Moja pizza

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
Przepis na blachę taką typowo piekarnikową. (orginalną dużą)

*0,5 kg mąki
*żółtko
*jajo
*1łyżka cukru
*0,5 kostki drozdzy (4 dag)
*szklanka letniego mleka (nie może być gorące!!!!)
*5 dag rozupszczonego letniego masła lub margaryny.


Na taką zwykłą okrągłą np. do pieczenia ciast ostatnio robiłam z połowy składników.
Ciepłe mleko, drożdże i cukier należy rozpuścić i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia nalepiej ok. godziny.
Po tym czasie do mąki dodać jajo i żółtko, masło i rozczyn drożdżowy. Wszystko wyrabiac, gdyby ciasto było za lepkie dodać mąki... wyrabiamy, wyrabiamy gdy będzie dobrze wyrobione posypujemy mąką, przykrywamy czystym ręczniczkiem i pozostawiamy ciasto do wyrośnięcia najlepiej w ciepłym miejscu.
Gdy zdarzy mi sie, że ciasta jest za dużo nigdy nie wylepiam całego bo nie lubimy grubych spodów... wtedy dopiekam parę rogalików i nic sie nie marnuje.
W ciasto na brzegach surowej pizzy wkładam kawałki sera żółtego, wtedy te brzegi to nie zwykłe suche ciasto. No a dodatki i sos to każdy wg. własnego upodobania.

pizza001.jpg


* składniki nadzienia zazwyczaj te same ze względu na wybredność mojej drugiej połowy, zazwyczaj robie pół blachy z salami, pół blachy z szynką.
* sos cebulowo-pomidorowy z oregano i bazylią
* pieczarki duszę na tłuszczu tak długo, aż on wyparuje.
* ciasto po wylepieniu formy (dno) dziurkuję widelcem, w brzegi wlepiam żółty ser, wtedy ten brzeg nie jest taki suchy, no i lepiej smakuje za kazdym razem tak jak julka, lekko je podpiekam.
* nakładam warstwami na ciasto: sos cebulowo-pomidorowy, pieczarki(duuuuużo), tarty ser, salami, szynka(pokrojona), tarty ser, groszek zielony, papryka różno- kolorowa, smażone krążki cebulki i znowu ale tu już masa tartego żółtego sera.
* posypuje wszystko przyprawą do pizzy (każdą warstwę pizzy też posypuję lekko tą przyprawą) i do piekarnika .
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
soli nie daje bo ... jest w tej przyprawie do pizzy :oops: 8)
 

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
Ciasto wyszło wspaniałe, fajnie wyrosło i smakowało bardzo
icon_lol.gif
Zrobiłam z białym sosem Małgosimi
icon_lol.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
alez sie ciesze
icon_biggrin.gif