Fasolka po Bretońsku*

Dorotaxx

Member
Lut 15, 2008
404
0
0
pół kilo fasoli ,,Jaś,,
pół kilo boczku
2 laski dobrej kiełbasy (np. torunska, podkarpacka)
słoiczek przecieru pomidorowego
przyprawa do fasoli
2 łyżki wegety


Fasole moczyć przez noc



Po tym czasie fasole gotować w dużym garnku. Boczek pokroić w kostke, kiełbase w talarki



Kiedy fasola zacznie robić się miękka dodać boczek i nadal gotować. Gdy boczek zmięknie wrzucić kiełbase i przecier pomidorowy.Wszystko gotowac na małym ogniu. Wsypać całe opakowanie przyprawy do dań z fasoli ( jeśli ktoś nie lubi ostrych potraw , wsypać pół opakowania) .Dodać wegete. Doprawic do smaku wg. upodobań.



zasmażka:

1 cebula
2 łyzki margaryny
6 łyżek mąki

Na margarynie podsmażyć pokrojoną w kosteczke cebule, dodać mąke i zrumienić. Fasolke zagęścić zasmażką

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
ale mi narobilas apetytu na fasolke, tylko czemu ja jej nie moge jesc?
icon_frown.gif
tzn. jesc moge, ale potem cierpie :-/
 

Dorotaxx

Member
Lut 15, 2008
404
0
0
Przykro mi strasznie
icon_frown.gif
. Ale wiesz co ...mój mąz tez cierpi po zjedzeniu fasolki i ratuje sie Ranigastem ( czy jak to sie tam zwie) a moja mama jeszcze przed zjedzeniem bierze Rapaholine. A jeśli sie zdecydujesz na ten przepis to zrob mniej ostrą, taką delikatną . Pozdrawiam
icon_biggrin.gif
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Till,jak nie mozesz fasoli-zrob z ciecierzyca:

IMG_1267.JPG

sorry,ze sie podpielam-ale nie chce zaczynac nowego watku
wink.gif
 

Załączniki

  • IMG_1267.JPG
    IMG_1267.JPG
    572.2 KB · Wyświetleń: 2

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Niestety nie,bo ja malo kiedy gotuje w/przepisow.
Zamiast fasoli jest ciecierzyca+fasolka szparagowa(a co jeszcze to niestety nie pamietam
dontknow.gif
)
 

neta1976

Member
Paź 27, 2007
178
0
16
Ja robię wersję light fasolki po bretońsku. Nauczyłam sie ją gotować kiedy byłam jeszcze wegetarianką (2 letni epizod w moim życiu licealistki) Teraz cały czas korzystam z tego przepisu wzbogacając go tylko niewielką iloscią kiełbaski.

- 0,5 kg fasoli Jaś
- 2 marchewki
- pietruszka
- 2 duże cebule
- kilka ziaren pieprzu
- listek laurowy
- 2 laski kiełbasy
- koncentrat pomidorowy
- majeranek
- sol
- pieprz

Fasolkę gotować 0,5 godz w osolonej wodzie, dodać kilka zieren pieprzu i listek laurowy. Jeszcze pogotować aż będzie miękkawa, dodac starte na tarce marchew i pietruszkę. Gotować jeszcze ok. 0,5 godz. (w przypadku namoczonej wczesniej fasoli gotuje sie wszystko krocej). Cebulkę przesmażyć na oleju, dodać koncentrat i zasmażyć razem, dodać do fasoli. Na koniec dodać lekko podsmażoną kiełbaskę i doprawić do smaku.
Ja nigdy nie moczę fasoli, ale gotuję ją dzień wcześniej i wychodzi taka cienka ale nastepnego dnia jest w sam raz a nawet trzeba dolewać wody bo za gęsta. Wersja wegetariańska był taka sama tylko bez dodawania kiełbasy na końcu.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
Dziewczyny, fasoli nie soli się w trakcie gotowania, bo trwa to dłużej. A jak dodaje się kiełbasę i przyprawy, to najlepiej na koniec, żeby nie przesolić. Ja też taką fasolkę robię, ostatnio z braku czasu biorę fasolkę z puszki i też jest pyszna.
 

illy

Member
Lut 20, 2008
1,500
0
0
Ja robie bardzo podobnie tyle, ze nie dodaje przyprawy do fasoli i wegety, uzywam pieprzu soli a nie gotowych mieszanek. Co do kielbaski to ja ja zawsze pokroje i podsmazam i do tego dodaje przecier pomidorowy troche wody i maki i potem to wszystko razem do fasolki. Moj mezus to uwielbia.
 

Kasiandru

Member
Sie 16, 2011
41
0
0
Ja często do fasolki wrzucam około 1/2 kg wędzonych żeberek. Nadają fasolce ciekawego smaku i zapachu.