Gulasz z morelami po łotewsku

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,759
1,159
113
Tytułowy gulasz wszedł mi w oko w książce "Dżentelmen w Moskwie". Poszukiwania internetowe przyniosły przepis autorski. https://www.bookclubcookbook.com/gentleman-...hor-amor-towles

Miałam sporo zabawy z tłumaczeniem zarówno składników ( wrząca cebula) jak i techniki krojenia marchewki ( na krzyż).
Oto wynik w garnku - mało wyględny, jak to gulasz. Robiłam z 1/3 porcji mięsa z przepisu .

gulasz__otewski.jpg

Składniki

łopatka wieprzowa bez kości 500g
marchewka 2 szt
olej 2 łyżki, podzielone
koncentrat pomidorowy 2 łyżki
woda 500ml

suszone morele 50g
suszone śliwki bez pestek 50 g
150 g cebuli
sól i pieprz do smaku

Wykonanie

Mięso pokroić w kawałki ok 2, 5 cm , rozgrzać 1 łyżkę oleju w garnku, w którym potrawa będzie się dusić. Marchewkę pokroić w słupki . Mięso obsmażyć na tłuszczu aż równomiernie zbieleje. Dodać marchewkę, podsmażyć, dodać koncentrat i wodę ( ja dałam 1 kartonik 500ml przecieru pomidorowego).
Przykryć i niech sobie pyrka powoli na małym ogniu.

Cebulę oczyścić, pokroić na 6 lub 8 części ( wzdłuż, jak jajko) Na patelni rozgrzać drugą łyżkę oleju i wsypać cebulę.Smażyć wolniutko na małym ogniu do skarmelizowania na brązowo. ( zdecydowanie za mało tłuszczu na tę ilość cebuli, musiałam dolać oleju, bo cebula przywierała do patelni i przypalała się zamiast karmelizować).

Morele ( w oryginale morele dodaje się w całości do mięsa i tam się rozgotowują, mnie to nie pasowało) i śliwki pokroić w paski wielkości słupków marchwi, kiedy cebula już zbrązowieje, dodać owoce do cebuli i chwilę podsmażyć. Całość przełożyć do garnka z mięsem. Posolić, dodać pieprz i niech się dusi aż mięso będzie miękkie. Sprawdzać, czy nie trzeba wody dolać ( ja uznałam, że trzeba, że to nie może być takie suche i gęste)

Doprawić do smaku ( dodałam łyżeczkę sambal oelek i parę kropli soku z cytryny).

Podawać z ziemniakami z masłem ( ja podałam z knedlikami).
 

Załączniki

  • gulasz__otewski.jpg
    gulasz__otewski.jpg
    36.2 KB · Wyświetleń: 2

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A czemu nazywa się gulasz z morelami jak w nim tyle samo moreli jak sliwek?

Miałam nadzieję na wołowinę, szczerze mówiąc. Myślisz, że można zamienić?
I całe morele bym też chciała
icon_mrgreen.gif
ciekawe czy można zrobić tak, żeby się nie rozpadły.
Zainspirowałas mnie. Będę poszukiwać.

A ten gentleman to jest film może?
Matko! Jak ja nic nie wiem!

Przy okazji, oryginalny przepis jest w ciekawym magazynie. Nigdy o nim nie słyszałam, będę musiała wrócić i zobaczyć co to. Opis bardzo zachęcający dla mnie.
https://www.saveur.com/article/Recipes/Pork...ots-and-Prunes/
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: