Chleb Młynarza, mój chleb powszedni

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Chrupiąca skórka, miąższ z małymi dziurkami. To mój chleb codzienny, pasujący do wszystkiego. Taki lepszy odpowiednik chleba naszego powszedniego, który kupujemy w sklepie
icon_smile.gif
Jak już naprawdę nie wiem, co upiec, piekę ten chleb, bo to pewniak.
Piekę go bez drożdży, ale ci, którzy się boją, mogą dodać odrobinę świeżych drożdży - wielkości orzecha laskowego.






250 g zakwasu żytniego lub pszennego
300 g mąki pszennej białej
150 g mąki pszennej razowej lub grahamkowej
50 g mąki żytniej
1 i 1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżki octu balsamicznego (opcjonalnie)
1 łyżka oliwy z oliwek
50 g siemienia lnianego (opcjonalnie, ja używam złocistego siemienia lnianego)
250-300 ml wody

Wieczorem zakwas mieszamy z wodą, następnie dodajemy pozostałe składniki - na końcu siemie lniane.
Wyrabiamy ciasto - powinna nam wyjść lekko klejąca kula, którą można formować. Wody należy dac tyle, by ciasto nie było zbyt zbite ale też nie rzadkie.
Odkładamy na 15 minut, następnie ponownie zagniatamy i formujemy kulę albo wałek, który pzekładamy do koszyczka do wyrastania. Przykrywamy i zostawiamy na kilka godzin (ja zostawiam w chłodnym miejscu a całą noc) - trzeba uważać, żeby chleb nam nie przerósł, bo wtedy opadnie podczas wkładania do pieca.

Rano piekarnik nagrzać do 220 st C. Ja chleb piekę na kamieniu.
Wyrośnięty bochenek szybko przerzucam na rozgrzany kamień, nacinam żyletką i spryskuję wodą.
Po 20 minutach zmniejszyć temperaturę do 190 st C. Piec kolejne 20-30 minut.
Po wyjęciu z pieca wierzch bochenka posmarować masłem i pozwolić, by ostygł.


Smacznego
________________
Liska
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
robie go dzisiaj bez drożdży więc nie wiem co wyjdzie :mrgreen:
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
no i mam wiecznie problem z konsystencjami bo jednak tak z opisu to ciężko...

włożyłam właśnie do durszlaka (nie mam koszyczków), mam nadzieję że uda mi się wyjąć jakoś jutro hehe
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Aniks, jeśli masz problem z konsystencją, to może spróbuj piec w keksówkach. Wtedy możesz zrobić rzadsze ciasto - łatwiej wyrośnie i chleb nie będzie płaski. Jak już się otrzaskasz z właściwą gęstością, to weźmiesz się za bochenki.

Ja i tak wolę chleb z foremek, więc nie mam takiego dylematu ;)
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Aniks, jeśli masz problem z konsystencją, to może spróbuj piec w keksówkach. Wtedy możesz zrobić rzadsze ciasto - łatwiej wyrośnie i chleb nie będzie płaski. Jak już się otrzaskasz z właściwą gęstością, to weźmiesz się za bochenki.

Ja i tak wolę chleb z foremek, więc nie mam takiego dylematu ;)
bardzo dobra rada 8)
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
zapomniałam napisać co mi wyszło :oops:

jakoś mi nie wyszedł
icon_sad.gif
chyba za gęste jednak mi ciasto wyszło (coś tak mi za łatwo w bochenek się uformowało) przez noc dużo nie urosło ciasto
w rezultacie chleb strasznie zbity miąższ miał i kruszył się.
Czy to może być tez wina zakwasu?? może jeszcze takiej mocy nie ma??
a może to wina tego że ciasto za gęste?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
dla mnie brzmi jak podrecznikowy przypadek za gestego i za mało wyrosnietego ciasta
icon_smile.gif


mówię Ci, zrób ukraiński, kardamonowy albo mirabbelki na ziemniakach
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
tak też mi się wydawało, rósł długo czy to przyczyna tej gęstości?

na ziemniakach juz jakiś czas temu piekłam, pyszny
icon_smile.gif


dzisiaj piekę ukraiński
icon_smile.gif
tylko ten zakwas z dodatkami, mam nadzieję że nie miał być zabąbelkowany bo mój nie jest :roll:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Mój zakwas, kiedy ostatnio robiłam ten chleb, nie bąbelkował (za rzadki chyba), ale kiedy poruszyłam naczyniem, widać było lecące w górę bąbelki powietrza - trochę jak w napoju gazowanym, ale było ich więcej. Chleb się udał
icon_smile.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Lisko, ten chleb jest wspanialy. Ja juz nie wiem, ktory jest moim ulubionym.
Chrupiaca skorka i delikatny rozplywajacy sie w ustach miekisz. Lisko, dzieki za kolejny super przepis- wciagam go na liste ulubionych.

chlebmlynarzaliski051103b5vm.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Syso, przepięknie Ci wyszedł! Ja potem pokażę, jakie dizś dziury zrobiłam cudowne w pugliese!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Syso, Ty już taka specjalistka jesteś, że ja CI nie dorastam do pięt! I już CIę nigdy nie dogonę, bo cała jestem przywalona ksiązkami i nei wiem, kiedy się spod nich wydostanę
icon_smile.gif


wrzuciłam zdjecie pod Olive panini, bo piekłam w ramach eksperymentu równolegle (bo Reinhart tez z semoliny) i oba chlebki są z Puglii
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Syso i on bez kamienia taki wysoki jest!!!!? Wow!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Silikon? Fajna sprawa!
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Właśnie wyjełam z pieca potwora, to mój pierwszy chlebek bez dodatku drożdży :lol:
Straszliwie się kleił, ukształtowałam bochenek do rośnięcia i obsypałam
na grubo mąką, ale bardzo szybko się ona wchłoneła, na drugi raz zrobię
w foremce, bo ciężko było przerzucić mi na blachę, więc zmiełam ze
złością ciasto, które nie dało się oderwać i przyklejało do rąk, wymiętoliłam i bach na zimną blachę :lol:
Jeszcze jest gorący, ale pachnie obłędnie zakwasem tak jak lubię :lol:

chlebek7dp.jpg


Nie wytrzymałam i przekroiłam :lol: już po zapachu wiedziałam, że będzie przepyszny,
już ćwiartkę zjadłam i nie mogę się od niego odkleić :lol: Kocham taki chleb i bardzo dziękuję
za przepis i poproszę Cię Lisko jeśli możesz o podanie nazw chlebów, które wypiekasz o podobnym żytnim smaczku :lol:

chlebek9eg.jpg