Rosół po orleańsku

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Rosół po orleańsku

Przepis podaję wiernie za Autorką

Ugotować mocny rosół wołowy, jak zwykle, oddzielnie zaś zrobić farsz z drobiu surowego w następujący sposób:
Obrany z kostek drób usiekać na maść, wziąć łyżkę masła rakowego (z tym gorzej ale można dać zwykłe), rozgrzać, włożyć w to posiekaną masę, poddusić z pół godziny, dołożyć rozmoczonej bułki niewiele, mniej więcej trzecią część ilości drobiu.
Posolić, dodać odrobinę muszkatołowej gałki, a w końcu na pół funta tej masy która na 6 osób wystarcza, wbić 2 żółtka.
Z tej masy zrobić na stolnicy 24 podłużne kluseczki, które ugotować na gorącej wodzie i łyżką durszlakową wybierając, włożyć w wazę, gdzie oprócz tego włożyć 2 lub 3 łyżki młodego zielonego groszku, odgotowanego na gorącej solonej wodzie i tyleż ryżu , wyprażonego z masłem tak, aby każde ziarnko było oddzielnie.
Zalać rosołem gorącym i podać.

1.masło oczywiście zwykłe
2.kluski robię w misce i formuje oraz gotuję tak, jak każde kładzione
3.groszek jak najbardziej mrożony z Lidla sie nadaje
4.mięsa drobiowego na pulpeciki nie trzeba wcale aż tak dużo! Ja robię z 25 dkg na 4 osoby. I dodaje często do nich drobniutko posiekaną zieleninę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
O, właśnie chciałam Cię o ten rosół pytać.
icon_mrgreen.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
kawazmlekiem @ 29 Dec 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1492601O, właśnie chciałam Cię o ten rosół pytać.
icon_mrgreen.gif
Wpisałam, bo to naprawdę jest świetna zupa i nawet bardzo elegancka, a w każdym razie taka na przyjęcia. Ponieważ napisałaś, że nie muszą byc zdjęcia, to dodałam do Twojego Festiwalu Zup. U nas obiad bez zupy to nie jest obiad, a że zupy lubimy bardzo, to jest w czym wybierać
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
To poproszę więcej.
icon_biggrin.gif
A ten rosół jest niezwykle interesujący. Jak będę miała więcej czasu (niedługo ferie zimowe
banana.gif
), spróbuję zrobić.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
kawazmlekiem @ 29 Dec 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1492663Najbardziej fascynują mnie te kluseczki. Robisz z piersi kurczaczych?
To wersja luksusowa
icon_mrgreen.gif
ale z takiego mielonego drobiowego czy tam indyczego, kupionego w MarcPolu tez robiłam i wyszły bardzo dobre.
Te kluseczki są dobre a nawet bardzo dobre w odróżnieniu od zmory mojego dzieciństwa, czyli kluseczek wątrobowych, fuj! ta sama zasada: zmielona watróbka, przyprawy, zółtka, tarta bułeczka i piana z białek oraz zielone, z tego kluseczki gotowane w wodzie i wpuszczane do rosołu, cos obrzydliwego!
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,416
3,725
113
Może być też odwrotnie - wyprażony z masłem, zalany wodą i ugotowany na sypko.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Joanna @ 30 Dec 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1492786Może być też odwrotnie - wyprażony z masłem, zalany wodą i ugotowany na sypko.
Tak właśnie zawsze robię. Wychodzi doskonały. A jeśli zrobię zbyt wcześnie i musi poczekać, zawijam garnuszek w czystą ściereczkę i kocyk, robiąc taki termosik, w którym dość długo trzyma odpowiednią temperaturę.