Czernina*

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Zupa będąca w naszej rodzinie od zawsze, gotowana przez Babcię, która pochodzi z Kujaw. Zupa kontrowersyjna trochę, ale naprawdę przesmaczna.

150-200 ml krwi kaczej
porcja kaczki, nie musi być cała, wystarczą dwie szyjki lub coś w tym stylu, jeśli są dostępne, to również podroby
seler
pietruszka (korzeń)
jabłko
wiśnie z kompotu
dużo majeranku
15-20 goździków
sól
pieprz
cukier
ocet
łyżka mąki


Zagotować trzeba wodę z obraną pietruszką, selerem, sporą garścią majeranku, goździkami. Kiedy się zagotuje, włożyć mięso. Pogotować, aż mięso będzie prawie miękkie, dodać pokrojone w ćwiartki jabłka (oczywiście gniazda nasienne powinny być usunięte), wiśnie (połowa porcji z półlitrowego słoika kompotu), pogotować jeszcze około pół godziny.
W międzyczasie krew wymieszać dokładnie z pełną łyżką mąki (jeśli 200 ml, to nawet z czubatą) tak, żeby nie było grudek. Przed wlaniem krwi do zupy wlać do garnka łyżkę octu spirytusowego, zdjąć garnek z ognia, krew wlać dopiero, aż przestanie wrzeć. Przy wlewaniu intensywnie mieszać, postawić na ogień i chwilę zagotować. Wlewanie krwi jest najniebezpieczniejszym momentem, bo czasem ta krew się warzy. Dla pewności można przed wlaniem do krwi dodać pół łyżeczki octu.
po zagotowaniu wyłączyć zupę, dodać do smaku cukier (tu wg uznania).

Zazwyczaj czerninę podaje się z kluskami ziemniaczanymi (z surowych ziemniaków), albo z łazankami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
O, to jest najlepszy pomysł na to, żeby mnie wypłoszyć z kuchni! Możliwe że to jest tak dobre jak twierdzi wiele osób ale jak napisałaś, , kontrowersyjne. Dla mnie nawet bardzo kontrowersyjne i kojarzy mi się z takim sinymi "wąsami" jak kto je tę zupę niewystarczająco subtelnie, to ma je pod nosem!
Ale staropolskie ani chybi....
wink.gif
 

m.agga

Member
Lis 7, 2008
97
0
0
A u mnie czarnine podaje sie z makaronem typu świderki lub muszelki:)
I dodaję suszone jabłuszko:) spróbuje z surowym nastepnym razem..
Mimo, że składniki zupki są kontrowersyjne, "czarna polewka" jest pyszniasta:)
 

Kasiandru

Member
Sie 16, 2011
41
0
0
Rodzina mojego męża pochodzi z Płocka i okolic i jedzą tam czerninę na potęgę właśnie z makaronem (nitkami). Nie dodają natomiat w czasie gotowania jabłek i wiśni
icon_question.gif

Za to u nas, na podlasiu, czerninę gotuje się krwi wieprzowej i podaje ziemniakami. Pycha!!!
mniam.gif
 

marcychna

Member
Sie 6, 2006
1,050
0
0
U nas się jada czerninę z gotowanymi ziemniakami, stawia się jedną michę na stole i każdy sobie dobiera na talerz ile chce. Druga micha z mięsem z kaczki
icon_biggrin.gif
mniam
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Sama nie gotuję tej zupy,ale bardzo ją lubiłam w wykonaniu mojej babci.
U nas jada się z ziemniakami,a do zupy babcia zawsze dawała śliwki z kompotu
lecker.gif
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Ja nie cierpię tej zupy! w moich rodzinnych okolicach popularna.
Na Kaszubach podają ją różnie - co dom to inny zwyczaj - najczęściej z lanymi kluseczkami i/lub wiśniami z kompotu, czasem śliwkami, czasem z ziemniakami.
 

Anka

Member
Mar 28, 2005
18,994
0
0
Chyba tak robila ta zupe moja Babcia i robia Ciotki-siostry Ojca. Pochodza z Torunia. Nie moj smak, nawet przed tym zanim sie dowiedzialam z czego ona jest, chociaz kaszanke zwana regionalnie krupniokiem zjem chetnie smazona z cebula, badz z foli z grilla. Niby tez krew tylko z kasza, a zjem.