Ptasie mleczko Dukanowe

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
pianka.JPG

0,5 litra chudego mleka
4 łyżki odtłuszczonego mleka w proszku/granulowanego
4 czubate łyżeczki żelatyny
1/4 szkl wody do namoczenia żelatyny
słodzik do smaku
aromat do ciast waniliowy i śmietankowy po 2-3 krople

Do wysokiego naczynia (takiego do ubijania śmietanki mikserem) odmierzamy pół litra zimnego mleka, odlewamy pół szklanki i dobrze te pół szklanki podgrzewamy. W podgrzanym mleku rozpuszczamy mleko w proszku i słodzik, mieszamy dokładnie i łączymy z pozostałym zimnym mlekiem.
Żelatynę zalewamy zimną wodą, mieszamy i odstawiamy na chwilę aż napęcznieje. Po tym czasie mieszamy znowu i wstawiamy do mikrofali (lub do naczynia z gorącą wodą) na kilka sekund - żelatyna zmieni stan skupienia z zelowych kulek w ciecz.
Do idealnie rozpuszczonej żelatyny odlewamy około 1/4 , 1/2 szkl mleka (tego z rozpuszczonym mlekiem w proszku i słodzikiem) mieszamy i wlewamy całość do mleka energicznie mieszając.
Wstawiamy do lodówki w tym naczyniu do ubijania, czekamy aż całkowicie stężeje.
Przygotowujemy naczynia w których chcemy umieścić nasze ptasie mleczko.
Kiedy stężenie jest już maksymalne, wyjmujemy z lodówki i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach kilka minut, aż masa widocznie powiększy objętość.
Szybko przekładamy piankę do naczynek docelowych i wstawiamy do lodówki. Masa tężeje bardzo szybko i jesli nie uda nam się ładnie ułozyć masy w naczynkach miksowanie można powtórzyć przez chwilkę i dokończyć przekładanie.

Z tego przepisu nie uzyskałam jeszcze tego co zamierzam, a mianowicie efektu jak najbardziej zbliżonego do prawdziwego ptasiego mleczka w czekoladzie. Już wiem że żelatyny trzeba dac sporo więcej bo konsystencja teraz była fajna ale wciąż zbyt delikatna by pokroić masę na prostokąty i nałozyć polewę. Polewę mam zamiar zrobić na bazie mleka, mleka w proszku, słodzika, kakao i żelatyny.
Jednak jako deser pianka taka warta jest spróbowania. W czystej postaci, z galaretką, albo np z musem z rabarbaru będzie smakowała doskonale.

Z takich samych proporcji ale z 3 łyżeczkami żelatyny i 2 łyżeczkami kakao i bez mleka w proszku robiłam też kakaową piankę. Wyszła leciutka jak chmurka, przypomina trochę deser Paradis http://www.google.com/imgres?imgurl=http:/...419&bih=756

czeko.JPG


Zapraszam do eksperymentowania z dodatkami, przyprawami i dzielenia się modyfikacjami i ich efektami
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • pianka.JPG
    pianka.JPG
    73.1 KB · Wyświetleń: 1
  • czeko.JPG
    czeko.JPG
    62 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Aj nie
icon_smile.gif
Widziałam ten przepis. Próbowałam z serków ale to zupełnie nie to... bo smaczne to fakt, ale takie bardziej sernikowe, nie ma efektu pianki. Próbowałam nawet ubijać stężałe ale chyba zbyt ciężkie i maziste jest z serka żeby przypominało ptasie.
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Dzis robiłam w sumie podobnie, ale dodałam mleka skondensowanego light (4%) i jestem zadowolona z efektu
icon_smile.gif
I nie podgrzewalam. Miksowałam z zimną krwią
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Dzieki. Ta biala wyglada bardzo interesujaco.

Czyli mleko w proszku mozna odpuscic sobie bez wiekszej szkody?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Jeśli będziesz robić z kokosowego to spokojnie możesz odpuścić. Ja tu dawałam po to, żeby chude mleko miało smak mleka a nie wody
icon_wink.gif
 

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Cinka @ 2 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1114484Do idealnie rozpuszczonej żelatyny odlewamy około 1/4 , 1/2 szkl mleka (tego z rozpuszczonym mlekiem w proszku i słodzikiem) mieszamy i wlewamy całość do mleka energicznie mieszając.
Wstawiamy do lodówki w tym naczyniu do ubijania, czekamy aż całkowicie stężeje.
Przygotowujemy naczynia w których chcemy umieścić nasze ptasie mleczko.
Kiedy stężenie jest już maksymalne, wyjmujemy z lodówki i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach kilka minut, aż masa widocznie powiększy objętość.
Szybko przekładamy piankę do naczynek docelowych i wstawiamy do lodówki. Masa tężeje bardzo szybko i jesli nie uda nam się ładnie ułozyć masy w naczynkach miksowanie można powtórzyć przez chwilkę i dokończyć przekładanie.
Nie rozumiem, możesz mi wyjascic łopatologicznie?
Z góry dziękuję
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Chodzi o stan kiedy jest w pełni sztywne - nie takie zaczynające tężeć, dające się jeszcze mieszać.
Sztywne ma być. Jak galaretka.
Bardziej łopatologicznie nie umiem
icon_smile.gif