Kapusta kiszona zasmazana

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
wpisuje na prosbe kolezanki Moniak
icon_wink.gif


1 duzy sloik kiszonej kapusty z marchewka
2 swieze liscie laurowe
3-4 ziarna ziela angielskiego
kminek dla wielbicieli
woda
smalec
1 cebula, drobno posiekana
maka
pieprz
cukier



Zawartosc sloika przekladam do garnka, dodaje ziele i liscie, opcjonalnie kminek, zalewam woda, doprowadzam do wrzenia. Gotuje az kapusta stanie sie miekka. Wtedy na patelni rozpuszczam smalec (ok 50g mysle) i smaze na nim posiekana cebulke, na delikatny zloty kolor. Nastepnie dodaje make (2 lyzki) i robie zasmazke, gdy jest piekna i zlota dodaje zawartosc patelni do garnka z kapusta. Doprawiam do smaku pieprzem, cukrem. Soli z reguly nie dodaje.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ostatnio do golonki robiłam podobnie, z tą różnicą że zamiast smalcu wytopiłam wędzoną słoninę pokrojoną w kosteczkę i mąki dałam około 1 łyżki.
Pyszna wyszła, sama nie wiem czemu nie robię takiej kapusty częściej - do tego sławetnego już schabowego np
icon_wink.gif
chyba teraz się to zmieni.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Slusznie, do schabowych i golonki tez jest niezbedna
icon_wink.gif


I moze byc sloninka wysmazona, super smaczna jest wtedy taka kapusta.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Dzisiaj właśnie podawałam zasmażaną kapustę do schabowych, tylko zamiast kminku przyprawiam ją suszonym lubczykiem, cząbrem i majerankiem, ziele i liście też daję.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ja szczegolnie lubie z kminkiem, choc od lubczyku nie stronie wcale, najbardziej jednak smakuje mi swiezy. Zrobie kiedys.
 

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,624
2,494
113
Tatter robię dokładnie tak samo kapustę i moja mama tak robi i babcia też tak samo ją gotowała, nie dodaje tylko cukru, a kapustę przed gotowaniem płuczę.
Uwielbiamy tę kapustę i dość często ją gotuję, dzisiaj też
icon_mrgreen.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
No prosze. Smacznego zatem
icon_wink.gif

Moja kapusta tez jest replika babcinej. Odrobina cukru wg mnie wzbogaca smak. A w jakim celu pluczesz kapuste?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,373
3,647
113
Ja też nie płuczę, bo płukanie usuwa wszystko, co jest w niej najcenniejsze, czyli witaminy (zwłaszcza witaminę C) i minerały (wapń, potas).
Kiedyś się zalecało płukanie, jak trafiło się na zbyt kwaśną, ale teraz jest taki wybór od różnych producentów, że można sobie wybrać najbardziej nam smakowo odpowiadającą i nie pozbawiać jej cennych wartości.


Przyznam się Wam, że nigdy nie gotowałam zasmażanej kapusty, bo moja mama takiej nie robiła. W ogóle kapusta była w moim domu na cenzurowanym i może dlatego jej nie polubiłam?
Jadłam kiedyś "w gościach" bardzo smaczną, ale nawet nie wiem, czy była ze świeżej, czy właśnie z kiszonej kapusty.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Ja robię identycznie i zawsze z kminkiem. Bez niego nie wyobrażam sobie dania z kiszonej kapusty.
Czasami do zasmażenia używam wędzonego boczku. Też nie płuczę i dodaję odrobinę cukru.
Przyznam się, że nie znam innego sposobu przygotowywania tego typu kapusty.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ja odciskam mooocno i zostawiam trochę soku w kubeczku na ewentualne dolanie jakby kapusta (czy cokolwiek innego z kiszonej) wyszło mało kwaskowe.
A z tymi dobrociami z kiszonek to czytałam, że są wyłącznie w tych, które mają kontakt z powietrzem (czyli beczki) i nie zostały zapasteryzowane - więc żadne słoikowe, puszkowe i w woreczkach hermetycznie zamykanych się nie kwalifikują.

edit
w moim rodzinnym domu też nie robiło się zasmażanej nigdy
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
O! a u mnie robiło się dokładnie taką i ja też taką robię. Może nieco więcej cebuli daję. Uwielbiam ją.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Joanna @ 19 Feb 2015, 19:34 ) index.php?act=findpost&pid=1563818Ja też nie płuczę, bo płukanie usuwa wszystko, co jest w niej najcenniejsze, czyli witaminy (zwłaszcza witaminę C) i minerały (wapń, potas).
Kiedyś się zalecało płukanie, jak trafiło się na zbyt kwaśną, ale teraz jest taki wybór od różnych producentów, że można sobie wybrać najsmaczniejszą i nie pozbawiać jej cennych wartości.


Przyznam się Wam, że nigdy nie gotowałam zasmażanej kapusty, bo moja mama takiej nie robiła.
Jadłam kiedyś "w gościach" bardzo smaczną, ale nawet nie wiem, czy była ze świeżej, czy właśnie z kiszonej kapusty.
Wlasnie, wlasnie. Wyplukuje sie nie tylko sol, ale takze wszystko co dobre w kiszonej kapuscie. Nigdy nie plucze, do zadnych potraw z kiszonej kapusty.

Joanno, zrob ja zatem do zeberek. Pyszne polaczenie.

I ciesze, sie, ze tak wiele osob taka kapustke lubi. My uwielbiamy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,373
3,647
113
No to zrobię.
icon_smile.gif
Nawet mam w lodówce pyszną kiszoną kapustę kupioną z myślą o surówce.
A to się chłopaki zdziwią.
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,629
1,167
113
Lubię kapustę ale takiej nie znam. Kiedyś dyskutowałyście o schabowym z kapustą a ja takiej nigdy ze schabowym nie jadłam. W sobotę zrobię po Waszemu
icon_wink.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Do co jadałyście do schabowych? Przecież taka zasmażana kapusta, to zawsze był klasyczny dodatek do kotletów schabowych.

 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Moze to przysmaki z centrum Polski? Widze tu sporo niemieckiego wplywu - sznycle, szpacle i sauerkraut przeciez
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
hazo @ 19 Feb 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1563838Do co jadałyście do schabowych? Przecież taka zasmażana kapusta, to zawsze był klasyczny dodatek do kotletów schabowych.
No chyba nie zawsze, są może rejony Polski gdzie jest to klasyk, osobiście nigdy się z tym nie spotkałam i nigdy, na szczęście, nie jadłam

a schabowy to wyłącznie z kapustą kiszoną lub ogórkami kiszonymi
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: