IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Ucierane ciasto z jabłkami, na zakwasie
wicherek
post 27 Jul 2018, 22:15
Post #1

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 54.209

Witam cieplutko w upalny wieczór ,
sezon jabłkowy w pełni wiec przyniosłam z ogrodu córci gore jabłek , część została zjedzona część poszła na dżemik a ze zostało jeszcze sporo postanowiłam coś upiec. Ponieważ jednak od jakiegoś czasu piekę chlebusie ,pyszne i zdrowe na zakwasie i tego zakwasu jest ci u mnie dostatek szukałam ciasta które bym mogła na nim popełnić icon_lol.gif niestety nie ma tego dużo a na kolejna chociaż bardzo smaczna chałkę nie miałam ochoty ,rzuciłam się na głębokie wody i ukręciłam ciacho , takie właśnie do popołudniowej kawusi ,prawdziwe , wilgotne,słodkie i nie zalatujące chlebem ,być może dla niektórych z Was to wada ,ale dla mnie to zaleta jest po prostu pyszne,dziadkowi szczególnie smakowało z lodami waniliowymi i konfitura owocowa, czego dowodem jest to ze zjadł od razu 3 kawałki i dla ciasta zrezygnował z kolacji.Receptura jeszcze niedopracowana ale efekt przeszedł moje oczekiwania mniam.gif
Ciasto jest naprawdę smaczne ,moim zdaniem nawet smaczniejsze po wystudzeniu mogę wiec z czystym sumieniem podać przepis który będzie ewoluował lub nie, ja na pewno spróbuje upiec je ciut inaczej tzn eliminując pewne niedociągnięcia.

Produkty:

etap I zakwaszanie:
- 1/2 szkl ugotowanego i wystudzonego ale nie bardzo sztywnego budyniu waniliowego
- 1/2 szkl zakwasu u mnie jak zwykle mieszanka pszennego i żytniego
składniki wymieszać i pozostawić ok godz aż zakwas zabąbelkuje ( ja trzymałam bardzo krotko bo ok pól godz i bąbelków nie było dużo)

W tym czasie obrać i pokroić jabłka , przesypać je cynamonem i odrobina maki
Ciasto podstawowe:
- 4 jajka
- 1,5 szkl maki pszennej
- 3/4 szkl cukru ( minus cukier do ugotowania budyniu)
- 1/2 szkl oleju lub pól kostki masła '( u mnie olej, masła brakłoby mi na kolacje)
- 3 jablka
- szczypta soli - opcjonalnie
no i oczywiście cały przygotowany zaczyn

Przygotowanie:
żółtka ucieramy z cukrem ,
ubijamy białka na sztywna piane i po troszkę dodajemy ubite żółtka powinna powstać gęsta masa,powoli wlewamy olej lub roztopione masło, mieszając już tylko bardzo delikatnie dodajemy cały zaczyn, kiedy składniki się połącza przesiewamy make i dodajemy pokrojone na cząstki jabłka, mieszamy najlepiej trzepaczka , powstałe ciasto wlać do posmarowanej tłuszczem tortownicy i pieczemy w 180° około 40 min do tzw suchego patyczka
po przestudzeniu obsypujemy cukrem pudrem ,można podawać lekko cieple z lodami waniliowymi ale i na drugi dzień (jeśli coś zostanie) po całkowitym wystudzeniu smakuje bardzo dobrze.
Smacznego!
Załączone pliki
Załączony plik  ucierane_ciasto_na_zakwasie__1_.jpg ( 4.12MB ) Suma pobrań: 2
Załączony plik  ucierane_ciasto_na_zakwasie__3_.jpg ( 4.24MB ) Suma pobrań: 1
Załączony plik  ucierane_ciasto_na_zakwasie__6_.jpg ( 4.1MB ) Suma pobrań: 2

Go to the top of the page

+Quote Post
Simona
post 26 Aug 2018, 13:51
Post #2

czeladnik

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 137

Zrobiłam przed chwilą, prawie już nie ma, tak że nie mogę potwierdzić, czy na drugi dzień naprawdę smakuje lepiej. Zdjęcia nie podam, bo wygląda tak samo. Zamiast zakwasu użyłam drożdże, a białek nie ubijałam, bo drożdże. Mało roboty, jest pyszne i ładnie pachnie. Dziękuję za przepis.

+Quote Post
kermidt
post 26 Aug 2018, 16:24
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

Zakwas fajny.
Simą, a przypadkiem zuzylas wszystkie jablka jakie mialas?

+Quote Post
Simona
post 27 Aug 2018, 13:50
Post #4

czeladnik

Użytkownik nr: 137

CYTAT(kermidt @ 26 Aug 2018, 17:24 ) *
Zakwas fajny.
Simą, a przypadkiem zuzylas wszystkie jablka jakie mialas?

Chyba żartujesz. icon_smile.gif Było tak z 1300 kilo na sok jabłkowy i jabolčnik, co teraz nazywa się sajder. Sporo zostawiliśmy, za co boli mnie serce. Będe jeszcze robić mus jabłkowy dopóki będą jabłka. I eksperymentować. Polecam ten przepis z czystym sumieniem. Taki klasyczny babciny smak.

+Quote Post
kermidt
post 27 Aug 2018, 15:00
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

Ech, kurcze. Zeby tak moc podjechac, zebrac co zostawilas icon_smile.gif))
Jak nie zebralas ktos to zrobi? Szkoda mi zawsze zmarnowac.

Sprobuje to ciasto. Podobno zakwasowe mozna konsumowac.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 21st September 2018 - 13:14