Soczewica z ziemniakami po pakistańsku

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
stp65755.jpg


Przepis z tej strony, cytuję za autorką:

Składniki:
1/2 szklanki soczewicy
bulion warzywny
2 spore ziemniaki
spora cebula
2 ząbki czosnku
ok. 1/2 szklanki oleju do smażenia
2 spore listki laurowe
1 papryczka chili
1 łyżeczka imbiru sproszkowanego
1 łyżeczka ostrej papryki
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka curry (lub drugą łyżeczkę kurkumy)
sól, pieprz

Przygotowanie:
Soczewicę opłukać, ugotować na bulionie warzywnym. Ziemniaki obrać, pokroić na małe kawałki, ugotować osobno.

Cebulę i czosnek posiekać, wrzucić do głębokiej patelni na rozgrzany olej. Liście laurowe spalić na ogniu, wrzucić do cebuli. Dodać papryczkę chilli i przyprawy.
Gdy soczewica będzie miękka, dodajemy ją do cebuli i podpiekamy do czasu, aż zrobi się papka. Dodajemy ziemniaki.

Moje uwagi: Użyłam zieloną soczewicę konserwową, także pominęłam etap gotowania jej w bulionie; ziemniaki ugotowałam wczoraj, żeby zaoszczędzić jeszcze więcej czasu. Znacznie zmniejszyłam ilość oleju do niepełnej łyżki, a czosnek dorzuciłam do czosnku pod koniec smażenia, aby nie zgorzkniał. Reszta zgodnie z przepisem.

Smacznego!
icon_smile.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Zapomnialas napisac o czyms bardzo waznym : to jest pyyyszne!
mniam.gif
Niebezpiecznie pysznie
lecker.gif


Zrobilam z podwojnej porcji, ale na jutro penwnie juz nic nie bedzie... Z cala pewnoscia wiec powtorze niebawem
icon_smile.gif

(jedynie imbiru bylo moze dla mnie odrobine za duzo - podwajajac porcje zwiekszylam tez ilosc przypraw... danie na cieplo mocno 'palilo', gdy przestygnie jest o wiele lagodniejsze).

Dziekuje za przepis!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Beo, tak się cieszę! jak widać, mamy podobne gusta smakowe.
icon_smile.gif

co do imbiru, to zapomniałam napisać, że dodałam świeży- za tym sproszkowanym nie przepadam...
faktycznie danie jest ostre, a przy tym bardzo aromatyczne. ja również będę je często powtarzać, szczególnie w chłodne dni.
pozdrawiam Cię serdecznie!
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Ja tym razem zrobilam z tym sproszkowanym, choc tez wole swiezy wlasnie (ale 'wykonczylam go' do poniedzialkowych zup niestety ;)).
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Właśnie zrobiłam (i konsumuję oczywiście). Przepyszne. Najbardziej ekscytujące było spalanie liści laurowych, posiłkowałam się szczypczykami do torebek herbacianych i zapalniczką.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
super, bardzo się cieszę.
icon_smile.gif

ja pomagałam sobie pęsetą trzymaną nad palnikiem gazowym.
icon_lol.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Joanno, czerwona sie szybciej rozgotowuje, wiec konsystencja moze byc nieco inna, ale dobre bedzie z pewnoscia
icon_smile.gif

(ja robilam z zielonej soczewicy du Puy)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Dzięki Beo za odpowiedź. Na szczeście znalazłam w domu zieloną, libańską, więc problem z głowy.
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Pyszne.
Dodałam świeży imbir, a ziemniaki ugotowałam w mundurkach. Ponieważ nie lubię bardzo ostrych potraw, dałam mniej chili i trochę więcej ziemniaków. Podałam na obiad z klopsikami z mięsa i pieczarek.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Joanno, miło mi.
icon_smile.gif

zapomniałam dodać, że ja również gotuję ziemniaki w mundurkach, to nadaje potrawie jeszcze więcej charakteru.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
vana @ 18 Feb 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1257123super, bardzo się cieszę.
icon_smile.gif

ja pomagałam sobie pęsetą trzymaną nad palnikiem gazowym.
icon_lol.gif
Ja nadzialam liscie na dwuzebny widelec...

Edit: wlasnie sie zorientowalam, ze nie napisalam : zrobilam, przepyszne!

Ziemniaki mialam gotowane w mundusrkach ( wlasciwie inaczej nie gotuje, hmmm), imbir swiezy, cumin dalam caly, nie tluczony i podzmazylam go na oleju jak to zwykle sie w kuchni z tamtych stron robi, na to dopiero poszla cebula i kolejno reszta skladnikow. Curry nie mam ( i nie lubie), wiec dalam dwie lyzeczki kurkumy. Ostrosci pozalowalam, tylko tyle zeby mialo charakter, ale nie palilo.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Pyszne, ale nastepnym razem podam do jakiegos miesa sosem. Nie wiem czy to prawidlowe zestawienie, ale nasze kubki smakowe domagaja sie do tej potrawy czegos "mokrego".
 

Ashira

Member
Gru 11, 2008
1,762
0
0
właśnie zrobiłam... ostre ale boskie! od siebie na etapie dorzucania soczewicy dodałam łyżkę śmietany a na talerzu posypałam natką pietruszki

podałam z surówką z pora, czerwonej papryki, ogórka, kremu balsamico, oleju lnianego +cukier, sól, zioła prowansalskie

do wielokrotnej powtórki, jednak z odrobinę mniejszą ilością chilli w proszku.
 

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Moze to nieco glupie pytanie, ale te listki to mam spalic tak doszczetnie, na popiol czy tylko opalic na brazowo nad palnikiem?
gruebel_2.gif
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Kiiri, opalić, nie polecam dodawać spalenizny.
icon_lol.gif


Ashira, bardzo się cieszę, że soczewica przypadła Ci do gustu. to fakt, że daje 'kopa', ale na szczęście ostrość można dostosować do własnego smaku metodą prób i błędów.
icon_smile.gif
 

asjenka

Member
Kwi 7, 2006
124
0
0
Wydaje mi się, że żeby było "w stylu", to soczewica powinna być własnie czerwona albo żółta, albo masoor. Zielonej używa się bardzo rzadko (tak naprawdę, to jeszcze nie spotkałam się w Pakistanie z daniem z zielonej soczewicy :D ale może tak trafiam, nie jestem pakistańskim obieżyświatem).

Curry - nie. Dwie łyżeczki kurkumy to też bardzo dużo
icon_smile.gif

Imbir - raczej świeży utarty, nie w proszku. Czosnek można zmielić z imbirem i dodać do podsmażonej cebuli.
Listki laurowe są tu inne niż w Polsce, inaczej pachną.
Ziemniaki się tu kroi bardzo porządnie i równiutko: na pół, potem na pół, na pół - aż do żądanego rozmiaru.
Do ziemniaków mówi się, że pasuje kumin i czarnuszka.
I to pewnie dla Was oczywiste, ale dla mnie nie było - że soczewicę soli się po ugotowaniu.