Bułeczki razowe

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Bułeczki razowe

2,5 dag drożdży
300 ml ciepłej wody
2 łyżeczki cukru
45 dag mąki pszennej razowej (graham)
1,5 łyżeczki soli
łyżka miękkiego masła
w razie potrzeby łyżka mąki pszennej do posypania blatu
mleko do posmarowania
płatki owsiane do posypania

W ciepłej wodzie rozpuścić łyżeczkę cukru i drożdże, odstawić na kilkanaście minut.
Wymieszać mąkę z solą i pozostałym cukrem, wlać wodę z drożdżami, wymieszać. Zagnieść dodając masło. Przełożyć na blat lub stolnicę, wyrabiać kilka minut podsypując w razie potrzeby mąką, aż ciasto będzie elastyczne i będzie odchodziło od ręki. Odstawić do wyrośnięcia.
Gdy ciasto podwoi objętość zagnieść powtórnie, podzielić na 8 części. Uformować okrągłe bułeczki, każdą naciąć dość głęboko na krzyż, posmarować mlekiem, posypać płatkami i jeszcze raz posmarować mlekiem. Odstawić do wyrośnięcia.
Piec ok. 20 minut w temperaturze 220°C.

7072.jpg
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
oto moje buleczki razowe
mniam,mniam
nutinko fajnie sie je robilo, bo ciasto sie nie kleilo do rak :mrgreen: :mrgreen:

283.jpg
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Jakie ładne, a moje zawsze takie blade wychodzą :cry:.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Chyba coś mi się pomisiowało dodałam mąki pszennej razowej i bułeczki wyglądają jak popękany beton w sinym kolorze :lol:
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Robiłam wczoraj podobne, tylko dodałm trochę otrebów i oliwe zamiast masła. Niezłe wyszły.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Robiłam wczoraj podobne, tylko dodałm trochę otrebów i oliwe zamiast masła. Niezłe wyszły.
U mnie niezłe to są dopiero dzisiaj, myślałam, że nadają się tylko do rzucania, ale zmiękły Dobrze, że wczoraj zrobiłam dwa rodzaje bułeczek, mąż by się przeraził widząc te betonowe bułeczki w teczce. Mnie tam wygląd potrzaskanego betonu nie przeraża, smaczne są.
 

snoo

Member
Lut 17, 2005
28
0
0
Bulki pyszne, mila odmiana na mojej diecie dodalam mniej masla (lyzeczke) ale mysle, ze nie stracily przez to na smaku. I przede wszystkim wyrosly-dotychczas wszelkie wypieki z maki pp ( w tym graham) konczyly sie bardzo nieestetycznym plaskim zakalcem.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Dziś poczyniłam te bułeczki i za dobre mi nie wyszły :lol: tzn proporcji sie nie trzymałam (na oko) i nie miałam mąki graham tylko pełnoziarnistą i pewnie dlatego mi takie gliniaste raczej wyszły :cheers: ;) ale tam, i tak już poszło 3/4 (w 2 godziny).

No a mam jeszcze jeden problem, tym razem piekarnikowy- wysusza mi on skórkę niesamowicie, tak więc wychodzi cienka twardawa zamiast chrupiąca :evil: da sie zjeść, ale nie jest to taka wymarzona sklepowa skórka :roll: :roll: :roll: w czym może tkwić błąd, hm? Może to przez termoobieg? :cry:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
termoobieg musi wysuszac - jak sama nazwa wskazuje goracy wiatr tam biega :mrgreen:
zawsze trzeba obnizyc temperature i skrocic czas, jesli uzywasz, a w przepisie nie jest to zastrzezone.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
:evil: no to dzisiaj termoobieg miałam włączony tylko chwile i już :evil: :evil: :evil:

i tak najlepsza historia z kajzerkami bajaderki- miały kamienną skórę na 1 cm a i tak były blade jakby w ogóle w piekarniku nie siedziały (Tata pilnował i myślał że jak nie są rumiane to muszą posiedzieć jeszcze :mrgreen: :mrgreen: :cheers: :cheers: )

to ja next time ten biegający wiater :lol: pogonie i bede piekła od góry i od dołu, a co!! :twisted:

i może dlatego że w termoobiegu pieke to zawsze mi wychodzi że ciasta w 120 a ciasteczka w 150 bo wyżej to by się na amen przypaliły?? :roll:

Nutinko przepraszam za zaśmiecanie bułeczkowego tematu
icon_smile.gif
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Chcę zrobić te bułeczki na dzisiejszą kolację, ale mam tylko mąke 2000 pszenną i boję się, że mi też wyjdą twarde, a muszę mieć jakieś peiczywo na kolację.
icon_wink.gif


Może powinnam dodać trochę mąki 650 pszennej do tej 2000? Tylko ile?
gruebel_2.gif
Pomoże ktoś?
anbetung.gif
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
No cóż - poradziłam sobie sama.
icon_mrgreen.gif

Wzięłam jednak mąkę orkiszową razową - trochę mniej i dopełniłam zwykłą pszenną 650 (chyba tak z garść tej pszennej dorzuciłam). Musiałam podsypać póxniej jeszcze orkiszowej, bo się ciasto lepiło trochę. Ale wszystko wyszło ładnie - urosły i pięknie się upiekły. I są bardzo smaczne.
lecker.gif
Wszystkim smakowały na śniadanie.

Mam tylko jedno pytanie do bardziej doświadczonych piekarzy niż ja (bo ja dopiero zaczynam
icon_redface.gif
) - czy można (i jeśli tak, to jakie proporcje zastosować) zmniejszyć ilość drożdży w tym przepisie? W sumie to nie jest konieczne, bo w smaku drożdzy nie wyczułam, tylko zapach, ale tak sobie pomyślałam, że może były te bułeczki jeszcze lepsze.
rofl.gif


Później wstawię zdjęcia.
icon_smile.gif
 

Seszena

Member
Lis 2, 2008
48
0
0
zrobiła...pyszne...jeszcze żadne bułeczki mi tak fajnie nie wyszły
icon_smile.gif
))))) i przez to zjadłąm ich ciut za dużo
strafe.gif
no ale przecież jakie zdrowe
banana.gif
dodałam zamiast masła - oliwę z oliwek a zamiast cukru fruktozę i zamiast wody - mleka
icon_smile.gif
Mniaaam
icon_smile.gif
 

marta1982

Member
Kwi 18, 2009
43
0
6
Już dawno miałam pochwalić te bułeczki ale ciągle zapominałam a bułeczki pyyyyycha.
 

Załączniki

  • wielkanoc2010_001.JPG
    wielkanoc2010_001.JPG
    600.5 KB · Wyświetleń: 0

amy111

Member
Mar 9, 2011
58
0
0
Super bułeczki, takie jak chciałam, tylko z mąki pełnoziarnistej i bez mleka. Dzięki za przepis, robię je już regularnie.
Kupiłam sobie niedawno mikser Bosch Mum i te bułeczki to było pierwsze, co nim zrobiłam.
Mam pytanie, jakby zrobić takie bułeczki na zakwasie, a nie na drożdżach, to ile dać zakwasu?
 

agu

Member
Lip 3, 2008
1,024
0
36
Pyszne. Skórka chrupka a miąsz miękki.
 

Załączniki

  • _DSC0023.JPG
    _DSC0023.JPG
    170.7 KB · Wyświetleń: 0