Śledzie w oleju z porami i kaparami*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis zaczerpnięty z miesięcznika Kuchnia wyd. Agora. Już na wstępie musiałam poczynić zmiany w przepisie, ponieważ tytułowy śledż w oleju dalej okazał się śledziem w dobrej oliwie. Zdecydowałam się na dobry olej. Zmieniłam też proporcje i ilość składników. Wychodzą pyszne, przepis rozdaję wszystkim znajomym, pojechał mailem nawet za Atlantyk. Śledzie kupuję w zamykanym foliowym woreczku (firmy nie pamiętam) w lekko słonej zalewie, więc nie trzeba ich moczyć, wystarczy umyć pod bieżącą zimną wodą. Śledzi w woreczku jest 0,5 kg, tzn. 4 - 5 filetów. Jeśli kupicie bardzo słone, a nie lubicie tego smaku, wystarczy je wymoczyć w wodzie lub mleku. Nigdy tego nie robię, bo wolę zdecydowany smak dość słonego śledzia, a poza tym z dodatkami traci na słoności.

Składniki
1/2 kg filetów śledziowych
1 mała puszka anchois
2 niezbyt duże pory (tyko biała część)
3/4 szklanki oleju
1/4 łyżeczki ziołowego pieprzu
1/4 łyżeczki ziół prowansalskich
2 łyżki małych kaparów z zalewy
1 łyżeczka soku z cytryny
ew. szczypta soli

Filety kroimy na 3 - 4 cm kawałki, fileciki anchois na małe 1 cm cząstki. Mieszamy je razem ze śledziami.
Umyte dokładnie pory kroimy w plasterki i dusimy w kilku łyżkach oleju, dodając pieprz i zioła. Gdy będą miękkie, dodajemy kapary, sok z cytryny i resztę oleju, ale tylko tyle, żeby pory w nim nie pływały, a były dobrze olejem nasączone, bardzo wilgotne. Jeśli potrzeba, dosalamy. Studzimy i przekładamy w słoju warstwami: śledzie, pory, śledzie itd. Ostatnia warstwa powinna byc z porów. Wstawiamy do lodówki na 2 dni, po tym czasie są najlepsze. Kto lubi więcej oleju, wlewa cały, a nawet może dodać więcej, żeby śledzie były nim przykryte. Ponieważ nie lubię tej zbędnej tłustości ograniczyłam olej do ww. ilości.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Powoli będę wypróbowywała wszystkie potrawy z ryb i śledzi, jakie potrafię zrobić. To taki przedświąteczny trening i zarazem codzienne kolacje.
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
czekam na relacje smakowe! uwielbiam ryby, wszystkie!
daumen.gif
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
Seniorko - czy mogę liczyć na zdjęcie ?
icon_mrgreen.gif


Bardzo spodobal mi się przepis, ale najpierw muszę ocenic oczami
fiesgrins.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja nie mam aparatu ani możliwości skorzystania z cudzego. Wszyscy są zajęci i nikt nie będzie jechał 13 km przez całą Warszawę, bo ma swoje obowiązki, żeby fotografować moje śledzie. Uwierz mi na słowo, są doskonałe, a przepis tak dokładny, że nic nie można zepsuć. Najważniejszy jest smak, a ten jest bez zarzutu.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie próbowałam i wydaje mi się, że niczym. Co najwyżej można je pominąć, choć według mnie będą miały trochę inny smak. Nawet jeśli nie lubisz kaparów, to te dwie łyżki nie mają takiego wpływu na całe danie, żeby z niego zrezygnować. Musi być czuć trochę kwaskowatości, przy tych filetach. Może zwiększyć ilość soku cytrynowego? Ale nie jestem pewna.
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
Ja wlasnie tez chcialam zastąpić tą salatką sledziową tradycyjną coroczną salatke sledziową w oleju

Jesli będzie to będzie z kaparami
icon_mrgreen.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,728
1,116
113
Zrobiłam z kaparami, porami i pastą anchois, bo w puszeczce nie miałam.
Rewelacja!
Dziękuję bardzo.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że smakują te śledzie. Ja jestem "śledziowa dama" i wykorzystuję ten przepis dość często. Pozdrowienia.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Czy one są bardzo słone skoro aż 3 bardzo słone składniki w ich skład wchodzą?