IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Placek z kapustą wersja qd
qd
post 23 Oct 2014, 19:38
Post #1

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 692

Farsz:
1-2 główki młodej kapusty lub ½ główki kapusty cukrowej lub ok. 1 kg kapusty kiszonej
2 cebule ( opcjonalnie)
100g tłuszczu ( smalec, smalec gęsi, olej, masło topione)
parę suszonych grzybów ( opcjonalnie)
3 jajka ugotowane na twardo ( opcjonalnie)
sól, pieprz do smaku ( polecam ziołowy)
2-3 łyżki mąki ziemniaczanej

Ciasto:
500 g mąki pszennej
125 g tłuszczu ( smalec lub Planta – nie masło i nie margaryna)
50 g świeżych drożdży + 1 łyżeczka cukru do drożdży
250 g mleka
1 łyżeczka soli z górką
skórka otarta z pół cytryny lub zapach cytrynowy do ciasta

Wykonanie:
Zależnie od sezonu różne jest nadzienie. W maju - czerwcu z młodej kapusty, potem z cukrowej, a potem potem z kiszonej.
Kapustę trzeba ugotować ( młodą udusić), odlać wodę, podsmażyć na patelni dodając tłuszczu ( masło do młodej kapusty, olej lub smalec do cukrowej i kiszonej), soli i pieprzu, najlepiej ziołowego. Teraz można dodać posiekana dość grubo cebulę, namoczone grzyby suszone, ale nie jest to obowiązkowe. I dalej podsmażać, płyn z kapusty powinien wyparować. Kapusta ma być w wyraźnych kawałkach, nie paciaja. I teraz UWAGA!!! Tajna przyprawa do kapusty: jak się ją podsmaża, to pozwolić leciutko się jej przypalić, ale tak ciut ciut ( cały czas mieszając). Można słodką kapustę lekko zakwasić jabłkiem albo sokiem z cytryny, to według uznania. I już. Najlepiej farsz przygotować poprzedniego dnia i tuż przed nałożeniem zimny wymieszać z mąką ziemniaczaną.
Drożdże rozetrzeć z cukrem i paroma łyżkami mleka, odstawić do spienienia Mąkę rozetrzeć palcami z tłuszczem, dodać sól i skórkę cytrynową, a następnie uformować wulkan, wlać mleko i spienione drożdże. Ciasto miesi się jak zwykłe kruche. Nie trzeba czekać aż wyrośnie. Podzielić ciasto na dwie części, rozwałkować, wykleić formę, włożyć kapustę i w wersji bogatszej położyć ćwiartki jajek ugotowanych na twardo - przykryć drugą połową ciasta. Mocno skleić brzegi, posmarować jajkiem rozkłóconym z łyżką mleka.
Piec 40-45 min w temperaturze 200 stopni C.
Podawać można na ciepło i na zimno, można podgrzewać. Świetnie smakuje z barszczem czerwonym w filiżance.
Go to the top of the page

+Quote Post
tatter
post 23 Oct 2014, 21:43
Post #2

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 1.142

Raz jeszcze dziekuje za przepis. Wyglada na to, ze zrobie w najblizszy weekend. Podziele sie wrazeniami, choc wiem juz teraz, ze bedzie wysmienite icon_biggrin.gif

+Quote Post
Aniutka
post 24 Oct 2014, 16:08
Post #3

uczeń

Użytkownik nr: 9.091

Szybkie pytanie: dlaczego absolutnie nie mozna zrobic ciasta z maslem? Tak bardzo zmienia sie smak w zaleznosci od uzytego tluszczu?

+Quote Post
qd
post 25 Oct 2014, 18:40
Post #4

szef kuchni

CYTAT(Aniutka @ 24 Oct 2014, 17:08 ) *
Szybkie pytanie: dlaczego absolutnie nie mozna zrobic ciasta z maslem? Tak bardzo zmienia sie smak w zaleznosci od uzytego tluszczu?

Nie tyle smak ile struktura. Moim zdaniem roznica jest na tyle istotna, ze zaznaczyłam to w przepisie.
Jesli jednak uznasz, że wolisz dać maslo - też wyjdzie, tylko będzie troszke inne.

