Szare kluski ziemniaczane*

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Szare kluski ziemniaczane

Szare_kluski.JPG

1250 g ziemniaków
80 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka soli

1.250 g ziemniaków gotujemy, przeciskamy przez praskę i chłodzimy.
2.Pozostały kilogram ziemniaków ścieramy na drobnej tarce do klasycznych placków ziemniaczanych albo dla odmiany do marchewki. Mocno za pomocą lnianej ścierki wyciskamy, tak by mieć tylko 500 g suchej masy. Dodajemy ugotowane ziemniaki i sól. Mieszamy i formujemy kluski ,lekko je spłaszczając.
3.Gotujemy w osolonej wodzie i dodatkiem łyżeczki mąki ziemniaczanej (dodajemy kiedy woda jest jeszcze zimna) przez 10 minut na małym ogniu.
4.Podajemy z wszelkiego rodzajami mięsa z sosem, albo tylko z skwarkami.
 

Załączniki

  • Szare_kluski.JPG
    Szare_kluski.JPG
    239.7 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
U mnie to zawsze byly pyzy
icon_mrgreen.gif

I Mamy pyzy ziemniaczane zawsze byly szare. Z 'dziurka', zeby sie na pewno ugotowaly w srodku. Z widocznymi 'klaczkami' tartych, surowych ziemniakow. Wiem! Trzeba zetrzec na drobnej jarzynowej, nie tej co placki ziemniaczane czy szare kluski.
One moze sa kluski jak slaskie?
Ha! teraz dopiero bym zjadla. Moze zrobie, choc nigdy nie probowalam.
Tylko sie doszkolic najpierw
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Europo, skąd pochodzi ten przepis, z jakiego regionu Polski pochodzi danie? Pytam, bo zmyliła mnie nazwa 'szare kluski', która jest raczej zarezerwowana dla klusek z surowych ziemniaków (na Kujawach na przykład mówi się na nie 'kluski ziemniaczane'), a tu widzę połączenie dwóch nazw.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Pyzy z mieszanych, kluski z surowych, kopytka, knedle, kluski slaskie z gotowanych. Dobrze mowie?
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Szare kluski ziemniaczane, pyzy, ciuliki czy cepeliny to wszystko jedna i ta sama potrawa.
Ten smak to prawie smak mojego dzieciństwa (znacie to uczucie). Próbowałem z wieloma przepisami: z jajkami, mąką pszenną , ale to nie było to. Albo były twarde jak kamień, albo miękkie jak budyń. Po wielu eksperymentach ( oddaję tutaj hołd całej mojej rodzinie za cierpliwość) znalazłem ten przepis, który jest bliski ideału. Bliski ale jeszcze nie idealny bo te wymarzone kluchy były bardziej szare. Aktualnie jest marzec i mały wybór ziemniaków,te które użyłem nadają się raczej do sałatek.
Ps 1. Używamy 1250 g ziemniaków, z tego 250 g gotujemy i prasujemy . Pozostałe 1000g (1 kg) ścieramy na drobnej tarce i następnie odciskamy z płynu tak by powstało 500 g " suchych" ziemniaków.
Ps 2. Dodanie mąki ziemniaczanej do wody , w której będziemy gotować kluski, spowoduje ,że będą bardziej śliskie ( to taki trik).
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,416
113

Qrtschak

Member
Gru 31, 2012
238
0
0
dla mnie to klasyczne kluski ślaskie lub ciemne

icon_smile.gif




Dodam jeszcze gdy te przeciśniete ziemniaki zarobi sie na ciepło kluski wychodzą bardziej aksamitne

no i powinny się gotować delikatnie bez przykrycia

pozdrawiam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: