Czereśnie w wódce po francusku*

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
Czereśnie w wódce po francusku

Składniki:
1,5 kg białych lub czerwonych czereśni,
0,5 kg cukru,
0,75 l wódki,
1 laska wanilii.

Czereśnie myjemy, osuszamy na sicie i do obcinamy ogonki w połowie. Każdy owoc nakłówamy kilkakrotnie ostrą szpilką. W dużym rondlu gotujemy ok. 1 l wody i wrzucamy do niej czereśnie. Po 10 sekundach (nie dłużej!) odcedzamy i przelewamy zimną wodą, i ponownie osuszamy na sicie.
Z cukru, przeciętej wzdłuż laski wanilii oraz pół szklanki wody sporządzamy syrop i gotujemy tak długo aż kropla syropu kapnięta na zimny talerzyk i dotknięta palcem utworzy jakby nitkę). Czereśnie układamy w słojach (wyjdą 2 słoje litrowe), zalewamy gorącym (ale nie wrzącym!) syropem i pozostawiamy na noc do wystudzenia. Następnego dnia zalewamy je wódką, delikatnie potrząsamy słoikiem, aby się przemieszało i zamykamy. Zostawiamy (niestety) na kilka miesięcy, żeby "się przegryzło". Zimą podawać jako rodzaj likieru do kawy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Wreszcie cos pysznego na wodce, a nie na spirytusie ;)

Brzmi bardzo smakowicie, a te czeresnie tez mozna konsumowac mam nadzieje :mrgreen:
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
nie mam laski mozna pominac czy zastapic czyms?
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
a czym moge zastapic laske?? cukrem waniliowym czy moze moge uzyc waniliowego olejku czy ekstratu??

chyba ze dobra duszka jakas :mrgreen: podpowie mi gdzie ja kurde moge w tym kraju wanilie w lasce kupic ;) :mrgreen: :mrgreen:
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
a ja znow z pytaniem :mrgreen: a propo wodki jest jakas ktora szczegolnie preferujesz do tego likieru
bo ja sie w ogole nie znam na wodkach a jak musze jakas kupic to :roll:...
ps. to ja namolny forumowicz nabylam 10kg czeresni i szukam inspiracji :mrgreen:
 

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
Laskę można pewnie w jakimś stopniu zastąpić cukrem waniliowym albo olejkiem. Nie próbowałam, więc tylko tak sobie dywaguję. Taką podmianę robiłam przy lodach waniliowych i stwierdziłam, że jednak laska - to laska, a wanilina to erzac
icon_sad.gif


A w temacie wódki to ja zawsze zlecam zakup Lubemu i nie wiem co on mi daje - je nie patrzę na etykiety :dump: leję i już :mrgreen:

Już zapytałam - żytnią, bolsa - tego typu, choć nic mi to nie mówi :mrgreen:
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
mnie tez nic :mrgreen: a czeresnie juz przygotowalam :cheers:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a gdzie to na czeresnie sie chadza??

mysle, ze te czeresnie moga wystepowac w roli wisienek koktajlowych.
Jesli czerwone.
czuje, ze je popelnie ;) czeresnie akurat sezon. Tylko gdzie je ukryc przed malzonkiem :dump:
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
nie ukrywac postawic na widoku z nalepka syrop wykrztusny :mrgreen:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
podejrzewam, ze za ladne sa, zeby sie nie skusil.
Zreszta on wie, ze syrop to ja z tymianku robie i w lodowce trzymam.
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
zrobilam i juz stoja niewiem jak wytrzymaja te kilka miesiecy :dump: :mrgreen:
a w jakiej temp przechowywac ta nalewke : ;)