IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Maluns, czyli szwajcarskie 'prazuchy' ;)
Bea73
post 25 Mar 2012, 11:54
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 4.174

Na prosbe Dziuni wpisuje przepis na 'maluns' (czyli w tlumaczeniu cos à la ziemniaczane 'okruszki' ;)).

Jest to danie pochodzace z Gryzonii (Graubünden) i smakuje troche jak odsmazane prazuchy ;) choc wykonanie nieco inne.

Załączony plik  maluns2.JPG ( 129.8K ) Suma pobrań: 1

Maluns

500 g ugotowanych dzień wcześniej ziemniaków w mundurkach (mączystych)
ok. 150 g mąki (od 125 do 175 g)
ok. 50 g masła (możemy też użyć masła klarowanego)
sól

Ugotowane, zimne ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Dodać mąkę (im wilgotniejsze ziemniaki tym więcej potrzeba mąki), posolić i rozetrzeć delikatnie palcami tak, aż powstanie ‘kruszonka’. Masło rozgrzać na patelni i smażyć maluns stale mieszając aż do otrzymania złocistych ‘okruchów’. Można podawać je z dodatkiem sera czy mięsa / wędliny, jak i z kefirem / jogurtem czy – tradycyjnie – z musem jabłkowym. W wersji kolacyjno-obiadowej możemy podać je z którymś z win z regionu Gryzonii, jak np. Maienfelder, Jeninser czy Fläscher.

Smacznego!

Załączony plik  maluns2.JPG ( 129.8K ) Suma pobrań: 1

(wiecej szczegolow tutaj - klik, a kilka wczesniejszych wakacyjnych zdjec z Gryzonii rowniez tutaj)

Go to the top of the page

+Quote Post
Cinka
post 28 Mar 2012, 23:16
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

Bardzo spodobał mi się pomysł takich złocistych ziemniaczanych okruszków dlatego popełniłam na dzisiejszy obiad fiesgrins.gif
Troszkę pozmieniałam jak to ja ale niewiele icon_wink.gif
Ziemniaków nie gotowałam w mundurkach bo nie lubię smaku takowych - czuję gorycz i bardzo mi to przeszkadza. Więc ugotowałam obrane.
Nie ścierałam na tarce a pokroiłam w niby kostkę na kratce do krojenia sałatki jarzynowej fiesgrins.gif
Mąką obsypałam w płaskiej misce i podrzucając omączniłam pięknie kosteczki co świetnie zapobiegło sklejaniu się kawałeczków i doskonale było widać ile tej mąki trzeba wsypać.
Smażyłam w 2 partiach, mieszałam podrzucając co jakiś czas.
Danie trochę kaloryczne fiesgrins.gif bo ziemniaki i mąka i cały tłuszcz wchłonął się w okruszki - ale jakie to było pyszne mniam.gif
Zjedliśmy z jajem sadzonym, kiełbaskami i sałatką z ogórka kiszonego, cebuli, szczypiorku i jabłka.
Próbować tego z musem jabłkowym jakoś nie mam odwagi icon_redface.gif ale powtórka będzie na 1000 % z kefirem lecker.gif
Świetna alternatywa dla tradycyjnie przyrządzanych ziemniaków, ryżu czy kasz do obiadu.
Dzięki za zamieszczenie przepisu anbetung.gif

+Quote Post
Bea73
post 29 Mar 2012, 15:44
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Wow! Nie sadzilam, ze ktos to kiedys wyprobuje! icon_redface.gif Tym bardziej sie ciesze, ze smakowalo icon_smile.gif

+Quote Post
Cinka
post 29 Mar 2012, 16:43
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Wow! A dlaczego tak sądziłaś? fiesgrins.gif przecież wygląda przesmacznie i jak się okazało tak samo smakuje icon_biggrin.gif

+Quote Post
Bea73
post 29 Mar 2012, 16:53
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

No bo to takie 'zwykle' danie, malo wyszukane, ot - prazuchy inaczej ;) Ale ja akurat lubie takie rustykalne smaki lecker.gif

+Quote Post
Cinka
post 29 Mar 2012, 16:57
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

No właśnie - zwykłe, proste, mało wyszukane - jak zwał tak zwał - ale takie są najlepsze lecker.gif
jeszcze raz dziękuję za przepis handclasp.gif

+Quote Post
Bea73
post 29 Mar 2012, 17:05
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

Alez prosze icon_smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 6th December 2019 - 14:37