Gulaszowa zupa wegierska (bogracz, bogracsgulyas)

Wrz 13, 2004
4,165
0
0
1 kg pregi wolowej pokrojonej w kostkę 2 x 2 cm
3 duże marchewki
1 pietruszka
1/2 selera
3 duże cebule
1 główka czosnku
3 strąki papryki - żółta, czerwona i pomarańczowa
2 pomidory
4 ziemniaki
4 łyżki papryki w proszku
peczek natki pietruszki
1/3 kostki smalcu
10 ziaren czarnego pieprzu
2-3 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego
sól


Wołowine obsmażyć na smalcu chwilkę, dodac pokrojona cebulę, potrzymac chwile na ogniu, dosypać pokrojoną w kostke włoszczyznę.
Dusić 10 minut.
Dolac wody, obrane i pokrojone pomidory, paprykę, natkę, liść laurowy i ziarna pieprzu i ziela.
Wrzucić oczyszczoną z wierzchniej warstwy główke czosnku.
Dusic az mięso bedzie miękkie.
Ziemniaki wrzucić pod koniec gotowania.
Węgrzy dodają kluseczki zrobione z maki, jajka i soli tzw zacierki, bardzo drobno skubane.
Ja dodaję jeszcze ostrej papryki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Się rozgotuje, ale łupy trzeba wyjąć.
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Znajomo mi to wyglada. U nas w domu podobna zupa nazywa sie bogracz ale ja sie tak mocno nie staram. Drobno pokrajana wolowię smazę jak gulasz, potem zalewam rosolem, dodaje papryke (jak mam to świezą, jak nie to suszoną w domu), dodaje przecier pomodorowy, ziemniaczki w kostkę ugotowane osobno i drobię kluseczki (na Węgrzech to galuska?)
u nas to sie zacierki nazywa.
Wszyscy lubią. To oczywiście troche dopasowane do naszych gustow, bez zadnego specjalnego przepisu - jaki wyjdzie w smaku - taki jest.
Koniecznie duzo kminku zmielonego.
Pozdrawiam szczgolnie Medicusa
 
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Bogracz się robi troszke inaczej, podam niedługo przepis.
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Ja tylko powiedzialam, ze w naszym domu to sie nazywa bogracz. Pewnie podasz przepis, ktory zwali z nog. Poczekam.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
No i gdzie ten obiecany przepis na bogracz? :pfeif:
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,345
113
No i gdzie ten obiecany przepis na bogracz? :pfeif:
Nie do mnie to wezwanie, ale ja mam taki przepis zatytułowany BOGRACSGULYAS. Nie wiem czy o to chodzi, ale podaję:

80 dkg wołowiny (najlepiej pręgi)
6 łyżek smalcu (koniecznie smalcu)
10 ziemniaków (1kg)
3 cebule (30 dkg)
2 pomidory (30 dkg) lub 1 puszka koncentratu (7 dkg)
1 zielona papryka (10 dkg)
1 mała ostra papryka czuszka
1 ząbek czosnku
2 szklanki bulionu wołowego (może być z kostki)
1 czubata łyżka słodkiej papryki w proszku
szczypta kminku
cukier, sól, pieprz.

Mięso umyć i pokroić w kostkę. Cebulę i czosnek obrać, posiekać i zrumienić na smalcu na złotawy kolor, podlać odrobiną zimnej wody (koniecznie, żeby papryka się nie spaliła), wsypać słodką paprykę i odparować. Obsmażyć wołowinę, dodać przygotowaną cebulę, kminek i dusić pod przykryciem w małej ilości bulionu, tak aby mięso było ledwie przykryte. Gdy mięso zacznie mięknąć, podlewać obficie bulionem i ew. wodą, aby potrawa przyjęła objętość zupy. Zieloną paprykę umyć, oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić w paski. Pomidory sparzyć, obrać i pokroić na kawałki. Ziemniaki pokroić w dużą kostkę. Czuszkę umyć i nakłuć w kilku miejscach szpilką. Rozdrobnione warzywa i czyszkę dodać do mięsa. Gotować 25 minut. Doprawić solą i pieprzem. Przed podaniem wsypać do potrawy szczyptę cukru dla lepszego połączenia się smaków. Jeśli gulasz ma być ostrzejszy, należy przed podaniem rozgnieść czuszkę.
Tyle przepis. Mam go od wielu lat wycięty z miesięcznika Kuchnia (z tych dawnych dobrych lat tego miesięcznika). Robię bardzo często, ku zadowoleniu wszystkich jedzących. Jedyna zmiana - zamiast pomidorów daję puszkę włoskich pomidorów pelati i nie daję czuszki tylko trochę ostrej papryki lub pieprzu kajeńskiego..
Jest jeszcze 7 modyfikacji, aby otrzymać trochę inną potrawę. Jeśli kogoś zainteresują, to wpiszę.
 

Baldrick

Member
Maj 5, 2005
1,571
0
0
zrobiłem zupkę wg przepisu Medicusa.
do skłąników z przepisu dodałem śmietanę, butelkę portera i węgierski sos Csípös.

niestety już zjedzona
icon_sad.gif
 

rybkaro

Well-known member
Lis 11, 2006
1,449
313
83
Zupka właśnie się gotuje , tylko zamiast pręgi łopatka (szybciej się gotuje) bo rodzinka nie może się doczekać super zupki
anbetung.gif
mniam.gif
 

Elin

Member
Sty 21, 2008
98
0
0
Mój przepis na bogracz:

Składniki:
40 dkg wołowiny pokrojonej w kostkę
3 marchewki
3 cebule
2 duże słodkie papryki (mogą być czerwone, żółte i zielone)
2 duże ziemniaki
1/2 kostki bulionu warzywnego
2 szklanki soku pomidorowego
3 liście laurowe
5 ziarenek ziela angielskiego
2 zgniecione ziarenka zielonego kardamonu
2 łyżki czerwonej słodkiej papryki w proszku
1 czubata łyżka mielonego kminku
1/2 łyżeczki mielonej papryki cayenne
łyżka oleju
sok z cytryny
sól, pieprz

Pokrojoną wołowinę wsadzam do garnka z kostką warzywną, liścmi laurowymi, zielem angielskim i kardamonem. Dodaję łyżkę soli, zalewam wodą i gotuję na wolnym ogniu przez godzinę. Po tym czasie kroję cebule i papryki na niezbyt małe kawałki, lekko podsmażam na oleju, po czym wrzucam do wywaru z mięsem. Ziemniaki i marchewki kroję w kostkę i również dodaję do zupy. Jeśli potrzeba, dosypuję soli.

Wszystko to razem gotuje się jeszcze przez przynajmniej pół godziny. Pod koniec dodaje się kminek, paprykę w proszku słodką i ostrą, pieprz, sok pomidorowy, a jak ktoś (tak jak ja) odczuwa potrzebę, żeby zupa była bardziej kwaskowata, może sobie wcisnąć kawałek cytryny. Zupa jest świetna po kilkakrotnym podgrzewaniu, nadaje się do mrożenia.
 

Załączniki

  • bogracz_skladniki.JPG
    bogracz_skladniki.JPG
    26 KB · Wyświetleń: 0
  • bogracz_patelnia.JPG
    bogracz_patelnia.JPG
    32.2 KB · Wyświetleń: 0
  • bogracz_2.JPG
    bogracz_2.JPG
    31.2 KB · Wyświetleń: 0

jolka8

Member
Paź 2, 2008
129
0
16
To mój pierwszy post, a zupa z przepisu Kuronia, jest rewelacyjna, przepis lekko zmodyfikowny
Skałdniki
Wieprzowina ok 0,5 kg
Wołowina ok 05kg
3 kolorowe papryki
3 ziemniaki
2 duże cebule
papryka w proszku
kluseczki zacierki, albo gotowe
włoszczyzna
koncentrat pomoidorowy
kminek, majeranek.
czosnek


Z włoszczyzny gotuję wywar, mozna dodać jakąś kostkę, Kiedy jest gotowy ,zostawiam z jarzyn pokrojona marchew, dodaję
ziemnaki i zacierki , gotuje na wolnym ogniu.

Wieprzowinę kroję w drobną kostkę , Podsmażam na oleju, dodaję zrumienioną cebulę, przecisnięty przez praskę czosnek

dodaję wody , przyprawy, duszę do miekkości. Zwykle w szybkowarze więc ok 20 minut.


Wołowine kroję, podsmazam na oleju, pod koniec dodaję paprykę w proszku, potem koncentrat pomidorowy, dusze do miekkości, też w szybkowrze,

Paprykę kroję i lekko podsmażam na patelni.

Gotowe produkty, czyli wieprzowinę, wołowinę i papryke dodaję do wywaru z ziemniakami i kluseczkami.
Całośc doprawiam kminkiem i majerankiem,
gotuję razem ok 20 min
Najlepsza na 2 dzień, JEST NAPRAWDĘ PRZEPYSZNA
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Zrobiłam w slow cookerze-polecam.Pożywna,smaczna-zupa śmietnik-co miałam z tych przepisów to wrzuciłam,zamknęłam gar i zapomniałam o obiedzie.
 

e_iskierka

Member
Wrz 30, 2008
251
0
0
Ta zupa jest przepyszna, nawet mój TŻ który nie je zup zajadał ją aż mu się uszy trzęsły. Jest gęsta, i niesamowicie dobra a do tego idealna na zimę, ostra i rozgrzewająca.
mniam.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Pyszna zupa.
Ostatecznie zrobilam zupe na bazie tych wszystkich przepisow, stad jednoznacznie nie podpisuje pod zadnym.