Chleb żytni Litewski

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,632
113
Chleb żytni litewski wg www.der-sauberteig.de

Zaczyn z kwaśnego mleka
90g mąka żytnia razowa 2000 lub 1370
100g wody
50g kwaśnego mleka / jogurt (użyłem kefiru)
Zostawić na 2 (-3) dni do fermentacji (30 godzin w temperaturze 25 ° -30 °)

Zaczyn z zakwasu
25g zakwasu
25g mąki żytniej razowej
25g wody
Wymieszać i zostawić na 5 godzin

Zaparka
333g mąki żytniej razowej lub 1370
750 g wrzącej wody
Wymieszać, przykryć i pozostawić na 2-3 godziny aż ostygnie.

Ciasto zakwaszone:
Zaczyny+ zaparka wymieszać (jak to wspaniale pachnie
lecker.gif
) i zostawić do ponownej fermentacji przez 12-15 godzin w temperaturze 25 ° -30 °

Ciasto właściwe
667g mąki żytniej mąki żytniej 2000 lub 1370
Ciasto zakwaszone
25 g soli
20g melasy (z buraków - opcjonalnie) może też być miód
2 g mielonej kolendry (opcjonalnie)
2-5g mielonego kminku (można spokojnie dać więcej)


Ciasto dobrze wymieszać i pozostawić na 30 min aby odpoczęło.
Zagnieść ciasto jeszcze raz krótko, uformować bochenek (najlepiej na mokrym blacie i mokrymi rękoma)

i pozostawić do wyrośnięcia (może być w koszyku do wyrastania – wyłożyłem go papierem do pieczenie) na 1,5 do 3 godziny (chyba można/trzeba dłużej mój popękał po włożeniu do piekarnika).

Piec w temperaturze 250 °C przez 15 min po czym obniżyć temp. do 200 ° i piec 70-80 minut. Po wyjęciu spryskać wodą (można przykryć wilgotną ścierką).
Pachnie w całym domu
icon_lol.gif
i ma trzymać świeżość baardzo długo - sprawdzam
icon_mrgreen.gif


Litewski.jpg
 

Załączniki

  • Litewski.jpg
    Litewski.jpg
    404.3 KB · Wyświetleń: 10
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Guciu, jak mozesz !:)

Oczywiscie zaraz nastawiam zaczyn na jogurcie ( bo mam).

Patrzac jednak na calosc przepisu i posilkujac sie doswiadczeniem zdobytym na pieczeniu chlebow z zaparka dam ten kminek do zparki, bo takie potraktowanie poteguje aromat przyprawy. Reszta- za pare dni, jak upieke i poprobuje.
qd


 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,632
113
qd @ 11 Apr 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=964619Guciu, jak mozesz !:)

Oczywiscie zaraz nastawiam zaczyn na jogurcie ( bo mam).

Patrzac jednak na calosc przepisu i posilkujac sie doswiadczeniem zdobytym na pieczeniu chlebow z zaparka dam ten kminek do zparki, bo takie potraktowanie poteguje aromat przyprawy. Reszta- za pare dni, jak upieke i poprobuje.
qd
qd czekam na Twoją próbę
wink.gif

Z kminkiem do zaparki masz rację - dosypałem 10g i nadal było mi za mało
icon_mrgreen.gif

Z jogurtem uważaj - po 2 dniach pojawiła się pleśń (z kefirem było ok)
gruebel_2.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
No pewnie ze ladnie! Pekniecia zawsze dodaj urody chlebowi, szczegolnie bochenkowemu.
Ja melduje, ze zakwas na jogurcie dzielnie pokazuje pierwsze babelki i pachnie mocno jogurtowo, zakwas zwykly ucieka mi z malego sloika, a zaparka jest juz letnia, wiec chyba polacze i niech to wszystko juz w misce do jutra fermentuje.
qd
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Wymieszane, odstawione pod przykryciem, od ok 18 do jutra rana powinno wystarczyc. Zaparka strasznie gesta, trudno bylo ja zaczynem i zakwasem rozrzedzic, chyba nastepnym razem trzeba dac mniej maki albo wiecej wody:)
qd cala w procedurze
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Melduje, ze chleb upieczony, wystudzony, poprobowany.
Spore rozczarowanie
icon_sad.gif
Chleb wyszedl mocno, za mocno scisly, gliniasty, zostawia smuge na nozu, lepi sie do zebow.
Smak jest przyzwoity, ale nie powalajacy.
Wyglada tak:

