Szynka z szynkowara*

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Z racji podobieństwa przepisów i źródła ich pochodzenia wszystkie zamieszczam w jednym wątku.

Szynka domowa nr 1

1 kg mięsa wieprzowego
25 g soli
100 ml wody
1 łyżeczka cukru

Mięso pokroić na kawałki i lekko rozklepać. Sól i cukier rozpuścić w wodzie i zalać nią mięso - wymieszać.
____________________________

Szynka domowa nr 2

1 kg mięsa od szynki lub 1/2 kg wołowego i 1/2 kg wieprzowego lub mięso z drobiu lub cielęcina
20 g soli peklowej
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
3 ziarnka goździka
3 ziarnka ziela angielskiego
1-2 liście laurowe
3 ząbki czosnku

Mięso pokroić w grube kostki i wymieszać z przyprawami. Ja swoje przyprawy utłukłam w moździerzu - dodatkowo dodałam trochę pieprzu.
____________________________

Szynka domowa nr 3

1 kg mięsa wieprzowego
25 g soli
gałka muszkatołowa
25-30 g żelatyny

Mięso kroimy na kawałki, klepiemy i wkładamy do emaliowanego naczynia. Całość zamykamy w lodówce na dwa dni w temp. 4 stopni. Następnie mięso opłukujemy wodą, a kawałki nacieramy gałką muszkatołową lub sypiemy gałkę pomiędzy kawałki mięsa. Tak przygotowane mięso kładziemy do woreczka /uprzednio włożonego do szynkowaru/ warstwami między które dajemy żelatynę. Dalej postępujemy jak przy wyrobie powyższych szynek.
____________________________

Do szynkowaru włożyć woreczek foliowy i napełnić go masą mięsną /układać warstwami - ubijać/. Koniec woreczka zakręcić, zamknąć szynkowar i umieścić go w lodówce /w sekcji o temp. 4 stopni C/ na dwie doby.
Po tym czasie wkładamy szynkowar do garnka z wodą tak, aby lustro wody było 1 cm ponad powierzchnią masy w szynkowarze /nie szynkowara!!!/ - dusimy przez 2 godziny w temp. 85-95 stopni C. Wskazówką osiągnięcia tej temp. jest silne wydobywanie się pęcherzyków spod dna szynkowaru. Po skończonym duszeniu szynkowar wkładamy do zimnej wody w celu wystudzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest po wstępnym ochłodzeniu w wodzie, wstawić szynkowar na ok. 8 godzin do lodówki /sekcja 4 stopni C/.

A na zachętę zdjęcie - pozuje resztka szynki, która jeszcze ostała się w lodówce i nie leżakowała 48 godzin przed parzeniem, lecz tylko niecałe 20.
pfeif2.gif


szyneczkaib3.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,277
3,520
113
Moja pierwsza szynka z szynkowara:
szynka_z_szynkowara.jpg

Robiłam z 1 kg szynki wieprzowej wg przepisu nr 2, tylko zmniejszyłam ilość soli peklowej do 15 g i dodałam do przypraw 100 ml wody. Mięso peklowałam przez 2,5 dnia, mieszając je kilkakrotnie w międzyczasie i dopiero przed pieczeniem zapakowałam do szynkowara. Użyłam woreczka do pieczenia firmy Jan Niezbędny. Przyprawy utłukłam w moździerzu. Od siebie dodałam odrobinę majeranku. Największy problem miałam z ustaleniem odpowiedniej temperatury bez termometru ( stłukłam swój niestety niedawno), ale się chyba udało.
icon_smile.gif

Szynka jest pyszna. Soczysta, krucha i pachnąca. Na pewno będę ją robić regularnie.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • szynka_z_szynkowara.jpg
    szynka_z_szynkowara.jpg
    19.3 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Szarotka

Member
Kwi 12, 2007
1,293
0
0
A oto przepis obiecany Samancie w innym wątku, może jeszcze komuś przyda się.

