gołąbki*

moni77

Member
Wrz 20, 2004
8,558
0
0
składniki
duża główka kapusty,(moze być włoska albo biała)
pieprz,
3kostki bulionowe,
sól,
1,5 kg mięsa mielonego mieszanego,
pieprz kajeński,
pieprz
smalec ze skwarkami,
duża cebula,
3/4 kg ryżu,
4pomidory,
maggi

sposób przygotowania
kapuste sparzyć i oddzielić poszczególne liscie. Głębie ściać tak aby liscie były plaskie i wiotkie.
Cebulę posiekać i podsmażyc na smalcu ze skwarkami dodać mięso (na raty bo chyba nie dysponujemy takimi patelniami) podsmażyć leciutko popieprzyc, posolić. Ryż ugotować na sypko w osolonej wodzie.Połaczyc ryż z mięsem ,dopieprzyc ,dosolic ,pomaggować,ma byc wilgotne od tłuszczu.
Farsz zawijać w liście ...a świastak siedzi i je zawija...Dno garnków wyścielić liśmi kapusty układać gołabki ciasno.Wrzucic po kawałku pomidora obranego ze skórki i podloać woda z rozpuszczona kostka bulionowa max. do połowy garnka (płynu przybędzie bo i kapusta puści i farsz odda). Nakryć gołabki liściem i pokrywką.Dusić conajmniej 2 godziny. Ja ten proces odbywalm w piekarniku w ok 180stopniach , co jakis czas polewam liście żeby się nie spaliły , polewam tym co sie w garze utworzyło . #/4 czasu robię to tylko na dolnej grzałce
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Ja zawsze wypiekam golabki w piekarniku, ale proporcje podane przez moni 77 to na bardzo duza ilosc golabkow. Golabki lubie malutkie, takie na 2 - 3 x do ust. W tym celu kupuje male glowki kapusty, najchetniej wloskiej, 2-3 glowki, aby liscie byly male. Wykrawam glab tak, aby liscie daly sie latwo oddzielic i dopiero pojedyncze wkladam do wrzatku na minute lub 2, zeby tylko zmiekly. Dalej zcinam zgrubienie u dolu liscia. Wiekszymi liscmi i tymi zgrubieniami wyscielam naczynie do zapiekania. Farsz robie z tlustej mielonej wieprzowiny w proporcji 60-70 % do objetosci ryzu. Uzywam wylacznie ryzu basmati, ale inny tez moze byc. Mala cebule kroje drobno i podduszam do zaszklenia na masle w garnku, w ktorym gotuje ryz (musi miec grube dno). Do zaszklonej cebuli dodaje oplukany i osuszony ryz, krotko smazac, jeszcze kawalek masla i zalewam bulionem z kostki, dodaje pieprz i 1-2 zabki czosnku, sol juz jest w bulionie. Szczelnie nakryty trzymam na najmniejszym ogniu ok. 10-12 min. Plynu daje 1,5 raza w stosunku do ryzu lub nawet mniej. Ryz ma byc twardawy. Do ostudzonego ryzu dodaje surowe mielone mieso doprawione sola i pieprzem + drobno siekana cebule podsmazona na masle cebule i 1-2 male posiekane zabki czosnku. Mozna dodac inne przyprawy.
Zwykle biore 1 szklanke ryzu, co po ugotowaniu daje 3 szklanki i z dodatkiem miesa jest dosc duzo tej masy. Na liscie klade najpierw troszke kiszonej kapusty, nadzienie i zawijam. Mozna bez kiszonej kapusty, ale takie mi smakuja. Ukladam warstwami w rondlu przesypujac jeszcze kiszona kapusta. Kapusty nie odciskam. Zwykle wychodza 2-3 warstwy i zalewam je bulionem tak do polowy wysokosci. Wierzch pokrywam znow wiekszymi liscmi i tak pieke ok. godziny bez przykrycia, tylko pod liscmi. Golabki sa wysmienite i ja lubie bez sosow, tylko polane maslem z cebulka albo sloninka. Sosy daja inny smak, wole bez, ale to do uznania.
 

!!Mańka!!

Member
Sty 28, 2012
11
0
0
JA gołabki dusze na gazie w brytfance, ale w piekarniku chyba lżej bo nei trzeba aż tak pilnować chyba ;) A porcję na prawdę ogromne ;)