Kapusta z grochem*

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
robi sie bardzo prosto, choc musialam do tego dojsc metoda prob i bledow. W mojej rodzinie tej potrawy nie bylo, ale maz ja wspominal z wielkim rozrzewnieniem.
Niestety ani Babcia meza ani Mama nie zyja, wiec nie mialam zrodla i musialam bazowac na "obrazie pamieciowym" sprzed ponad 15-tu lat.
Tak wiec w pierwsza Wigilie dowiedzialam sie, ze groch nie moze byc caly tylko w polowkach, bo inaczej lupinki kuja w zeby. Ale i tak wciagal az milo.

Zawsze na Wigilie gotuje duzo kapusty postnej oczywiscie.
Cebulke zrumieniam na oleju i dodaje odcisnieta, przecieta kilka razy kapuste kiszona, listek, ziele, pieprz i gotowe. Potem z tego gara podbieram czysta do grochu, reszte lacze z grzybami (na postny bigos) a z czesci robie pierogi.
Mama trzymala te bigosy na balkonie, a ja zawsze wychodzilam tam z lyzka i wyzeralam prosto z gara taki zimny, az czasem troche nawet przymarzniety

Tak wiec kapusta juz jest.
Groch lepiej kupic zielony, ale zolty bedzie dokladnie taki sam w smaku. Tylko struktura bedzie mniej jednolita dla oka. Oczywiscie POLOWKI.
Gotuje sie go w nieduzej ilosci wody okolo 30 min solac pod koniec gotowania i nie za duzo, bo kapusta tez moze byc slona.
Trzeba uwazac, zeby sie nie rozpadl. Najlepiej wylowic ziarenko i sprawdzic, czy juz jest dobre. Miekkie, juz nie chrupiace, ale jeszcze w calosci.
Teraz odlac (jak ziemniaki) nie wchlonieta wode, utluc i polaczyc z kapusta. Proporcji nie podam, bo zawsze robie "na smak" dodajac stopniowo kapuste.

Maz kocha te potrawe ze skwarkami z boczku i jest gotowy od pierwszego dnia Swiat do Nowego Roku miec codziennie na obiad i kolacje.
Co nie znaczy, ze skwarka jest decydujaca i w Wigilie sobie odmawia.
Co to to nie
icon_lol.gif


Jak widzisz nic prostszego, tylko o przepis trudno. Zanikajaca tradycja.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
hmmm... a ja myslalam, ze na kapuste z grochem jest tylko jeden przepis
icon_wink.gif

bo ja robie zupelnie inaczej (tzn. taka jadalam w domu, wiec tez taka robie)
w mojej nie ma grzybkow suszonych, za to sa tez pokrojone w kostke i ugotowane ziemniaczki
no i groch tez zolty, luskany (znaczy te 'polowki'
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ja robie podobnie jak Kermidt
icon_mrgreen.gif

Bea, a te ziamniaki
icon_eek.gif
, to kiedy dodajesz?
gruebel_2.gif

Agatko, rozumiem, że te grzybki z kapusta "dochodzą"?
icon_smile.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
wiec ja robie tak (to jest taka baaardzo prosta wersja
icon_wink.gif
) :
szatkuje i raz plucze kapuste jesli jest bardzo slona, gotuje ja w malej ilosci wody z dodatkiem kminku
groch gotuje w wodzie, a kiedy zaczyna byc miekki dodaje do niego pokrojone w kosteczke ziemniaczki, sol, lisc laurowy i pieprz ziolowy
wymieszac z ugotowana, odsaczona kapusta
mozna dodac maggi czy innych przypraw ewentualnie
to tyle
Mama tez robila 'z okrasa', ale ja nie
icon_biggrin.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
O, to musze tak spróbować
gruebel_2.gif
Ciekawe jak smakuje kapusta z grochem i ziemniakami
icon_mrgreen.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
dla mnie - fantastycznie!!!!
uwielbiam te polaczone smaki
daj znac czy Ci bedzie smakowac
icon_biggrin.gif
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
kocham kapustę z grochem mojej babci, mam przepis niby proste ale mnie nie wychodzi takie dobre
cry_1.gif
no nie umiem no i już nawet się poddałam, ale może teraz jak widzę ten przepis to się zmobilizuję
daumen.gif

