Żytni z rodzynkami, żurawiną i orzechami

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
Chleb żytni z rodzynkami, żurawiną i orzechami

(źródło http://kotlet.tv/zaproszenie-do-weekendowej-piekarni-50)
zaczyn
50 g zakwasu żytniego + 60 g mąki żytniej (typ 2000) + 120 g wody
Ja daję 230g zakwasu „dokarmianego” w 3 fazach czyli rano+wieczór+rano + wieczorem pieczenie.
Ciasto właściwe:
zaczyn jw
190 g mąki żytniej chlebowej typ 720 (można używać 720 i 1400 w proporcji 50/50)
80 g wody
15 g melasy
1 łyżka cukru muscavado (ciemny cukier o wyrazistym smaku)
1 łyżeczka soli
1/2 szklanki rodzynek lub żurawiny (żurawina jest bardziej kwaskowata a rodzynki słodkie - ilość zależy od gustu
icon_mrgreen.gif
)
1/2 szklanki orzechów: laskowe prażone lub włoskie nie prażone (żurawina z włoskimi daje najlepsze efekty).
Są to proporcje na niewielką keksówkę (stanowczo za małą i warto zaczynać od min. 1,5 porcji) ok 20 x 10, na keksówkę dużą wszystkie składniki należy przemnożyć przez dwa lub przez „inną” proporcję.

Zaczyn odstawić pod przykryciem na 12 godzin (jeżeli ciasto 3 fazowe używamy po 3 fazie).
Rodzynki zalać ciepłą wodą i zostawić do napęcznienia (ja nie moczę rodzynek lub żurawiny tylko używam takich z torebki).
Rodzynki wysuszyć na ściereczce by nie miały za dużo wody wokół siebie.
Wszystkie składniki ciasta wymieszać w misce dokładnie (również odsączone rodzynki).
Ciasto będzie dosyć gęste, ale można je bez problemu mieszać dużą łyżką (łatwo robi się to zewnętrzną stroną łyżki np. drewnianej). Konsystencja bardzo gęsta taka do przekładania łyżką do foremki.
Przełożyć do keksówki wysmarowanej olejem (jeżeli keksówka przykleja ciasta warto wysypać np. otrębami lub płatkami owsianymi), posmarować po wierzchu olejem i przykryć folią a następnie odstawić na 2-5 h aby wyrosło (u mnie wyrasta do 2 godzin i jak już pojawiają się na powierzchni otworki znak, ze na pewno gotowe).
Ciasto powinno wyrosnąć do brzegów keksówki, przynajmniej 3/4 wysokości (po wypełnieniu będzie sięgać niewiele ponad połowę – proponuję keksówkę wypełniać do 2/3 wysokości, po wyrośnięciu dojdzie do brzegów a przy pieczeniu jeszcze troszkę podrośnie).
(PS: dla zaganianych druga metoda to wstawić na ok 18 h do lodówki i po wyjęciu trzymać w temp. pokojowej 1 h. Efekt bardzo podobny – tak długo nigdy nie trzymałem, najdłużej przez noc i już było bardzo wyrośnięte).

Po tym czasie wstawić keksówke do nagrzanego piekarnika do 230 C na 10 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 200 i piec jeszcze 40-50 minut. Jeśli wierzch rumieni się zbyt mocno to przykrywam folia aluminiową.
Kroić po ok 20 h.

_ytni_z__urawin__i_orzechami.jpg
 

Załączniki

  • _ytni_z__urawin__i_orzechami.jpg
    _ytni_z__urawin__i_orzechami.jpg
    428.2 KB · Wyświetleń: 14
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dziękuję za wpisanie przepisu
anbetung.gif

Ten chleb to mój ulubiony razowiec, piekę go też z ziarnem słonecznika, dodaję ok. 1 szklanki słonecznika na 1,5 porcji chlebowego ciasta.
 

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
Nie mogę się odczepić od tego chleba- piekę co drugi dzień z podwójnej porcji. Cudownie wyrasta jak na chleb o korzeniach razowych. W zasadzie po 2-3 godzinach wystaje mi ponad foremkę i ma liczne kratery na wierzchu. Żaden z razowców tak pięknie mi nie rósł. Dla mnie to przepis- objawienie+bardzo cenna wskazówka Dziuni dotycząca słonecznika.

Dziękuję Guciu!
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
owieczka @ 28 Oct 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1202814Nie mogę się odczepić od tego chleba- piekę co drugi dzień z podwójnej porcji. Cudownie wyrasta jak na chleb o korzeniach razowych. W zasadzie po 2-3 godzinach wystaje mi ponad foremkę i ma liczne kratery na wierzchu. Żaden z razowców tak pięknie mi nie rósł. Dla mnie to przepis- objawienie+bardzo cenna wskazówka Dziuni dotycząca słonecznika.

Dziękuję Guciu!
Owieczko ja mam tak samo
rofl.gif
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Mojej rodzince też bardzo posmakował ten chlebek.Robię z podwójnej porcji z żurawiną,suszonymi śliwkami i słonecznikiem.Przy okazji kolejnego wypieku wstawię zdjęcie.
Wspaniały przepis!Serdeczne dzięki!
anbetung.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
Obowiązkowo jak co tydzień na melasie winogronowej - tym razem z rodzynkami i suszonymi śliwkami
icon_mrgreen.gif

_ytni_z_rodzynkami_i_orzechami.jpg
 

Załączniki

  • _ytni_z_rodzynkami_i_orzechami.jpg
    _ytni_z_rodzynkami_i_orzechami.jpg
    486.5 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

amy111

Member
Mar 9, 2011
58
0
0
Jak myślicie, z mąki pełnoziarnistej i ksylitolem (cukier brzozowy), zamiast melasy i cukru, to wyszedł by ten chleb?