litewski_cc.jpg

qd, wcale nie zachecona do powtorzenia
 

Załączniki

  • litewski_cc.jpg
    litewski_cc.jpg
    33 KB · Wyświetleń: 4

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Moja sasiadka, ktora obdarowuje wypiekami i ktora stanowi dla mnie "grupe testowa" zachwycila sie: ooo, taki piekla moja ciotka! Ciemny, scisly wilgotny i pachnial tak samoooo!
Znaczy przepis dobry, wykonanie w porzadku, tylko smakujacy nie teges
icon_smile.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,063
422
83
no wlasnie, to nam sie zmieniaja wyobrazenia i smaki

chleb ktory upieklas, jest moim zdaniem, zblizonym bardzo do takiego jaki jedzono kiedys. zbity lekko gliniasty - nie zmieniajacy swoich wlasciwosci przez tydzien albo i dluzej. On tylko troche obeschnie.

Pamietam moje dawne zmagania z litewskim wg oryginalonych receptur. Pierwsze proby wygladaly identycznie:

lite_zaparz0005.JPG
lite_zaparz0006.JPG



 

Załączniki

  • lite_zaparz0005.JPG
    lite_zaparz0005.JPG
    128.3 KB · Wyświetleń: 4
  • lite_zaparz0006.JPG
    lite_zaparz0006.JPG
    142.5 KB · Wyświetleń: 4

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,632
113
Mirabellko
anbetung.gif
Jak zwykle wielka mądrość i doświadczenie przez Ciebie przemawia
wink.gif

Oryginalny chleb litewski (jadam go 2-3 razy do roku) jest zbity, bardziej słodkawy, nie jest gliniasty i długo utrzymuje świeżość.
Mój po tygodniu nie zmienił zbytnio swojej struktury i jeszcze przez kilka dni będę miał pyszne kanapki
icon_mrgreen.gif

Chleb jest zbity lecz nie jest gliniasty - nie pozostawia na nożu "śladów". Trzeba jednak pilnować ilość wody - powinien dać się uformować w bochenek. A ze smakami jest jak z gustami...
rofl.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Guciu, czy Ty jadasz chleb "Bociu"? Zbity, slodkawy, nie gliniasty i dlugo utrzymuje swiezosc, takze jest ciemniejszy niz to co tutaj produkujemy.
Jesli tak, to jest chleb przemyslowy, wymyslony w latach 80 i receptura jest scisle strzezona - wyjasnila mi to znajoma wilnianka.

A poza tym - moj obsechl, przestal sie kleic do noza i do zebow i dzisiaj z pasta jajeczna byl absolutnie znakomity.

qd
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,632
113
qd @ 18 Apr 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=967084Guciu, czy Ty jadasz chleb "Bociu"? Zbity, slodkawy, nie gliniasty i dlugo utrzymuje swiezosc, takze jest ciemniejszy niz to co tutaj produkujemy.
Jesli tak, to jest chleb przemyslowy, wymyslony w latach 80 i receptura jest scisle strzezona - wyjasnila mi to znajoma wilnianka.

A poza tym - moj obsechl, przestal sie kleic do noza i do zebow i dzisiaj z pasta jajeczna byl absolutnie znakomity.

qd
Niestety nie wiem jak się dokładnie nazywa, a jadam go będąc w delegacji na Litwie. Na Łotwie zresztą też się nazywa litewski i wygląda tak samo
icon_mrgreen.gif
i w smaku też taki sam.
lecker.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,632
113
Tym razem wyrastał dłużej
icon_mrgreen.gif
- całą noc na dworze i 3 godziny w domu. Pieczony w garnku. Nie popękał. Nie jest gliniasty i pachnie...
lecker.gif
(dadałem kminek do zaparki i kolendrę do ciasta).
Litewski2.jpg
 

Załączniki

  • Litewski2.jpg
    Litewski2.jpg
    442 KB · Wyświetleń: 4