A i babcia zawsze po ugotowaniu groch jeszcze traktuje tłuczkiem i dodaje skwarki, żadnych grzybów, nie smakują mi w tej potrawie tfu (z całym szacunkiem do grzybów)
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ok Bea
daumen.gif
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Dziękuję Ker
anbetung.gif

Tylko ja chyba wolałabym te półówki grochu "w całości"
icon_wink.gif
a nie potraktowane tłuczkiem
icon_wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
A ja robie raz tak, raz tak, ale zazwyczaj grochu nie tłukę. Lubię mniej papkowate
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ja w ogóle lubie wszystko na półtwardo
icon_wink.gif

Fasolka i groszek jak dla mnie nie muszą być ugotowane - lubie gryzać
icon_wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ziemniaki tak czy inaczej sa na talerzu, choc przesiakniete sokiem z kapusty musza smakowac lepiej. Ale ze czesto kapusty zostaje po Wigili wole robic bez, bo moge zamrozic.
Ilona, jak odlejesz groch i polaczysz z kapusta to on sie juz nie bedzie gotowal. W kwasnym sie nie rozgotuje. Tylko kapusta malo soku musi miec i zostaw troche do przegryzienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Nadmiar soku od kapusty ja chętnie z kubka wypije
icon_mrgreen.gif
lecker.gif
 

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
zrobiłam, wyszło tak:

kapusta_z_fasol_.jpg

robiłam w sumie po swojemu, ale zainspirowana właśnie tym przepisem
icon_smile.gif


groch ugotowałam tak jak pisała Kermidt, tylko nie tłukłam go, wolę aby sam się rozpadł w kapuście - tak więc zalałam wodą tyle co by był przykryty i gotowałam 30 minut, pod koniec posoliłam, woda fajnie się wygotowała, zostało jej dosłownie tyle ile trzeba
icon_mrgreen.gif

Kapustę zrobiłam tak jak przygotowuje zazwyczaj do kapusty z fasolą czyli:
kapustę kiszoną obgotowuję 2-3 razy, zależy jaka jest kwaśna. Odcedzając ostatni raz zostawiam troszkę wody. Kapusta musi być prawie miękka.
Teraz na patelnię wrzucam pokrojoną cebulę, smażę na oleju aż się zeszkli. Wrzucam ją potem razem z olejem do kapusty. Dodaję vegety lub jarzynki, soli jeśli trzeba, pieprz mielony, majeranek, ze 2-3 ziela angielskie i ze 2 listki laurowe (lub 1 duży). Mieszam.
Do tak przygotowanej kapusty dodałam ugotowany groch, wymieszałam, i jeszcze całość gotowałam na bardzo małym ogniu, aż wsio było odpowiednio miękkie.
Jeśli potrawa jest za sucha dodaję oleju lub wody (jak robię kapustę z fasolą to idę na łatwiznę i daję fasolę z puszki, wtedy wlewam ją razem z wodą do kapusty).

dziękuję Kermidt za inspirację
anbetung.gif
 

Załączniki

  • kapusta_z_fasol_.jpg
    kapusta_z_fasol_.jpg
    456.1 KB · Wyświetleń: 4

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Inula, nie szkoda tej kapusty?
Jak jest kiszona za kwasna, to dodaje sie poszatkowanej swiezej. Przegryzie sie w czasie gotowania.
Podobno kazdy bigos z takiej mieszanej lepszy.

A groch uparcie tluke i bede tlukla, coby sie wyzyc
zahnlos.gif
serio, to juz widze meza rozdlubujacego kazde ziarenko widelcem
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: