chleb ryski z książki prof. Ajermana

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,064
427
83
Chleb Ryski ( z książki prof. Ajermana)
tłumaczenie qd

ryski3.jpg

Ciasto przygotowuje się w 3 etapach zaparka>zaczyn>ciasto chlebowe

Wykonanie:
Zaparka - 1,5 dnia
Zaczyn - 6 godzin
I. wyrastanie ciasta - 1-1, 5 godzin
II.wyrastanie w formie - 30 minut - 1 godz.

Składniki na zaparkę 500g:
150g maki żytniej grubej 2000 (można zmielić ziarno, ja użyłam mąki Asterix'a)
350g gorącej wody
4g mielonego kminku (1 łyżka)
25g słodu

Make, słód I kminek wymieszać, zalać wrzątkiem I wyrobić do uzyskania jednolitej masy. Przez pierwsze 2 godziny mieszać co 3-5 minut (przez ten czas masa powinna ochłodzić się do ok. 30 stopni przy temperaturze pomieszczenia 15-38 C) a potem zostawić na 20-30 godzin. (1,5 dnia)

Składniki na zaczyn 550g:
500g zaparki jw.
50g aktywnego zakwasu żytniego (użyłam zakwasu o konsystencji 50g maki: 50g wody)

Zakwas rozprowadzić równomiernie w całej zaparce. Fermentacja zaczynu ok. 6 godzin w cieple. Po tym czasie mój zaczyn powiększył swoja objętość dwukrotnie.

Składniki ciasta chlebowego ok. 900g:
550g zaczynu jw.
250g mąki żytniej chlebowej (typ 720)
50g maki pszennej chlebowej typ 650
7g soli (2 płaskie łyżeczki)
25g melasy ( w oryginale patoka *)
5g drożdży świeżych

Do zaczynu dodać make i wyrobić ciasto, odstawić do wyrośnięcia na 1-1, 5 godziny.
Formować podłużne bochenki i pozostawić je na 15-20 min, nie dopuścić do utworzenia się suchej skorki, spryskać woda. Wkładając do pieca bochenek lekko poprawić mokrymi rekami.

Temperatura pieczenia tego chleba jest przewidziana dla pieca chlebowego, takiego, w którym na początku jest 320-340 stopni – potem chleb się dopieka w 240-250 stopniach
Przy wyciąganiu chleba bochenki należy posmarować gorącym krochmalem z maki
ziemniaczanej, co daje gładką błyszczącą powierzchnie.
------

Na początku qd tłumaczyła te patokę jako golden sirup, a potem doszła do wniosku, cytuje:
"...Tak sobie myślę ( rozważania lingwisty), ze owa patoka to nic innego niż współczesna tania wersja miodu akacjowego czy lipowego, jednego z tych łagodnych lejących sie... W staropolszczyźnie patoka to właśnie znaczyło miód, taki prosto z ula, nieoczyszczony i nieodwirowany..."
______
Moje uwagi:
- W oryginale do ciasta lub zaczynu dodaje się drożdże; ja dodałam maleńką ilość (ok. 4g) do ciasta, ale myślę ze można zrobić i bez.
- Nie dałam słodu do zaparki, bo mój słód dopiero się robi.
- Ciasto wyrastało najpierw w misce. Po uformowaniu z grubsza bochenka włożyłam go do formy, gdzie szczelnie przykryty wyrastał około godzinę. Lekko go nacięłam i włożyłam do zaparowanego piekarnika nagrzanego do 250⁰C (wyższej nie mam). Po 20 minutach obniżyłam temperaturę na 230 i dopiekałam jeszcze około 20 minut.
- Nie smarowałam go krochmalem, bo podoba mi się taki rustykalny. Pewnie jeszcze ładniejszy byłby gdyby go nakłuć zamiast nacinać.
- Chleb jest przepyszny!
ryski_boche.jpg

Dzięki qd za tłumaczenie
anbetung.gif
, ja z moim rosyjskim bawiłabym się z tym pewnie cały dzien
 

Załączniki

  • ryski3.jpg
    ryski3.jpg
    46.5 KB · Wyświetleń: 5
  • ryski_boche.jpg
    ryski_boche.jpg
    44.1 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Ciesze sie, ze chleb pyszny, na zdjeciu jest taki ze slinotok powoduje.
Ja dopiero w przyszlym tygodniu bede mogla sprobowac go upiec.
Czekam na efekty slodowania, bardzom ciekawa
qd
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Piekny, Mirabbelko.