Przeważnie wędlinę z szynkowara robię posługując się przepisem mało skomplikowanym a smakowitym ze strony "wędliny domowe" na szyneczkę Grzesia 855

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=271


* 1 - 1,2 kg łopatki wieprzowej

* 100 ml wody

*1 łyżeczka cukru pudru

* 25 g pektosoli = 3,85 łyżeczki

* pieprz

* inne przyprawy


Łopatkę raczej chudą pokroić w kostkę jak na gulasz, gorsze części można zmielić; dodać w/w składniki / można dodać 1 - 2 posiekane ząbki czosnku lub inne przyprawy / , dokładnie wyrobić ręką w misce .
Następnie miskę z tak przygotowanym mięsem wstawić do lodówki na 2 dni.
Potem do szynkowara wkładam rękaw piekarniczy, do którego wkładam to mięso dodatkowo zbite tłuczkiem / większe kawałki/ przez folię spożywczą i dobrze ugniatam. Zawiązuje się ten rękaw i zamyka szynkowar.
Wysoki garnek podgrzewam z wodą i gdy ma temp. 80 - 82 o C to wstawiam szynkowar i w tej temperaturze parzy się szyneczkę przez 2 h.
Po tym czasie szynkowar chłodzi się w zimnej wodzie a schłodzony wędruje do lodówki do następnego dnia.
Następnego dnia wyjmuje się szyneczkę z szynkowara i kroi, smacznego.
mniam.gif


Zmniejszyłam również ilość pektosoli.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Dziękuję bardzo, dopiero zobaczyłam przepis. Napewno to zrobię, wreszcie mam dokładny i oczywisty przepis a nawet niejeden
knuddel.gif
bardzo się cieszę, bo dostałam ten szynkowar w prezencie , bez przepisów i od tamtej pory stoi bezużytecznie a tego nie lubię.
 

terjon

Member
Lip 22, 2007
767
0
0
letti @ 13 Mar 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1104307Ja kupiłam taki jak ten
http://allegro.pl/szynkowar-pyszna-i-zdrow...1484559203.html
Myślę,że to odpowiednia wielkość,weszło mi mięso z całego kurczaka.
Dzięki za odpowiedź.W przedstawionym przez Ciebie szynkowarze fajny jest sposób zamknięcia .Szkoda tylko,że wykonany jest z aluminium.Czyli musisz zawsze używać woreczków.Możesz mi napisać do jakiej wysokości można napełniać szybkowar?Chciałabym taki szynkowar na 1 kg mięsa ale jak zmieści się mięso z jednego kurczaka to chyba pojemność właściwa?
 

letti

Member
Kwi 4, 2006
1,370
0
0
Kupiłam taki,bo tylko taki był w sklepie.Przepisy na opakowaniu są na kilogram mięsa,napełnia się prawie do końca,to uciska (bardzo) sprężyna.A woreczków i tak trzeba używać,bo inaczej nie wyjmie się wędlinki.Innych przepisów jeszcze nie sprawdziłam.
 

artemide

Member
Kwi 9, 2011
4
0
0
letti @ 13 Mar 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1104307Ja kupiłam taki jak ten
http://allegro.pl/szynkowar-pyszna-i-zdrow...1484559203.html
Myślę,że to odpowiednia wielkość,weszło mi mięso z całego kurczaka.
Ja również kupiłem ten szynkowar. A właściwie od razu trzy - tyle, że taniej jest tutaj: http://swiat-wedlin.pl/sklep/shop.product_...flypage.tpl/175

Wielkość jest w sam raz, bo mieści się do tradycyjnych garnków, w którym np. gotuje się ziemniaki. I do jednego pasują trzy szynkowary. Co do woreczków, to praktycznie można je obejść w prosty sposób: ja to robię za pomocą dwóch pasków z materiału (bawełna lub len niebarwiony) skrzyżowanych - wkładam je na sam spód a potem układam mięso przy czym paski pozostają na górze i wkład można łatwo wyjąć dzięki temu zabiegowi. Polecam ten sposób!

PS. Aha, na początku używałem woreczki do pieczenia do kupienia w każdym sklepie i też było OK!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0