Szwedzkie pieczywo chrupkie na zakwasie (Knäckebröd)

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Przepisów na Knäckebröd znalazłem wiele. Różnią się nieznacznie. Nie znalazłem jednak przepisu z użyciem zakwasu (tak pieczono w orygilane) - zamieniłem drożdże na szacunkową ilość zakwasu.

Składniki

300 g zakwasu żytniego („ożywionego” 3 dni prze pieczeniem – 3 fazowe ciasto zakwaszone)

200 ml mleka (może być woda)

200 g mąki żytniej razowej

200 g mąki pszennej razowej

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka miodu

1 łyżeczka kminku

Wszystkie składniki dobrze wyrobić (u mnie mikser ok. 3-4 min). Powstanie dość zwarte ciasto, aby nie było zbyt twarde lub za miękkie dodawać mleko/wodę stopniowo. Wyłożyć na blat i jeszcze chwilkę wyrabiać, podsypując mąką żytnią (z całą pewnością będzie się kleiło).

Przykryć folią i odstawić do lodówki na 10-12 godzin (na noc).

Wyciągnąć z lodówki, lekko wyrobić. Odrywać kawałki ciasta i wałkować, podsypując mąką żytnią razową. Grubość ok. 2-3 mm (czyli cienko), ulubione kształty (w oryginale okrągłe z dziurką wielkości kciuka w środku). Przełożyć na blachę, ponakłuwać gęsto widelcem (można specjalnym wałkiem z kolcami). Przykryć i odstawić na 30 min do wyrośnięcia. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 250C. Piec ok. 5 minut z jednej i drugiej strony (czyli odwrócić po 5 min.), pilnując aby się nie przypaliło (im cieńsze wałkowanie tym krótsze pieczenie). Odłożyć na kratce do wystygnięcia. Przechowywać w szczelnym pojemniku.

Smaczne z masłem i humusem - sprawdziłem
lecker.gif
.
Prawdopodobnie najlepsze z Gravlaxem – sprawdzę za 3 dni, bo się łosoś marynuje
icon_mrgreen.gif
.
Chrupki_chleb_na_zakwasie.jpg

 

Załączniki

  • Chrupki_chleb_na_zakwasie.jpg
    Chrupki_chleb_na_zakwasie.jpg
    421.8 KB · Wyświetleń: 1

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wygląda bardzo szwedzko
daumen.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
No... ciekawe co na to moje dziąsła. Z panzerwaflami się cokolwiek nie lubią
rofl.gif