Rowniez przygotowuje sie do wypieku tego chleba (wg przepisu podanego przez Mariane - Syso wygrzebala przepis). Probuje wlasnie uzyskac przyzwoitej jakosci slod z zytnich ziarenek. Z koniecznosci oczywiscie, bo w sklepach na ogol dostepny jest jedynie slod zytni niediastatyczny (do barwienia jedynie i smaku).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,064
427
83
tak na pierwszy rzut oka te przepisy troche sie roznia wiec ciekawa jestem efektu.

tez jestem przy produkcji slodu jeczmiennego wlasnie, zyta chwilowo u nas brak...

na potrzeby tego chleba dalam odrobine syropu slodowego jeczmiennego - bio - ale poniewaz on zastepuje cukier, to jest tylko dodatkiem smakowym
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
wlasnie, dosladza tylko. Ale powiem Ci, Mirabbelko, ze to wcale nie taka prosta sprawa wyprodukowac ten malt zytni - zwyczajnie jest za zimno. Mariana pisze o temperaturach 30-35 C i to jest zwyczajnie niewykonalane w moich warunkach chwilowo - juz dwa razy wyrzucilam. Szukam wiec tego zytniego slodu po swiecie w miedzyczasie...
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Tatter, tu Cie znalazlam. A Ty sie bidulka meczysz z tym slodem, daj spokoj, szkoda czasu, naprawde. Kurcze, az mi teraz glupio, ze taki przepis wyszperalam
icon_redface.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (syso @ 29 Jan 2010, 18:46 ) index.php?act=findpost&pid=938152Tatter, tu Cie znalazlam. A Ty sie bidulka meczysz z tym slodem, daj spokoj, szkoda czasu, naprawde. Kurcze, az mi teraz glupio, ze taki przepis wyszperalam
icon_redface.gif
Sysiu, alez ja zdobywam nawe doswiadczenia w ten sposob, nie slodowalam jeszcze nigdy zyta i nie idzie mi zbyt dobrze. Zmienilam ziarno, myslac, ze moze tamtemu cos dolegalo i sie przekonamy pare dni. Jak wspomnialam szukam tego slodu w swiecie i dotychczas znalazlam w Stanach, jesli uda mi sie kupic to sie podziele
icon_wink.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Mirabbelko, wielkie dzięki za odnalezienie wspaniałego smaku
anbetung.gif

Pieczony w garnku bo nie mam owalnej formy chleowej
gruebel_2.gif
i bez słodu bo też brak
icon_mrgreen.gif

Chleb_ryski_Mirabbelki.jpg
 

Załączniki

  • Chleb_ryski_Mirabbelki.jpg
    Chleb_ryski_Mirabbelki.jpg
    271 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
ździebko mi jakoś mało wyrósł , ale to tylko rozmiar , bo miąższ i smak ma rozkoszny , ja go stawiam na równi z moim ukochanym pumperniklem Mirabbelko(twoim pumperniklem)
bussi.gif
anbetung.gif

a jaki ma zapach , ludzie ten chleb to cudowny jest ,niesamowite doznania jak się go je
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif

ja zrobiłam wg przepisu i z uwagami Mirabbelki tylko
- 1/4-1/3 ilości zaparki to były drobniutkie otręby żytnie bo chciałam ,żeby był wyjątkowo razowy
-słód dałam żytni litewski
Lu_233.jpg

Lu_211.jpg
 

Załączniki

  • Lu_233.jpg
    Lu_233.jpg
    150.3 KB · Wyświetleń: 2
  • Lu_211.jpg
    Lu_211.jpg
    203.1 KB · Wyświetleń: 1