gołąbki ziemniaczane Karolakowej

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Gołąbki ziemniaczane Karolakowej
ziemniaki
sól, pieprz
jajko
majeranek
czosnek
cebula
skwarki
kapusta włoska


"Zetrzeć ziemniaki na tarce. Dodać gotowanych - jak są z poprzedniego dnia. Oczywiście sól, pieprz. Wbić jajko, dodać majeranek, czosnek, zeszkloną cebulę lub jak kto lubi - zrumienioną. Jak są - skwareczki ze słoniny lub boczku. Z kapusty (najlepsza włoska - pikantniejsza) zdjąć liście, trzymając głowę z wydrążonym głąbem we wrzątku.
Liść kłaść na deseczce i ściąć nadmiar łyka z liścia. Nakładać farsz i zawijać. Boki do środka, resztę zawinąć, rolując. Układać ciasno na dnie rynienki wysmarowane tłuszczem, wyłożonej plasterkami słoninki lub boczku (bogato) lub liśćmi kapusty, tymi z wierzchu. Zalać wodą i postawić na wolnym ogniu, uważając, żeby się liście nie poprzypalały, bo lubią. Kostka maggi wskazana. Podawać z ciemnym, cebulowym sosem lub pomidorowym.
Skąd wziąć liście kwaszone? Jak się kisi w beczce kapustę, należy przygotować kilka główek całych z wydrążonym głąbem i poukładać je między szatkowana kapustą. Posolić do dziury po głąbie ciut więcej i dodać ząbek czosnku. Niech się kisi! W zimie wyciągnąć całą główkę - jaka odmiana do gołąbków!
Można na szybko, w garnku kamiennym kłaść liście kapuściane lekko zdjęte z głowy nagrzewanej w piekarniku lub wrzątku. Usuwać łyko i zgrubiała łodygę. Przekładać w garnku z płateczkami czosnku, można z kminkiem i koprem i zalać solanką z odrobiną cukru, jak do ogórków. Docisnąć, żeby powietrze wyszło. Po kilku dniach powinny skwaśnieć. "

 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Robiłam gołąbki wzorując się na tym przepisie zamiast gotowanych ziemniaków i skwarek dodałam mięsa mielonego.
Wszystkim smakowały! Wyszły zwarte,ale nie twarde.
lecker.gif


go__bki.JPG
 

Załączniki

  • go__bki.JPG
    go__bki.JPG
    20.7 KB · Wyświetleń: 9

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
rozumiem, że surowe ziemniaki i mięso, a w jakich proporcjach dawałaś? Kuszą mnie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Na 1kg startych ziemniaków dałam około pół kg mielonej łopatki bo my lubimy bardzo mięsko
icon_mrgreen.gif
Nie trzeba dodawać żadnych zagęszczaczy typu
kasza manna lub gotowane ziemniaki bo mięsko pełni tę rolę i pięknie zespala. Nam bardzo smakowały
wink.gif
 

lena7900

Member
Maj 5, 2010
1,297
0
0
Robię podobne z tym że tylko z samych surowych ziemniaków które odsączam na sicie potem
dodaję trochę pokrojonego wędzonego boczku, sporo podsmażonej cebulki....a podaję z sosem pieczarkowym
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: