Baguetin

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Przepis na buleczki zaczerpniety z : http://ileypanes2.tripod.com/id167.html

Doskonale do szkolnych kanapek, dlugo zachowuja swiezosc.
Z oryginalnego przepisu mozna wypiec ok 40 buleczek. Upieklam 20 z polowy skladnikow. Z pewnoscia wroce jeszcze do nich. Polecam.


625g maki (org. przepis nie podaje konkretnej maki, wykorzystalam chlebowa pszenna biala)
1 lyzka soli
25g swiezych drozdzy (ja: 7g opakowanie drozdzy instant)
1 lyzeczka cukru
400ml letniej wody


Make wymieszalam z sola, dodalam cukier, drozdze. Wymieszalam. Dalej mieszajac powoli dodawalam wode.
(w przypadku uzycia swiezych drozdzy, nalezy je wymieszac z polowa wody i cukrem, poczekac az urosna).
Ciasto z miski przenioslam na stolnice, zagniatalam ok 10 min, ciasto bylo elastyczne i gladkie. Ulozyalm w misce wysmarowanej oliwa, zakrylam folia przezroczysta (
icon_mrgreen.gif
) i odstawilam w cielpe miejsce na nieco ponad godzine (za do podwojenia objetosci). Odpowietrzylam, po czym podzielilam na 20 czesci (kazda ok 50g.), zrobilam male kulki, przykrylam i pozwolilam odpoczac 10min.
Z kazdej kulki uformowalam maly placek, ktorego boki zlozylam do srodka (dosc dobrz jest to uwidocznione w oryginalnym przepisie). Bulki ulozylam na blasze (mozna wysmarowac olejem, lub grubo wysypac maka kukurydziana), nacielam wzdluz, posypalam maka. Zostawilam na godzine, spryskalam woda, potem upieklam w goracym (220-225 C) piekarniku 15-20 min.

Autor przepisu zaleca umieszczenie naczynia z woda w piekarniu przed rozpoczeciem rozgrzewania i pozostawieniu go tam w czasie pieczenia. Ja: ograniczylam sie tylko do spryskania bulek i scianek piekarnika...ale mozna eksperymentowac! Smacznego!

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (AnnaH @ 18 Sep 2006, 21:28 ) index.php?act=findpost&pid=365280jutro biore sie za nie. Z samego rana pedze po drozdze
icon_smile.gif
wygladaja bardzo apetycznie
a i instrukcja swietna

ach, jeszce pytanie..ty skaldalas boki do srodka, a na instrukcji wyglada to tak jakby ona je zrolowala.
wiec jak polecasz??
Zalozylam boki do srodka. Nie sadze aby to mialo wieksze znaczenie, ale oczywiscie mozesz zrobic tak jak w oryginale, zdaje sie, ze nawet latwiej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
W oryginale jest napisane zwinac: arrollar, ale przy wielkosci tych buleczek zwiniecie jest chyba praktycznie zalozeniem brzegow.
icon_smile.gif


Tatter z nieba mi spadlas z tym baguetins. Ja wlasnie zachodze w glowe jakie pieczywo robic na lunch dla mojego syna, ktory w weekendy chodzi na kurs zeglarski ( w niedziele 7 godz to trwa ). I wlasnie czegos takiego potrzebowalam. W zeszlym tygodniu byly bridge rolls, 2 tygodnie temu kanapki z focacci, a teraz beda chyba te mini-bagietki.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (AgusiaH @ 20 Sep 2006, 17:17 ) index.php?act=findpost&pid=366425Tatter z nieba mi spadlas z tym baguetins. Ja wlasnie zachodze w glowe jakie pieczywo robic na lunch dla mojego syna, ktory w weekendy chodzi na kurs zeglarski ( w niedziele 7 godz to trwa ). I wlasnie czegos takiego potrzebowalam. W zeszlym tygodniu byly bridge rolls, 2 tygodnie temu kanapki z focacci, a teraz beda chyba te mini-bagietki.
Bridge Rolls, a juz myslalam, ze nikt ich nie piecze. A tu prosze - taka niespodzianka!
icon_smile.gif


A propos skladnia -rolowania - wlasnie powtorzylam wypiek, tym razem rolujac placki, Hmmm, jakby tu rzec...wole je zakladac, bardziej bulkowo wygladaja wtedy te bulki!
icon_wink.gif
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
linette, brawo i zgadzam sie: maja bardzo neutralny smak
icon_biggrin.gif


AnnaH, pozwol im troche dluzej odpoczywac i wyrastac, moze pomoc w uzyskaniu lepszego smaku, czasem jednak powod jest inny (maka, drozdze, woda...)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Zrobilam z calej porcji w niedziele (a w sobote byla ciabatta). Wyszly bardzo dobre buleczki, tylko mimo moich usilnych staran nie udalo mi sie zrobic 40 buleczek! Wyszlo ok. 30 i uwazam, ze byly troche za male. Na drugi raz zrobie wieksze. Ale w smaku baaaardzo suuuuuper.

Tatter: jeszcze jedno pytanie - jakiej firmy masz te drozdze instant?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Boshka @ 9 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=375378Zrobilam z calej porcji w niedziele (a w sobote byla ciabatta). Wyszly bardzo dobre buleczki, tylko mimo moich usilnych staran nie udalo mi sie zrobic 40 buleczek! Wyszlo ok. 30 i uwazam, ze byly troche za male. Na drugi raz zrobie wieksze. Ale w smaku baaaardzo suuuuuper.


Tatter: jeszcze jedno pytanie - jakiej firmy masz te drozdze instant?
Bardzo sie ciesze!
icon_biggrin.gif


A drozdze zwykle kupuje takie:

http://www.dovesfarm-organic.co.uk/bread-yeast.htm
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ciesze sie, Boshka, rowniez mysle, ze to dobre buly.
A moze pieklas cos wiecej z podanej przeze mnie strony hiszpanskiej?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
CYTATCiesze sie...Boshka...rowniez mysle, ze to dobre buly...
a moze pieklas cos wiecej z podanej przeze mnie strony hiszpanskiej...
Wlasnie wydrukowalam przepis na chleb/bulki z ziemniakami, ktore zamierzam zrobic w weekend.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Koniecznie wpisz przepis, moze znajde chwile zeby je upiec.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
A to moje baquetins:

1.JPG

Bardzo smaczne miękkie bułeczki
icon_smile.gif
Dodałam jednak tylko 2 łyżeczki soli i dobrze, bo okazało się że to wystarczająca ilość. Szybko się robią i szybko znikają
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • 1.JPG
    1.JPG
    36.9 KB · Wyświetleń: 5