Ciasto kruche laskowe, spód mazurka

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wlasciwie mozna uzyc jakichkolwiek orzechow, ktore sie dobrze miela. Przepis pochodzi z Delia's Vegetarian Collection i oczywiscie w oryginalnej formie nie jest to przepis na mazurek ale na shortcakes z truskawkami. Przerobilysmy przepis nieco z Margot i Joanna pewnego roku przed Wielkanoca i ja od tamtego czasu pieke ten spod co roku na swieta i jeszcze kilka razy na inne okazje (wg oryginalu z truskawkami jest pyszne). Co pokryje ten spod zalezy od Was, pasuje wszystko.

110 g uprazonych orzechow laskowych
150 g miekkiego masla
60 g cukru pudru
60 g mielonego ryzu lub maki ryzowej (u mnie sa to dwa rozne produkty - mielony ryz jest mielony grubiej niz maka, cos w rodzaju kaszy manney)
150 g maki zwyklej


Orzechy zmielic, maja przypominac zmielone migdaly. Maslo utrzec z cukrem pudrem na puszysta mase, stopniowo dodawac maki przesiewajac je razem do miski. Dodac zmielone orzechy. Ma powstac sztywna dosc kula ciasta. Wlozyc ja do worka lub zawinac w folie i schlodzic 30-40min.

Nastepnie rozwalkowac, nakluc widelcem i upiec ok. 15- 20 min (w zaleznosci od grubosci walkowania) w 180C. Po wyjeciu z pieca zostawic na blasze przez 10 minut, potem na kratke i wystudzic calkowicie. Mozna toczyc waleczki i inne cuda.

* w ostatnich paru latach przepis zostal przetestowany ekstensywnie przez cincinowe grono (ze mna wlacznie), w kombinacjach roznych mielonych orzechow i mak. Zostaly uzyte maki migdalowa, laskowa, wloska, pistacjowa i gryczana, orkiszowa, owsiana, semolina, nawet ryz mielony etc. wszystkie kombinacje daly oczekiwany dobry, a nawet bardzo dobry rezultat.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
  • Like
Reakcje: wika

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Dzięki za wpisanie, bo ciągle mi się gubi.
anbetung.gif

Potwierdzam, bardzo smaczne ciasto.
Nie mając mąki ryżowej, zmieliłam wtedy do niego płatki ryżowe w młynku do kawy.
Ale widziałam w Tesco taką mąkę, więc można sobie oszczędzić kłopotu.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Alez bardzo prosze. Z tego co pamietam Margot tez cos tam mielila, chyba ryz nawet, ale ona ma mlyn do ziaren.
Oczywiscie gotowa to spore ulatwienie i dobrze, ze jest powszechnie dostepna.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (hazo @ 22 Mar 2013, 12:02 ) index.php?act=findpost&pid=1413267Mam taka mąkę ryżową: http://www.hurtowniazdrowia.pl/produkty/me...maka-ryzowa.jpg
Ale wydaje mi się, że to nie o taką mąkę chodzi. Ta jest w dotyku podobna do skrobi ziemniaczanej czy kukurydzianej; taka "piszcząca".
Piszczace nia sa, ani maka ani mielony ryz, ktory jest grubosci kaszy mannej prawie. Maka ryzowa choc mialka, daje sie wyczuc w niej ziarenka , jak w krupczatce.
Z maki "piszczacej" ryzowej (ktora powstaje po przemieleniu ryzku kleistego) robilam kiedys mochi, takie kulki japonskie i inne ciastka koreanskie, ktorych nazwy nie pamietam. Plackow z niej nierobilam, uzywam maki ryzowej zwyklej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Szlag, kupiłam z myślą o tym cieście jako spodzie do mazurka mąkę ryżową taką jak pokazała Hazo. No nic trzeba będzie się rozejrzeć za inną - pełnoziarnistą ryżową
gruebel_2.gif
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,363
824
113
icon_question.gif
Czy dobrze rozumiem, że można mielić (mleć) ryż, np. z thermomixie ... Tez mam ochote na to ciasteczko pod mazurek.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,670
490
83
ja miele sama w takim młynku do zbóż, kiedyś sobie fundnęłam taki niemiecki żarnowy , drewniany, elektryczny , mieli mi wszystkie zboża i to na różne grubości ,ale w takim młynku do kawy tez już mieliłam
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,363
824
113
Aaa, to musi być super młynek, nawet o takim nie słyszałam. Ale nie zrezygnuję z prób, bo tak się zapaliłam do tego laskacza, że hej. Buziaczek
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Zmodyfikowałam w tym roku to ciasto, bo nie chcialo mi się mleć płatków na mąkę ryżową i dałam zamiast niej krupczatkę.
Dodatkowo dorzuciłam małe jajko (a właściwie żółtko i pół białka). Bardzo fajne wyszło, smaczne i kruche.
Upiekłam na nim mazurek bakaliowy, a z resztek ciasteczka do dekoracji.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,670
490
83
janie @ 29 Mar 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1415699Aaa, to musi być super młynek, nawet o takim nie słyszałam. Ale nie zrezygnuję z prób, bo tak się zapaliłam do tego laskacza, że hej. Buziaczek
nie nie , zwykły młynek do kawy da radę

Joanna @ 31 Mar 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1416231Zmodyfikowałam w tym roku to ciasto, bo nie chcialo mi się mleć płatków na mąkę ryżową i dałam zamiast niej krupczatkę.
Dodatkowo dorzuciłam małe jajko (a właściwie żółtko i pół białka).
o płatki jeszcze łatwiej się mielą ,ale wersja Joanny też dobra musi być , choć ja bardzo lubię taki właśnie oryginalny
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Oto moj mazurek na laskowym ciescie. Wewnatrz marmolada czekoladowo-pomaranczowa, lukier cytrynowy.
 

Załączniki

  • Hazelnut_Shortbread_Easter_13.jpg
    Hazelnut_Shortbread_Easter_13.jpg
    59.4 KB · Wyświetleń: 0

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Wyciągam, bo będę piec. W tym roku zamiast ryżu chcę dać zmielone płatki owsiane, a zamiast mąki zwykłej, orkiszową.
Ciekawe, co wyjdzie.
icon_lol.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wyjdzie dobrze, pieklam ten spod z najrozniejszymi makami, nawet gryczana.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Nawet nie musiałam mleć płatków, bo w szufladzie jak byk siedziała mąka owsiana.
icon_smile.gif

Dałam gotowe mielone orzechy z Lidla, mąkę orkiszową, owsianą oraz jedno gotowane i jedno surowe żółtko.
Z porcji zrobiłam dwa spody. Jeden będzie czekoladowy, drugi daktylowy z nutą pomarańczy.
Zaraz powędrują do pieca.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,670
490
83

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,346
113
Upiekłam dziś spód do mazurka z tego ciasta. Prawie z tego, bo zamiast mąki ryżowej dałam tyle samo semoliny.
Bardzo mi się podoba. Pierwszy raz boki nie opadły i mam ładne ranty. Na wierzch ugotuję kajmak z dodatkiem kawy. Myślę, że do orzechowego ciasta będzie pasować.