Przy okazji dorzucam : ciasto trzeba walkować naprawde cienko , ca 3 mm, bo urośnie, a to ma być tylko tlo dla kapusty, a nie kapusta dodatkiem do ciasta.

+Quote Post
Aniutka
post 25 Oct 2014, 19:47
Post #5

uczeń

Użytkownik nr: 9.091

Dziekuje za odpowiedz. po prostu latwiej mi tu znalezc maslo niz inny tluszcz, ale jak bede miala opcje planty to na pewno wyprobuje i porownam.

+Quote Post
tatter
post 3 Nov 2014, 20:42
Post #6

kucharz-zawodowiec

Zrobilam. Wreszcie. Wspaniale syte jesienne danie. Kuchnie momentalnie wypelnily zapachy takie, ze moje dziecko spytalo czy to swieta przyszly wczesniej (pun intended icon_wink.gif )...

Moj maz wyjadal, nie - wyzeral lyzka nadzienie z patelni, podstepnie oczywiscie zaofereowal pomoc w mieszaniu.

Farsz zrobilam z kiszonej z marchewka, ktore to gotowalam do prawie miekkosci w soku i odrobinie wody z moczenia prawdziwkow suszonych oraz lisci laurowych i ziela angielskiego. Cebule zeszklilam i do niej dodalam jakies 200g drobno posiekanych pieczarek i z 60g namoczonch i odsaczonych prawdziwkow. Kapuste odcedzilam, rezerwujac wywar, przeplukalam w zimnej wodzie, pokroilam i dodalam do cebuli z grzybami. wszystko smazylam, az, jak zaleca qd, kapusta zaczyna sie przypiekac. Reszta jak w przepisie.

Ciasto swietnie sie walkuje, po upieczeniu jest kruche i bardzo smaczne, i w zestawie z farszem tworzy pyszny pie.

Nastepnym razem przetestuje nadzienie pol na pol kapusta kiszona i swieza lub kapusta cukrowa z pomidorami, ba ja nawet mysle, ze resztki bigosu zamkniete w takim ciescie to tez palce lizac.

Tak czy inaczej, dziekuje qd za kolejny rewelacyjny przepis/pomysl cvety.gif

Przy okazji dodam, ze porcja jest ogromna. Z powodzeniem mozna zrobic mniejszy placek i pojedyncze pierozki. W sumie ciesze sie, ze sporo zostalo, bede mogla jutro zrobic zdjecia.

+Quote Post
qd
post 3 Nov 2014, 21:33
Post #7

szef kuchni

CYTAT(tatter @ 3 Nov 2014, 22:42 ) *
Zrobilam. Wreszcie. Wspaniale syte jesienne danie. Kuchnie momentalnie wypelnily zapachy takie, ze moje dziecko spytalo czy to swieta przyszly wczesniej (pun intended icon_wink.gif )...

/.../

Wzielam i spuchlam z dumy. Dodajże łyżkę dziegciu, bo w glowie mi sie przewróci fiesgrins.gif

Nic, tylko gości spraszać, czyż nie?

Z legend rodzinnych: kiedyś byłam u przyjaciółki we Francji i goście byli zapowiedziani, a w kasie cienko... Więc gołąbki ( kapusta i natańsze mielone oraz ryż, też niedrogi) i z reszty kapusty placek właśnie. Do popijania bulion, bo barszczu by chyba nie zdzierżyli... Furora i niedowierzanie - kapusta? Ciasto z kapustą????
I piwo, bo kapusta najlepiej z piwem konweniuje icon_smile.gif

+Quote Post
tatter
post 3 Nov 2014, 22:45
Post #8

kucharz-zawodowiec

QUOTE (qd @ 3 Nov 2014, 20:33 ) *
Wzielam i spuchlam z dumy. Dodajże łyżkę dziegciu, bo w glowie mi sie przewróci fiesgrins.gif

Nic, tylko gości spraszać, czyż nie?

Spraszac! Mlaskom w zachwytach konca nie bedzie... i tego dziegdziu nie lyzke a butle sobie spraw icon_wink.gif

Na liste dan wigilijnych wpisuje niniejszym ten placek. Jeszcze raz uklony w pa(s) i chapeau bas.

