Majonezy do ryb na zimno

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Można je przygotować w ostatniej chwili albo dzień wcześniej. Przydadzą się w te święta, które obfitują w ryby jedzone na zimno lub ciepło. Majonezy oczywiście bardziej pasują do ryb na zimno, nawet tych smażonych. Inspirację zaczerpnęłam z czasopisma „Smaki i aromaty”. I tak jak tam było ujęte, zamiast majonezów smakowych, zaprezentuję je kolorystycznie. Czy będą rzadsze, czy też bardziej gęste, zależy to od ilości użytego majonezu. W przepisach tych jest podany „słoiczek majonezu”, bez sprecyzowanej jego objętości. Ja z większego słoika majonezu brałam do każdego sosu około 250 – 300 ml. Wychodziły takie, jakie chciałam. Wy możecie robić wedle własnego gustu i smaku. Ale przejdźmy do konkretów:

ZIELONY

Składniki
*słoiczek majonezu * po łyżce stołowej siekanego szczypiorku i koperku * łyżka zielonego pieprzu z zalewy* 1 łyżeczka cukru pudru * owoc kiwi *sól

Obieramy owoc kiwi, kroimy w kosteczkę i wszystkie składniki mieszamy z majonezem. Przyprawiamy do smaku solą i cukrem pudrem. Podajemy do ryb smażonych.

RÓŻOWY

Składniki
*słoiczek majonezu *2 łyżki stołowe keczupu *50 ml brandy lub whisky (ale równie dobra jest śliwowica, żubrówka, piołunówka) * kilka kropli Tabasco lub szczypta chilli * pół łyżeczki cukru pudru * jedna konserwowa czerwona papryka

Ubijamy wszystkie ingrediencje z majonezem i mieszamy z drobno pokrojoną papryką. Podajemy do łososia, owoców morza i morskich ryb z wody lub w galarecie.

TATARSKI

Składniki
*słoiczek majonezu * 4 – 5 korniszonów (brałam ogórki konserwowe) * 1 średnia cebula * 3 łyżeczki kaparów * 2 jajka ugotowane na twardo * 3 łyżki posiekanego szczypiorku

Kroimy drobno korniszony, obraną cebulę, żółtka i białka jajek i mieszamy delikatnie z majonezem. Wsypujemy kapary i szczypiorek. Jeszcze raz mieszamy i wstawiamy do lodówki. Klasyczny dodatek do ryb w galarecie.

OWOCOWY

Składniki
*słoiczek majonezu *1 gruszka z marynaty *5 śliwek z octu *25 ml wódki *3ząbki czosnku *sól, cukier puder i pieprz

Kroimy w kostkę owoce, a obrany czosnek drobno siekamy. Wlewamy do majonezu alkohol, wsypujemy owoce, czosnek, przyprawiamy sos solą, cukrem pudrem i pieprzem. Pasuje do śledzi w oleju i ryb w pikantnej galarecie.



Przepraszam za nietypowy, mniej czytelny układ tekstu, ale mam kłopoty z laptopem. Mimo wszystko, życzę smacznego.



 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Jolan

Member
Lis 23, 2009
3,391
0
0
Czytelny, czytelny i to bardzo.
anbetung.gif

Może jeszcze jeden - prawie biały: majonez+ jogurt + chrzan+ sól i pieprz - do tych w galarecie.