
15 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych (dałam 25 g świeżych)
4 żółtka, w temperaturze pokojowej
150 g miałkiego cukru
1 kg mąki (u mnie Luksusowa Lubelli)
olej słonecznikowy, do nasmarowania ( u mnie rzepakowy)
100 g sułtanek (pominęłam)

Lukier:
175 g cukru pudru
2 łyżeczki esencji waniliowej
2 łyżki wody

1. Przyrządzić zaczyn: włożyć ziemniaki do garnka, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 15 minut, aż zmiękną.
2. Odlać większość wody, pozostawiając 200 ml. Utłuc z nią ziemniaki.
3. Dodać mąkę i starannie wymieszać, przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu na 12 godzin.
4. Po tym czasie dodać do zaczynu mleko i drożdże. Starannie wymieszać. Ja zrobiłam standardowy rozczyn z drożdży, cukru, części ciepłego mleka i mąki.
5. W dużej misce ubijać jajka z cukrem, aż zrobią się puszyste.
6. Dodać do jajek zaczyn z mlekiem. Delikatnie połączyć. Stopniowo dodawać przesianą mąkę i mieszać – ciasto powinno być zwarte i elastyczne. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce, aby wyrosło.
7. Zwilżyć dłonie olejem słonecznikowym i zagniatać ciasto przez 15 minut. Posypać stolnicę sułtankami i wgnieść je do ciasta.
8. Podzielić ciasto na 3 części. Ja podzieliłam na dwie. Do jednej dodałam 2 łyżki kakao, do drugiej tyle samo mąki. Rozwałkowałam dwa prostokąty, nałożyłam jeden na drugi, złożyłam jak list, lekko rozwałkowałam wzdłuż, przekroiłam niemal do końca na pół i skręciłam w warkocz, po czym złączyłam w formie końce.
Oczywiście nie doczytałam, że trzeba bardziej rozwałkować, zwinąć w rulon i dopiero wtedy kroić, więc jest bardziej łaciate, niż pasiaste w przekroju.
Nasmarować olejem umyte puszki (ja posmarowałam formę masłem i wysypałam mąką) i nałożyć do nich ciasto do połowy wysokości. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce.
9. Tymczasem rozgrzać piekarnik do temperatury 180 st. C.
10. Ustawić puszki z ciastem na blasze i piec ok. 40 minut na najniższym poziomie piekarnika. Odczekać, aż ciasto w puszkach całkowicie ostygnie, a następnie okroić je długim nożem wzdłuż ścianek i wyjąć. Ja piekłam swoją babę - monstrum dokładnie 40 minut.
11. Przygotować lukier. W misce utrzeć cukier puder z esencją waniliową i wodą. Rozprowadzić po wierzchu bab, pozwalając, aby ściekał po bokach.

W oryginale ciasto było pieczone w 3 puszkach o pojemności 800 ml; ja wzięłam jedną dużą formę.
Nie lukrowałam, tylko posmarowałam żółtkiem roztrzepanym z mlekiem i odrobiną mąki i posypałam kruszonką, a po upieczeniu cukrem pudrem.
Wielbicielom słodkich ciast polecam jednak lukier lub/i zwiększenie ilości cukru, gdyż wychodzi mało słodkie.
W czasie wyrabiania dodałam do niego kilka łyżek oleju, żeby nie było bułkowate, ale następnym razem dodam jeszcze trochę stopionego masła.
Baba zdecydowanie warta powtórek w różnych wersjach, choć dla mnie nie jest to ciasto świąteczne, a raczej codzienne, śniadaniowe.

wieniec_dro_d_owy_w_paski.jpg wieniec_dro_d_owy_w_paski1.jpg

wieniec_dro_d_owy_w_paski2.jpg wieniec_dro_d_owy_w_paski3.jpg
 

Załączniki

  • wieniec_dro_d_owy_w_paski.jpg
    wieniec_dro_d_owy_w_paski.jpg
    34.7 KB · Wyświetleń: 24
  • wieniec_dro_d_owy_w_paski1.jpg
    wieniec_dro_d_owy_w_paski1.jpg
    73.9 KB · Wyświetleń: 24
  • wieniec_dro_d_owy_w_paski2.jpg
    wieniec_dro_d_owy_w_paski2.jpg
    64.9 KB · Wyświetleń: 23
  • wieniec_dro_d_owy_w_paski3.jpg
    wieniec_dro_d_owy_w_paski3.jpg
    71.9 KB · Wyświetleń: 23
Ostatnią edycję dokonał moderator:

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,583
2,459
113
Piękna
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Joanno, czy ja dobrze widzę? Ten przepis nie ma w ogóle tluszczu?

Baba piękna i kg mąki mnie zwalil z nóg. W przepisie, bo na zdjęciu nie ma odniesienia...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,339
3,586
113
kermidt @ 13 Mar 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1674362Joanno, czy ja dobrze widzę? Ten przepis nie ma w ogóle tluszczu?
Nie ma, dlatego od siebie dodałam parę łyżek. Jakoś mi się wydawało, że bez tego wyjdzie po prostu buła.
Babsko jest wielkie, ledwo mi się zmieściło do pojemnika na torty, zarówno na szerokość, jak i na wysokość:

baba_w_pojemniku.jpg

Jest na styk. Pół centymetra wyższa i szersza po prostu by się nie wcisnęła.
 

Załączniki

  • baba_w_pojemniku.jpg
    baba_w_pojemniku.jpg
    41.9 KB · Wyświetleń: 10
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
wieeeeeeeeeeeeeeelka baba. Ja to nawet nie mam tak wielkiej formy. Dla mnie to do drożdżowego mus dać masła.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,339
3,586
113
Krystyna9 @ 13 Mar 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1674364Dla mnie to do drożdżowego mus dać masła.
Dla mnie też. Z pewną nieśmiałością dodałam olej, na oko z pięć, sześć łyżek, ale jak napisałam, następnym razem dodam masło. Dla smaku, zapachu i konsystencji.
Dodam też wanilię i skórkę otartą z cytryny, bo tym razem dałam tylko do kruszonki.

Krystyna9 @ 13 Mar 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1674364Ja to nawet nie mam tak wielkiej formy.
Ja do wczoraj też nie miałam. Pierwszy raz w życiu natrafiłam na taką wielką, i to gdzie? W chińskim sklepie, gdzie wydawałoby się, że wszystko musi być małe.
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
icon_eek.gif
Ale piękna baba , oj piękna i OGROMNA!!!
mniam.gif

Ja ją jutro piekę , ale z pól porcji i w garnuszku emaliowanym , dziś sobie kupiłam jeden taki o średnicy 17cm , resztę ciasta do 1/2 litrowego wcisnę
Hm , pierwszy raz to chyba upiekę bez tłuszczu wg przepisu, jak posmakuje na drugi raz dam masło tak jak radzisz Joanno.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,339
3,586
113
Margot, daj trochę od razu, bo będzie buła.

Krystyna9 @ 13 Mar 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1674367kurna, u nas też są te chińskie sklepy ale jakoś nie wchodze tam. Jakiś dziwny zapach tam jest, że zaraz mnie muli.
Ja pierwszy raz tam poszłam po jakieś polecane tu na forum foremki czy jakiś inszy przydaś, nie pamiętam. Też mi się zapach średnio spodobał, taki plastikowy, ale odkryłam kopalnię różnych różności do dekoracji świątecznych. Wczoraj zajrzałam z myślą o ozdobach wielkanocnych, zwłaszcza o figurkach kur, które od pewnego czasu kolekcjonuję. Kur nie było, ale nie wyszłam z pustą ręką. Oprócz formy kupiłam jeszcze 40 m przedłużacza na bębnie na działkę.
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Tak! Do chałki nawet się tłuszcz dodaje! Co oni tam... Powariowali całkiem na tej Ukrainie.

Dziwię się, że kilo mąki w pudełko na tort w ogóle wlazło, a z pół porcji można spoko drożdżówke zakręcić.
Ja bardzo lubię zaczyn na ziemniakach. Ciasto jest bardziej wilgotne i ciężkie, ale specjalnie nie gotuję. Resztki z obiadu podgrzewam w mleku. Ale dobrze wiedzieć, że można zostawić na 12 godzin. Nie trzeba się spieszyć z robotą, a zostawić sobie na następny dzień.

Nie wiem jak tam u was te sklepy chińskie. Tutejsze dolarowe też śmierdzą, ale chodzę bo mają rzeczy z likwidacji sieci innych sklepów. U nich właśnie kupiłam sobie ulubiony, piękny szal jedwabny za całe $4. Firmy nie pamiętam, ale NY nie Pekin.
Kuchennych staram się nie kupować ze względu na zanieczyszczenia, chyba że markowe, ale mam od nich najlepszy pojemnik na czosnek. W końcu mi ani nie pleśnieje ani nie wysycha.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lucka

Member
Gru 1, 2008
282
0
0
Do paski jest specjalna forma, ciasto przypomina walec z okrągła czapeczką. Zapytam moje studentki o ten tluszcz. Ale prawosławni mają bardzo ścisły 7tygodniowy post, bez jakichkolwiek tłuszczów, także oleju, jajek, ryb, nabiału....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,339
3,586
113
Lucka @ 14 Mar 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1674401Ale prawosławni mają bardzo ścisły 7tygodniowy post, bez jakichkolwiek tłuszczów, także oleju, jajek, ryb, nabiału....
To prawda, ale to ciasto nie jest na post, a na Wielkanoc. Znalazłam jednak opis, że paska jest świątecznym chlebem drożdżowym i już rozumiem, dlaczego może nie zawierać tłuszczu lub zawierać go mało, jak na przykład w tym przepisie:
http://splendorwkuchni.pl/paska-ukrainska/
Okazało się, że dobrze ją skojarzyłam ze śniadaniem, posmarowaną masłem lub dżemem.
Moja dziś jest równie puszysta i miękka jak wczoraj, pewnie dzięki ziemniakom. Świetny patent, będę wykorzystywać, daje ciekawą, piankową strukturę.
Nie będzie problemu z utylizacją, bo przyjechał syn i wrąbał na dzień dobry spory kawał, chwaląc, że bardzo dobra.
icon_smile.gif


paska.jpg
 

Załączniki

  • paska.jpg
    paska.jpg
    62.2 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,339
3,586
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
w przekroju cudna, moje dwie malutkie w piecu, dokładnie wg przepisu tyle ,że z pół porcji
Jedyny problem z tą babką to zdjęcia( bo pada i ciemność), jak smakuje dam znać po obiedzie
P1400692__Copy_.jpg
 

Załączniki

  • P1400692__Copy_.jpg
    P1400692__Copy_.jpg
    64.7 KB · Wyświetleń: 10
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Jak wy pieczecie w tych puszkach? Kształt mi się bardzo podoba, ale przecież puszki sa powlekane w środku jakimś dziadostwem.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Ostatnią edycję dokonał moderator: