Steki z cebulką*

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Steki z cebulką
przepis podany przez kucharkę /więc bez proporcji/

mięso wieprzowe mielone - ja daję grubo mielone /mam sitko do maszynki tylko z czterema dziurami/
sól
pieprz

Wszystko razem wymieszać. Uformować okrągłe steki grubości 1-1,5 cm. Opanierować tylko w mące i usmażyć na oleju.
Cebulę pokroić w piórka, posypać solą i podsmażyć.
Do podsmażonej cebuli włożyć usmażone steki i trzymać kilka minut na małym ogniu, żeby się razem poddusiły /podobnie jak robimy z wątróbką/.

stekdg2.jpg
stekmw0.jpg


smacznego.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
chyba raczej kotlety mielone, a nie steki...
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
mielony jest w bulce tartej

znalazlam "steak haché" - ciagle jest stekiem
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Kar, dopiero co przekonywalas ze kotlety z soi moga sie nazywac koteltami mielonymi, bo sa zmielone, ateraz Ci panierki brakuje

chodzi mi o to, ze to danie, choc napewno pyszne (bardzo lubie bryzole) odbiega od mojego paradygmatu steka
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
A mnie to bardziej befsztyk przypomina, mniamć - ukochany jedzony codziennie na obiadek podczas ferii zimowych w restauracji w Szczyrku
fiesgrins.gif
to były czasy
lecker.gif
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
W moich rodzinnych stronach /opolskie/ takie mięso serwowano w stołówkach pod nazwą stek. Były to lata 80-te XX w.
Jeśli chodzi o mielone, to oprócz innej panierki, mają w swoim składzie jeszcze namoczoną w wodzie bułkę, jajko, startą cebulę oraz ząbki czosnku. Przyprawy - wiadomo - można pominąć.

Dla uzupełnienia wiadomości pozwolę sobie dołączyć link do wątku o nazewnictwie potraw https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...pid=407821&
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Malgosimi @ 6 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=407781Kar, dopiero co przekonywalas ze kotlety z soi moga sie nazywac koteltami mielonymi, bo sa zmielone, ateraz Ci panierki brakuje

chodzi mi o to, ze to danie, choc napewno pyszne (bardzo lubie bryzole) odbiega od mojego paradygmatu steka
Ker ma najwyrazniej francuski paradygmat, ty masz z amerykanskich ksiazek kucharskich. Steak haché w stanie surowym wyglada tak

534_5afdbf7b91c4fa1791a638f0ab59a11f.jpg


Natomiast to co ty nazywasz stekiem mignon wg Francuzow jest filetem mignon
icon_lol.gif

W Polsce funkcjonuje nazwa befsztyk.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Kermidt ma za rogiem Le Bifthéque steakhouse.

ale juz napisalam ze Polacy chyba uzywaja zamiennie stek i steak, a to nie jest to samo.
Steak haché w przyzwoitym miejscu siekniety powinien byc nie miedlony
icon_wink.gif


W angielskim jakos wiecej luzu jest w "tytulowaniu" potraw.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Coś koleżanko Lis się nie rozumiemy.
Po pierwsze Steak haché to nawet dosłownie znaczy stek siekany, czyli stek jakistam. Czyli mamy stek i siekamy i w wyniku tego powstaje stek siekany. OK? I gdyby Katek nazwala swoje danie stekiem zmielonym, to dla mnie OK. Ale stek to nie jest.

Po drugie:

Napisałaś: "Natomiast to co ty nazywasz stekiem mignon wg Francuzow jest filetem mignon"

a gdzie ja tak niby nazwałam!!!!????? przecież wczoraj nawet podałam przepis na filet mignon!


i "filet mignon" to dla mnie kawałek polędwicy wołowej (ok 200-250g, ze 3-5 cm grubości, w kształcie grubego medalionu o średnicy powiedzmy 7 cm, nie za duzej!) -poddany obróbce cieplnej. Ja osobiscie najpierw smażę na patelni, a potem ,,dochodzę go" w piekarniku. I to jak mam na talerzu, to widzę steka i "filet mignon" (i tak upraszczając, bo ni wiem z której częsci poledwicy pochodzi mięso!)

Ale jakbym miała inny kawałek wołowiny, np t-bone czy porterhouse (maaarzeniaaaa!) i tak samo obrobiła, to też bym widziała steka, ale za to nie widziałabym już "filet mignon", rzecz jasna
 

e-lunia

Member
Maj 24, 2005
523
0
0
U nas to danie też funkcjonuje pod nazwą steki
icon_wink.gif
Robiłam dzis na obiad, proste i pyszne
icon_smile.gif
Dzięki za przepis !!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zupełny brak wszelkich dodatków, typowych dla mielonego mięsa, tak mnie zaintrygował, że wczoraj spróbowałam.

Dobre! (i nie rozpadły się na patelni, czego się obawiałam przy braku jajka!) Taki "stek" ma zupełnie inny smak niż kotlet mielony.

wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Simona - genialny pomysł!
anbetung.gif

Nastepnym razem zrobię z ajvarem, koniecznie!
mniam.gif
 

Musia

Member
Lis 14, 2005
489
0
0
Simona, zaciekawilas mnie ze robisz podobnie ten stek tylko ze z ajvarem, daltego mam pytanie gdzie go dodajesz ? Do miesa? do cebulki? moze glupie pytanie ale ciekawi mnie to bo chciala bym zrobic dzisiaj te steki
 

Musia

Member
Lis 14, 2005
489
0
0
No coz odpowiedzi nie otrzymalam
icon_neutral.gif
ale moge powiedziec Katek ze obojetniek ja powinna sie nazywac ta potrawa mnie i moje rodzince bardzo smakowalo a to chyba jest najwazniejsze, dziekuje za super przepis
daumen.gif
wchodzi na stale do mojego jadlospisu
daumen.gif
 

Azazelle

Member
Wrz 1, 2006
1,706
0
0
Wywlekam i zgłaszam reklamację! Miało być na dwa obiady, ale tata pożarł prawie wszystko... I jutro znowu muszę gotować
icon_wink.gif

Aha - część była z żółtym serem w charakterze nadzienia.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
katek @ 6 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=407827W moich rodzinnych stronach /opolskie/ takie mięso serwowano w stołówkach pod nazwą stek. Były to lata 80-te XX w.
W moich tez tak mowiono, a w niektorych stolowkach tak zostalo. Wlasnie jakies 2 tygodnie temu tesciowa kolegi, ktora mieszka w Krakowie, powiedziala nam, ze w pracy maja stolowke, gdzie serwuja mielone z cebulka pod nazwa stek.
W Belgii steak hache, to tez mielony - grubiej zmielony. Mowia tez tak na miasko do hamburgera.
Jak zwal tak zwal, najwazniejsze, ze smakowite danko!
icon_smile.gif