Dodaje zdjecie, placek na zimno jest rownie pyszny!
Załączone pliki
Załączony plik  Sauerkraut_Mushroom_Pie.jpg ( 223.08K ) Suma pobrań: 5

+Quote Post
kasha
post 16 Nov 2014, 21:17
Post #9

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 98

czy na począku kapustę gotuje się w całości, całą główkę?

+Quote Post
qd
post 17 Nov 2014, 08:24
Post #10

szef kuchni

CYTAT(kasha @ 16 Nov 2014, 22:17 ) *
czy na począku kapustę gotuje się w całości, całą główkę?

Nigdy nie gotowałam w całości, bo strasznie to nieporęczne. Zwykle do gotowania kroję na spore kawałki i odrzucam głąb ( kaczan icon_smile.gif) oraz najgrubsze fragmenty liści, te tuż przy głąbie. Gotuję w małej ilości wody i al dente, bo jeszcze będzie ta kapusta mięknąć podczas podsmażania.

+Quote Post
tatter
post 18 Nov 2014, 22:45
Post #11

kucharz-zawodowiec

Rozwazam zrobienie Twojego placka , qd, z kapusta wloska i jarmuzem (a mam ich 5 rodzajow). Robilam niedawno salatke na cieplo z wloskiej, pancetty, stiltona i orzechow wloskich i bardzo nam smakowala i pomyslalam wtedy, ze placek z takim nadzieniem bylby pyszny...

+Quote Post
qd
post 19 Nov 2014, 10:48
Post #12

szef kuchni

CYTAT(tatter @ 19 Nov 2014, 00:45 ) *
Rozwazam zrobienie Twojego placka , qd, z kapusta wloska i jarmuzem (a mam ich 5 rodzajow). Robilam niedawno salatke na cieplo z wloskiej, pancetty, stiltona i orzechow wloskich i bardzo nam smakowala i pomyslalam wtedy, ze placek z takim nadzieniem bylby pyszny...

Wariacji jest nieskończona ilość ; )
Mnie przez moment chodziło po glowie zapakowanie pozostałej po gęsim obiedzie modrej kapusty z dżemem do ciasta i upieczenie.
Nie zdążyłam, kapusta została wciągnięta icon_mrgreen.gif

Kapusta włoska 5 rodzajów czy jarmużu 5?

Przy okazji: dotychczas nigdy nie robiłam i nie jadłam jarmużu; wreszcie widzę w ofercie na bazarku i spinam sie na wypróbowanie ( byle nie 'budyn' wg starych ksiazek kucharskich, odrzuca na sama myśl). Nawet znalazłam wątek jarmużowy na cincin http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=22860&hl=

+Quote Post
tatter
post 19 Nov 2014, 23:13
Post #13

kucharz-zawodowiec

Mam wysyp kapustnych aktualnie i staram sie utylizowac co przytargam z ogrodu. Rowniez robilam modra ostatnio, z zurawina, a teraz chcialabym wyprobowac pierwsze jesienne savoy tj. kapusty wloskie i jarmuz. Czekam jednak na przymrozek bo jarmuzom znacznie poparwia sie smak po chlodzie. To wlasnie jarmuzu mam kilka rodzajow: zwykly europejski, wloski cavolo nero, celtycki Càil Cataibh, Red Ursa i prawdziwy syberyski jarmuz. Wszystkie wyhodowalam z nasion zakupionych w Real Seed Catalogue.

Bardzo smakuje mi Cavolo Nero aka Nero di Toscana i razem ze zwyklym europejskim uprawiam od lat. Te 3 ostatnie to moja tegoroczne nowosci - podziele sie wrazeniami po konsumpcji.

+Quote Post
kasha
post 20 Nov 2014, 15:19
Post #14

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 98

CYTAT(qd @ 17 Nov 2014, 08:24 ) *
Nigdy nie gotowałam w całości, bo strasznie to nieporęczne. Zwykle do gotowania kroję na spore kawałki i odrzucam głąb ( kaczan icon_smile.gif) oraz najgrubsze fragmenty liści, te tuż przy głąbie. Gotuję w małej ilości wody i al dente, bo jeszcze będzie ta kapusta mięknąć podczas podsmażania.

