Sernik nowojorski

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Źródło przepisu: http://www.cookingforengineers.com/article.php?id=89

Proporcje na tortownicę o średnicy 26 cm

Składniki na spód:

-110 g ciastek typu Digestive
-55 g rozpuszczonego masła
-1 łyżka cukru-opcjonalnie bo ja nie dodałam i było ok

Ciastka rozdrobnić najlepiej w malakserze i wymieszać z masłem i cukrem.Wysypać masę do tortownicy lekko wysmarowanej masłem i ugnieść dnem szerokiej szklanki w równy spód.Piec ok.12 minut w 160 stopniach C

Składniki masy:

-1,1 kg sera kremowego czyli cream cheese czyli najlepiej Philadelphii
-szczypta soli
-1 3/4 szklanki cukru
-3 płaskie łyżki mąki(maizena lub ziemniaczana wg mnie najlepiej)
-2 łyżeczki soku z cytryny
-cukier waniliowy lub ziarenka z 1 laski wanilii
-1/2 szklanki śmietanki kremowej
-2 duże żółtka
-6 dużych jajek

Włączyć piekarnik na 250 stopni C.
Ser zmiksować na gładką masę,dodać sól i cukier na 3 razy,dodać mąkę,sok cytrynowy i wanilię,wlać śmietankę,zebrać masę ze ścianek miski,miksować dalej,dodać żółtka,następnie dodać 3 jajka,zmiksować zbierając masę ze ścianek miski i dodać następne 3 jajka i raz jeszcze dobrze zmiksować.Wylać masę na podpieczony spód,podnieść formę na ok.3 cm w górę i upuścić na blat po to żeby pozbyć się ewentualnych bąbelków powietrza ze środka.
Wstawić ciasto do piekarnika na 10 minut,po tym czasie obniżyć temperaturę do ok.93 stopni(nie wyjmując ciasta i nie otwierając piekarnika,temperatura ma sama opaść)i piec ok.1 godziny i 40 minut aż masa się zetnie,posiadacze termometru mogą zmierzyć temperaturę masy w środku-jesli osiągnie 65 stopni to jest gotowa.
Wyjąć ciasto z piekarnika i odstawić do ostygnięcia,jeśli brzegi tortownicy nie były wyłozone papierem do pieczenia to po 10 minutach delikatnie oddzielić brzeg ciasta nożem.Po ok.3 godzinach ciasto zawinąć w folię i wstawić na min.5 godzin do lodówki-dopiero wtedy osiąga prawidłową konsystencję.
Przed podaniem wyjąć ok.1/2 godziny wcześniej z lodówki,kroić nożem opłukanym gorącą wodą.

Moje uwagi:

-ponieważ ciężko u nas dostać niedrogi cream cheese użyłam sera Delfiko(dostępny również w Biedronce pod inną nazwą) w wiaderku tego śmietankowego bez dodatków o zawartości tłuszczu 24%:



dodałam do niego jedną Philadelphię żeby osiągnąć wymaganą masę 1,1 kg ale myślę że nie miało to wpływu na smak i konsystencję masy
-cukru w masie nie jest za dużo wbrew moim obawom ale jak ktoś lubi serniki mniej słodkie to może dać go o 1/2 szklanki mniej
-brzegi tortownicy wyłozyłam papierem do pieczenia
-ponieważ obawiałam się,niesłusznie, że masa się nie zmieści w tortownicy 26 cm użyłam swojej 30 cm przez co sernik nie jest wysoki bardzo
-okazało się że masa jest dość rzadka i moja tortownica jednak przecieka,dlatego lepiej piec ten sernik na blaszce a nie na kratce-tak zresztą autor zaleca

Podsumowując,sernik jest przepyszny,jest niesamowicie wręcz kremowy ale struktura jest sernikowa nie mazista i kroi się go bardzo dobrze,w ustach się za to rozpływa po prostu.Wiem że przez ten ser z wiaderka nie jest to oryginalny sernik nowojorski ale i tak jest boski po prostu i łatwy w pieczeniu-nie trzeba go pilnować bo nic się nie przypala,spokojnie się ścina i piecze-mój nawet się nie zarumienił z wierzchu.



W końcu zrobiłam mu zdjęcie
icon_smile.gif




Vcu5BcIoN7Ehzo7Z9X.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Dziuniu, pokaż jak wygląda.
Nie daj się prosić.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dziuniu, pokaż jak wygląda.
Nie daj się prosić.
no nie mam czym zdjęcia zrobić :evil: szlag by to trafił
róbcie ten sernik bo warto i bez zdjęcia ;) naprawdę smaczny bardzo jest i inny od wszystkich serników które jadłam kiedykolwiek
icon_smile.gif


gratulacje Syl,tanio tanio było :lol:
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Dziękuję, Sini nie bedzie zadowolona. 8)
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,345
113
Robiłam parę dni temu.

Taki mi wyszedł: rne3fv.jpg


W smaku baaardzo dobry. Robiłam z 1/2 porcji w formie 22 cm z Delfiko naturalnego. Dno wyłożyłam papierem a boków nie. Posmarowałam trochę masłem. Bardzo ładnie się odkroił po 10 minutach. Piekłam w 95*C. Teraz przymierzam się do zrobienia z Delfiko cytrynowego.
 

Załączniki

  • rne3fv.jpg
    rne3fv.jpg
    10.3 KB · Wyświetleń: 19
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
super cięszę się że Wam ten sernik smakuje bo jak dla mnie to jest bliski ideału sernikowego :lol: ;)
a fazę sernikową też własnie przechodzę :lol:
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
No tak, ja już zdążyłam zauważyć, ze Dziunia ma jakiś szósty zmysł co do wyszukiania najsmaczniejszych ciast. Jedni pół życia zmarnują na szukanie czegos co by smakowało idealnie, a ta popatrzy, upiecze i jest własnie to o co chodziło
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
No tak, ja już zdążyłam zauważyć, ze Dziunia ma jakiś szósty zmysł co do wyszukiania najsmaczniejszych ciast. Jedni pół życia zmarnują na szukanie czegos co by smakowało idealnie, a ta popatrzy, upiecze i jest własnie to o co chodziło
icon_smile.gif
:) :)
Bo dziunia jest z zupełnie innej planety. :mrgreen:
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
mam pytanko: ile kosztuje serek Delfiko i ile jest go w wiaderku??
icon_smile.gif