Pasztet - smarowidło kanapkowe

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Pyszny pasztecik o konsystencji idealnej do smarowania pieczywa - jak dla mnie idealny smak.

DSCF0780.JPG


  • 2 udka kurczaka wraz ze skórką
  • 20 dkg wątróbki
  • koncentrat pomidorowy 100g
  • 1 marchewka
  • 1 pietruszka (średniej wielkości)
  • 1 mały por
  • 1 cebula
  • 1 średni seler
  • 1/2 szklanki kaszy manny
  • sól
  • pieprz
  • majeranek
  • ew. jarzynkę jak ktoś lubi
Udka usmażyć na niewielkiej ilości oleju, dodać starte na tarce warzywa (por pokroić najdrobniej), przesmażyć, podlać nieco wodą, dosypać kaszę mannę, majeranek, doprawić i udusić do miękkości. Jeśli będzie potrzeba, dolać wody - u mnie zwykle jest potrzeba i dolewam około 1 szklankę.
Udka pozbawić kości.
Na patelni usmażyć cebulę z rozdrobnioną wątróbką, pod koniec smażenia posolić.
Zmiksować wątróbkę z warzywami i udkami, dodawać stopniowo koncentrat pomidorowy do pożądanej konsystencji, jeśli będzie potrzeba to doprawić.
Jeżeli konsystencja jest zbyt zwarta, dodać więcej koncentratu.

Z podanych ilości wychodzi dość dużo tego paszteciku, ja pakuję go do słoiczków i pasteryzuję w piekarniku przy okazji pieczenia innych wypieków. Dzisiaj wyszło mi 7 słoiczków.

DSCF0788.JPG
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

powi

Member
Cze 12, 2009
254
0
0
A mogłabyś jeszcze powiedzieć jak długo pasteryzujesz i w jakiej temperaturze?
Bardzo ładny ten pasztet. I wydajnie wygląda.
Aha, i jak długo można to przechowywać i czy koniecznie w lodówce?
gruebel_2.gif

Dzięki piękne
anbetung.gif

 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
dzisiaj otworzyliśmy pasztet zapasteryzowany wczoraj - smaki się ostatecznie przegryzły, konsystencja zimnego pasztetu jest bardziej zwarta - idealna do smarowania pieczywa. Dziś chyba jeszcze smaczniejszy niż wczoraj
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
muszę spróbować,myślę też o innych dodatkach np. pieczarki, papryka.
A jak długo da się przechować w spiżarce? Z myślą o córce swojej pytam, czy jej się zbyt szybko nie popsuje jak zrobię jej na zapas na stancję.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
Ciekawy przepis, Duende. Kupuję ten patent.
anbetung.gif
icon_mrgreen.gif

Obawiam się tylko, czy jedno gotowanie wystarczy, tzn. czy nie należałoby powtórzyć po dobie.
gruebel_2.gif
To nie sa inne przetwory, tylko mięso i warzywa, niekwaśne itd. stąd wątpliwości.
No nic, zrobię, a pasteryzować będę w szybkowarze tyle czasu, ile podałaś. Będę pewniejsza.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
i ja wyprobuje.tylko chcialabym się upewnic-watróbka drobiowa?a kasza manna niewyczuwalna?tzn.czy nie trafiaja się grudki?
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
weerka @ 17 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=933816i ja wyprobuje.tylko chcialabym się upewnic-watróbka drobiowa?a kasza manna niewyczuwalna?tzn.czy nie trafiaja się grudki?
tak, wątróbka drobiowa i kaszy manny absolutnie nie czuć.
Wracając do pasteryzacji, to jak sądzicie, ile czasu taki słoik będzie u Was leżał? U mnie chyba nie powyżej dwóch miesięcy nigdy. W spiżarni teraz zimą mam około 14 st.C (w pokoju 16 przy sprzyjającej aurze
rofl.gif
) więc dla słoiczków też dobre warunki mam.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
nie mam pietruszki, pora i selera czy dużo straci ten pasztet na smaku gdy nie dodam tych składników?
 

Sirga

Member
Wrz 17, 2009
14
0
0
Wydaje mi się że jednak straci pietruszka i seler dają ciekawy posmak a por jest pikantny jeśli dasz tylko marchew wyjdzie na pewno słodkawy.Wczoraj obdarowałam jednym słoikiem przyjaciółki i były zachwycone smakiem
icon_mrgreen.gif
Przepis poszedł w świat
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
To trza mi będzie V. wysłać na targ po warzywka
lecker.gif
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
No faktycznie pyszny ten pasztet jest.Wylizywałam michę.Polecam.
W jakiej temperaturze pasteryzować go w piekarniku?