To super, zastanawiałam się właśnie czy ma być poszatkowana i uduszona czy gotowana icon_rolleyes.gif
Z połowy dzisiaj zrobię dla tylko dla siebie,
V. gdy zobaczyl ten pomysł w głowę się popukał mówiąc mi, że ciasto to ma mieć słodkie nadzienie, a nie jakieś wydziwiane z kapuchą,
padłam rofl.gif

+Quote Post
Joanna
post 21 Nov 2014, 15:01
Post #15

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

Upiekłam. Wałkowałam bardzo cieniutko, bo miałam sporo nadzienia i zaplanowałam do niego dużą blachę, więc wygląda inaczej niż tatterowe.
Farsz mieszany ze słodkiej i kiszonej kapusty z grzybami, uwarzony na łyżce oleju. Mąki ziemniaczanej nie miałam, więc dałam ze dwie łyżki maizeny. Następnym razem dodam jak to zwykle w kulebiakach drobniutko posiekane, ugotowane na twardo jajka.
Bardzo fajne ciasto, głównie dzięki aromatowi skórki cytrynowej, fantastycznie się komponującej z nadzieniem. Od dawna gotując słodką kapustę dodaję do niej kawałek skórki z cytryny, ale nie wpadłam na to, by tę skórkę dodać do wytrawnego ciasta. Spróbuję ten patent zastosować w pasztecikach z krucho -drożdżowego ciasta, na pewno się sprawdzi.

+Quote Post
qd
post 21 Nov 2014, 15:06
Post #16

szef kuchni

CYTAT(Joanna @ 21 Nov 2014, 17:01 ) *
Bardzo fajne ciasto, głównie dzięki aromatowi skórki cytrynowej, fantastycznie się komponującej z nadzieniem. Od dawna gotując słodką kapustę dodaję do niej kawałek skórki z cytryny, ale nie wpadłam na to, by tę skórkę dodać do ciasta. Spróbuję ten patent zastosować w pasztecikach z krucho -drożdżowego ciasta, na pewno się sprawdzi.

Mur beton icon_smile.gif ten dodatek aromatu cytrynowego do krucho-drożdżowego ciasta jest dla mnie omal konieczny, kiedy zdarza mi sie zapomniec to tak brakuje, tak bardzo go brakuje!

+Quote Post
Joanna
post 21 Nov 2014, 19:05
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

Na zimno ten aromat jest mniej wyczuwalny, ale placek nadal smakowity.
Zapomniałam dodać, że piekłam z mąki orkiszowej białej zmieszanej z pełnoziarnistą.
Z wierzchu posmarowałam żółtkiem zmieszanym ze śmietanką i posypałam sezamem.

+Quote Post
tatter
post 21 Nov 2014, 19:23
Post #18

kucharz-zawodowiec

QUOTE (Joanna @ 21 Nov 2014, 18:05 ) *
Na zimno ten aromat jest mniej wyczuwalny, ale placek nadal smakowity.
Zapomniałam dodać, że piekłam z mąki orkiszowej białej zmieszanej z pełnoziarnistą.

Orkisz i khorason sa pyszne w kruchych/krucho-drozdzowych wypieklach i daja swietne rezulataty. Wyprobuje z zytnia kiedys ten placek.

+Quote Post
qd
post 22 Nov 2014, 08:55
Post #19

szef kuchni

CYTAT(tatter @ 21 Nov 2014, 20:23 ) *
Orkisz i khorason sa pyszne w kruchych/krucho-drozdzowych wypieklach i daja swietne rezulataty. Wyprobuje z zytnia kiedys ten placek.

Jak to bedzie po polsku?

+Quote Post
tatter
post 22 Nov 2014, 13:29
Post #20

kucharz-zawodowiec

Nie mam pojecia. Nazwa tej odmiany pszenicy pochodzi od regionu Khorasan na ktorym byl i jest uprawiany - Iran, Afganistan, Pakistan - Triticum turgidum subsp. turanicum, ponoc jerst to naturalna hybryda odmian T. durum i T. polonicum

+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 18th October 2019 - 22:22