IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Trdelnik, czeska odmiana sękacza
Buka
post 19 Jun 2018, 16:08
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 67

Widzieliście, jedliście takie ciasto? Kosztowałam je przed laty w Hradcu i zapomniałam, a teraz Tescoma sprzedaje do jego pieczenia wałki. Sezon grillowy w pełni, może kogos skusi? icon_smile.gif
Ciasto w formie długiej kluski nawija sie na walec, piecze na grillu albo w piekarniku, posypuje cukrem z cynamonem i je póki ciepłe.
Przepis i zdjęcia ze strony: http://kulinarnenawigacje.pl/trdelnik-slodki-czeski-rarytas/

Czeski Trdelník 8 szt
składniki na ciasto:

500 g mąki pszennej
1 jajko
2 żółtka
250 ml letniego mleka
80 g masła
szczypta soli
10 g drożdży
9 łyżek cukru pudru

składniki na posypkę:
20g masła roztopionego
cukier biały drobny lub trzcinowy drobny
cynamon
płatki podprażonych migdałów

Przygotowanie:
Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, mąki i odrobiną mleka. Odstawić na 15 minut by zaczyn ruszył. Ze wszystkich składników wyrobić ciasto. Pod koniec wyrabiania kiedy ciasto ma gładką konsystencję dodajemy roztopione masło. Odstawić ciasto do wyrośnięcia na ok 1 h w posmarowanej misce masłem. Po tym czasie wyjąć na stolnice i lekko wyrobić. Podzielić na 12-14 kulek. Z każdej kulki zrobić długi wałeczek (jak na kopytka), który trzeba następnie rozwałkować cieniutko na paski o szerokości ok 5cm.
Piekarnik rozgrzać do temp.190 stopni
Cukier wymieszać z cynamonem w dowolnych ulubionych proporcjach.
Paseczek ciasta posmarować masłem i nawinąć na rolkę tak by masło znajdowało się na zewnątrz. Obsypać lub obtoczyć w cukrze z cynamonem i ustawić pionowo na blaszce. Podobnie ponawijać pozostałe paski. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na złoto ok. 15-20 min (w zależności od grubości ciasta i ilości zawiniętych warstw)

Ja bym rozwałkowała i cięła paski, ale najlepiej nawijać kluskę, wyjdą bardziej rustykalne, a po nawinięciu dopiero smarować masłem. icon_razz.gif Ale rozprawiać o ulepszaniu technologii jeszcze za wcześnie.

Ciasto można napełniać np. kremami z owocami, albo ułamać i używać np. jako łyżeczki do lodów.

Pewnie nie kupię formy, zwłaszcza, że autorka przepisu podpowiada, jak zrobić taką foremkę w domu, ale na eksperyment z tym ciastem mam ochotę. lecker.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Moniak
post 19 Jun 2018, 16:51
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 69

Matko! uwielbiam! ale znam pod nazwą kołacz. Jadłam węgierskie, rumuńskie, polskie.... Bardzo dobre są w Krakowie na Kazimierzu icon_smile.gif

+Quote Post
Joanna
post 19 Jun 2018, 16:58
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=3...amp;hl=trdelnik
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=3...amp;hl=trdelnik

+Quote Post
skanna
post 19 Jun 2018, 17:00
Post #4

szef kuchni

Użytkownik nr: 1.535

Buko, eksperymentuj, mogę służyć za królika doświadczalnego w razie czego icon_smile.gif, od piątku będę mieć w zasadzie wakacje :D

+Quote Post
Buka
post 19 Jun 2018, 19:42
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Joanna @ 19 Jun 2018, 17:58 ) *

A niech to, poczułam się jak Tomek na Czarnym Lądzie, nawet szukajki nie uruchomiłam. ugly_08.gif Sorry. icon_redface.gif
CYTAT(skanna @ 19 Jun 2018, 18:00 ) *
Buko, eksperymentuj, mogę służyć za królika doświadczalnego w razie czego icon_smile.gif, od piątku będę mieć w zasadzie wakacje :D

Musze przestudiowac wątki. Będę sie bardzo starać nie mieć Cię na sumieniu. pfeif2.gif

+Quote Post
qd
post 20 Jun 2018, 11:31
Post #6

szef kuchni

Użytkownik nr: 692

Załączony plik  kurtosze.jpg ( 34.12K ) Suma pobrań: 0

AAA znaczy sie kurtosz icon_smile.gif po węgiersku i po rumuńsku tak samo. Jak widać Austro-Węgry wycisnęły ślad...

+Quote Post
skanna
post 21 Jun 2018, 14:39
Post #7

szef kuchni

CYTAT(Buka @ 19 Jun 2018, 20:42 ) *
Musze przestudiowac wątki. Będę sie bardzo starać nie mieć Cię na sumieniu. pfeif2.gif

Ja jestem świetnym materiałem na królika doświadczalnego w zakresie słodyczy - jestem wszystkożerna, ciężko mnie wykończyć jedzeniem, mój organizm przyjmie wszystko, co słodkie icon_smile.gif

+Quote Post
Buka
post 21 Jun 2018, 17:10
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

Skanna, nie poznaję Cię, Montiego puściłaś kantem?. icon_mrgreen.gif Oferta nie do odrzucenia, zgłoszę się, jak tylko się produkcja odbędzie. lecker.gif

+Quote Post
skanna
post 22 Jun 2018, 14:43
Post #9

szef kuchni

CYTAT(Buka @ 21 Jun 2018, 18:10 ) *
Skanna, nie poznaję Cię, Montiego puściłaś kantem?. icon_mrgreen.gif Oferta nie do odrzucenia, zgłoszę się, jak tylko się produkcja odbędzie. lecker.gif

Niestety, już dawno, co widać icon_sad.gif Bardzo go cenię, ale od dłuższego czasu na odległość

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 23rd August 2019 - 08:03