repeta*

jajeczko

Member
Sie 23, 2007
5
0
0
Witam i przedstawiam....
Danie nie tyle wyszkukane, co dość szybkie, i do tego "przegląd tygodnia" prawie
icon_smile.gif
a tu już czwartek
icon_smile.gif


1 kg ziemniaków
1 kg kiszonej kapusty
2-3 dość duże cebule
2 łyżki (duże) SMALCU
wszelkie możliwe do przesmażenia okrawki mięsne z lodówki (dlatego też ten przegląd tygodnia)
przyprawy wg uznania ( ja uznaję w tym daniu tylko sól i pieprz)

Zaczynamy od kapusty, gotujemy ok 30-40 min, odcedzamy ( soku nie wylewamy) i po lekkim ostudzeniu kroimy dość drobno.
Ziemniaki obieramy, gotujemy i "tłuczemy" czyli robimy purre, bez zadnych dodatkow (oczywiści gotować możemy osolone - jak kto lubi
icon_smile.gif
)
Smalec na patelnię i dodajemy pokrojone dość drobno okrawki, kroimy cebulę - jak kto lubi, drobno, grubo.. obojętnie, to Wam ma smakować - i dodajemy do zesmażonego mięsa. Zdejmujemy z palnika jak cebulka jest już miękka, lub złocista...
Jeśli wszystko wyżej się udało, to teraz finał
wielki gar i wszystko wrzucamy do tego gara i mieszamy
icon_smile.gif
nie bójmy sie tłuszczu... (ziemniaki i kapusta dużo piją) na tym też etapie dodajemy resztę przypraw... jeśli jest za suche, to w tym momencie przydaje sie wcześniej odlany sok z gotowania kapusty.... Gęstość do uznania, czyli jak kto lubi...
W trakcie mieszania można lekko podgrzewać.
U mnie w domu na 3 osoby... z czego moj 5 letni synek zjada tego niewiele mniej niż ja... a nie ułomek ze mnie ;>
Polecam to danie z ogórkiem kiszonym..... dziwne, ale jak dla mnie gra ;>

Życzę smacznego i pozdrawiam.
fotki może bedą, jak w sobotę zrobie repetę
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
UWIELBIAM !!!!!!!!!!!!!!!

tylko że robię inaczej - na patelni cebulka z posiekaną (nieugotowaną !! -ważne) kapustą kiszoną, troszkę soli, mnóóóóstwo pieprzu i na sam koniec koniecznie - maggi. Siup do gara z ziemniakami i gotowe. Najlepsze z roladką, albo pieczenią wołową.

I jeszcze jedno - jest to typowo śląskie danie i nazywa się PANSZKRAUT
mniam.gif
albo ciapkapusta
icon_mrgreen.gif
, dziabkapusta
icon_mrgreen.gif

Wiem co mówię, jestem z Bytomia.

O matko, ale bym teraz zjadła.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Robiłam wczoraj - rzeczywiście bardzo smaczne i treściwe
icon_biggrin.gif

Słyszałam o tej potrawie już parę lat temu i jakoś się zebrać nie mogłam by ją zrobić - zaległość nadrobiłam i się cieszę - bo zrobię to jeszcze nie raz
icon_smile.gif
mniam.gif
 

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Mieszkam w Wielkopolsce, u nas repetą nazywa się wszystkie zupy jarzynowe z kapustą w roli głównej. Wywar z mięsa i jarzyny sezonowe . Moja mama robiła do tego zasmażkę z mąki. Pycha... dlaczego repeta? Ponieważ biegasz co chwilę po dokładkę.
rofl.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Ja robię to przy okazji zasmażania kapusty z cebulką pieprzem - robię zawsze tej kapusty znacznie więcej, niż do obiadu by trzeba było... a nadmiar na drugi dzień właśnie dodaję do puree ziemniaczanego. Uwielbiam ze skwarkami z boczku
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
No wlasciwie repeta to znaczy dokladka lub powtorka dania, a nie bieganie do kuchni. To takie regionalne skojarzenie, a nie nazwa dania. Dokladac mozna z naczynia na stole.
 

Cynamonna

Member
Lut 16, 2008
2,605
0
0
Ja znam jako ciapkraut, super pasuje do żeberek
icon_smile.gif
A repeta to rzeczywiście, jak mówi Hanka, dokładka.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Hanka145 @ 23 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=903449No wlasciwie repeta to znaczy dokladka lub powtorka dania, a nie bieganie do kuchni. To takie regionalne skojarzenie, a nie nazwa dania. Dokladac mozna z naczynia na stole.
Alll @ 14 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=900428Pycha... dlaczego repeta? Ponieważ biegasz co chwilę po dokładkę.
rofl.gif
All nie napisała że repeta to bieganie do kuchni, tylko że nazwa dania "repeta" pochodzi sąd że jest tak smaczne że każdy bierze dokładkę, a czy bierze ją ze stołu, czy o nią prosi, czy sam biegnie do kuchni to już nie ważne
icon_wink.gif
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
No wlasnie, ze tak napisala, cytat: "Pycha... dlaczego repeta? Ponieważ biegasz co chwilę po dokładkę".
Nie pisala, ze do kuchni, fakt, ale to jakos jednoznaczne, bo gdyby danie bylo na stole, to by nie bylo biegania. Nie wiem co chcesz powiedziec Cinko i w jakim celu.
Ja nie wiem jak sie robi te okienka z cytatami, przepraszam, ale cytuje doslownie, co jest jednoznaczne, przynajmniej dla mnie.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Chcę powiedzieć że nazwa "repeta" tutaj JEST nazwą dania a nie regionalnym skojarzeniem, a All doskonale wie co oprócz nazwy dania oznacza słowo "repeta"
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator: