Chleb żytni na zakwasie

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,415
113
Chleb żytni na zakwasie
przepis za strony http://aynmark.blogspot.com/2006/01/blog-post_21.html

post_956_1175374138.jpg

Zaczyn
- 1/2 szklanki letniej wody
- 1/2 łyżki słodu jęczmiennego lub miodu
- 255 g żytniego zakwasu
- 1/3 szklanki mąki pszennej chlebowej
- 1/2 szklanki mąki żytniej
Zmieszać wszystkie składniki zaczynu w dużej misce, nakryć folią i zostawić w chłodnym miejscu na 24 godziny, po 8-12 godzinach zamieszać (jeśli w pomieszczeniu jest bardzo ciepło, to po 8-12 godzinach wstawić do lodówki)

Ciasto
- zaczyn
- 1 szklanka soku jabłkowego
- 1/2 szklanki mąki żytniej
- 2 1/2-3 szklanki mąki pszennej chlebowej
- 1-2 łyżka glutenu (klejkowiny)
- 2 łyżki otrąb pszennych (opcjonalnie)
- 1/2 łyżki soli morskiej
Do zaczynu dodać pozostałe składniki (oprócz soli). Mąki pszennej też nie dodawać całej od razu, zagnieść ciasto rękami 5 minut lub mikserem 2 minuty (wyrabiania w maszynie nie polecam, gdyż ciasto jest bardzo lepiące).
Nakryć ciasto folią i odstawić na 20 minut. Dodać sól i wyrabiać jeszcze 8-10 minut. Ciasto jest miękkie i lekko klejące.
Włożyć ciasto do naoliwionej miski, nakryć folią i zostawić na 2-3 godziny do podwojenia objętości.
Ciasto wyłożyć na posypany mąką blat, lekko odgazować, zawinąć brzegi do środka, odwrócić, nakryć folią lub miską, w której wyrastało, odstawić na 15 minut. Uformować okrągły lub owalny bochenek, włożyć do koszyczka do wyrastania dobrze wysypanego mąką złączeniem do góry. Jeśli wyrasta bez koszyczka – to odwrotnie. Nakryć i zostawić do wyrośnięcia na 1-2 godziny (powinien podwoić wielkość).
Piekarnik rozgrzać do 260° C 30 minut przed pieczeniem.


Zdjąć przykrycie z koszyczka, posypać bochenek semoliną lub mąką kukurydzianą. Umieścić bochenek na posypanej semoliną łopacie. Ostrym nożem zrobić na chlebie nacięcia – jedno pośrodku i po trzy ukośnie z każdej strony 3 cm od brzegu chleba.

Spryskać piekarnik wodą lub włożyć do niego kilka kostek lodu. Wyłożyć bochenek na rozgrzany kamień lub blachę.
Obniżyć temperaturę do 240° C. Piec 35 minut do uzyskania ciemnej skórki, spryskując piekarnik przez pierwsze 5 minut, a potem nie otwierać piekarnika przez 20 minut. Jeśli bochenek za mocno się przypieka na ostatnie 10 minut obniżyć temperaturę do 230°C.
 

Załączniki

  • post_956_1175374138.jpg
    post_956_1175374138.jpg
    24.2 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Hazo
bussi.gif
cvety.gif

ale mnie kusi ten chleb
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
 

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
Ja też mam na niego chętkę. Chyba dziś się zajmę jak tylko wyjmę inny z pieca
icon_smile.gif


Ale cóż to jest ten gluten czy klejkowina? Co można dać w zamian? Coś klejącego??? Mąkę ziemniaczaną?
gruebel_2.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
tatter @ 31 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=442006Znalazalm w Amazon
gluten

lub gluten powder
pięknie opakowany ten gluten za 8$!
icon_smile.gif


Znalazłam na polskiej stronie parę informacji:
"substancja białkowa, która daje zwartość ciastu". Inaczej zwana lepnikiem.
Czysty gluten do wszystkich rodzajów pieczywa. Nadaje lepszą objętość, stabilność i przedłuża świeżość.

Gluten Pszenny Witalny jest naturalnym białkiem roślinnym otrzymywanym z mąki pszennej w procesie produkcji w naszym zakładzie w Bielanach Wrocławskich. Jest to produkt naturalny szeroko stosowany w wielu gałęziach przemysłu spożywczego.
Ze względu na swoje unikalne właściwości chemiczne i fizyczne, główne zastosowanie znajduje w przemyśle zbożowo - młynarskim i piekarniczym. Wzbogaca i stabilizuje jakość mąki, szczególnie gdy surowcem jest pszenica o słabszych wartościach wypiekowych, uboga w gluten.


Chyba swobodnie można sobie darować!
a sprzedają na allegro
icon_smile.gif
7,50 PLN za 1kg.
https://ssl.allegro.pl/item161818467_gluten_pszenny_1kg.html
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
hmmm pojęcia nie mam
icon_mrgreen.gif

tak się zastanawiam nad tym glutenem na allegro, tylko że ten sprzedawca to chyba go sprzedaje do robienia pokarmu dla ptaków jakichś, więc nie wiem czy to dla ludzi też się będzie nadawało
icon_wink.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
CYTATtak się zastanawiam nad tym glutenem na allegro, tylko że ten sprzedawca to chyba go sprzedaje do robienia pokarmu dla ptaków jakichś, więc nie wiem czy to dla ludzi też się będzie nadawało
też tak pomyślałam,kurcze

Te ciasto-gluten zrobię i dodam do chleba
chyba to bezpieczniejsze ,tylko ,że on jest taki plastyczny i nie wiem jak się łączy z ciastem ,myślałam ,też ,żeby taki surowy wysuszyć w suszarce do grzybów( ,ale boję się ,że mi dziurki poskleja) a potem zmielić na mąkę
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,415
113
CYTATtylko że ten sprzedawca to chyba go sprzedaje do robienia pokarmu dla ptaków jakichś, więc nie wiem czy to dla ludzi też się będzie nadawało
Zanęta to jest do nęcenia ryb. I on to sprzedaje w dziale wędkarstwo. Też balabym się dodawać to do chleba.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Tokyoeyes podala info o Glutenie Pszennym Vitalnym ...a to ten sam , ktory jest w Amazon...
Wytworca takiego sproszkowanego glutenu w wiekszosci krajow jest Tate & Lyle...mysle, ze w PL rowniez...z tym ze oni glownie zaopatruja innych duzych wytworcow (np. pasz dla zwierzat)...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
Upiekłam go.
Bez glutenu, z powodu jego braku

W smaku jest bardzo dobry, ładnie dziurawy miękisz, miękki, cienka chrupiąca skórka
ALE
oczywiście wyszedł plackowaty.
icon_mad.gif

Ciasto pięknie wyrasta ale chyba jest zbyt wilgotne, może powinnam była dodać więcej mąki. Po wyjęciu z koszyka, chleb się rozlał, nie trzymał kształtu. A i ta wysoka temperatura, chyba faktycznie, trzeba ją mocno zmniejszyć po pierwszych 10 minutach.

Ale smak, niestandardowy. Chleb został zjedzony jeszcze tego samego dnia
icon_smile.gif
Przy kolejnej próbie postaram się o foremniejszy bochenek i wówczas zademonstruję fotkę
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
właśnie rośnie,ciasto strasznie lepiące i trochę rzadkie ,mam nadzieję że nie będzie plaskaty
sok sama zrobiłam ,starłam na tarce i odcisnełam
a gluten też sama zrobiłam i dałam taki świeży
ale głupota przez 40 minut płukałam to ciasto ,żeby pozbyć się skrobi
a potem 15 minut cieżko pracowałam żeby wtłoczyć w ten gluten spowrotem mąkę ze skrobią....
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
a no tak
mąka - może być zwykła pszenna -ja wziełam 1 kg
-woda.

Z mąki i wody zagniatamy ciasto jak na pierogi. Pozostawiamy na 2-3 godziny,nakryte lub zawinięte w folię. Następnie zaczynamy płukanie-przemywanie ciasta wodą. Można robić to pod bieżącą wodą.
Przemywamy ciasto, wygniatając je rękami tak długo, aż uzyskamy galaretowatą masę, a woda z przemywania będzie czysta (początkowo woda jest mlecznobiała).
Można płukać w misce. Przemywanie w misce wymaga kilku zmian wody najlepiej na zmianę w zimnej i bardzo ciepłej
Uzyskany z przemywania gluten wygląda jak plastelina,brudna....plastelina
jest to bardzo uciążliwa praca ,ale do tego chleba warto,acha tego glutenu wyidzie taka szklanka,użyłam cały
 

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
dziękuję
icon_smile.gif


kurcze, męcząca robota
icon_smile.gif
)

czyli gluten to jest to co zostaje z ciasta po jego płukaniu... hmmm... może jednak uda mi się go gdzieś kupić??? Mam jedn sklep na oku
icon_smile.gif