pizza na spodzie rzymskim

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
img23854pg.jpg


ten, kto miał okazję jeść w Rzymie pizze (mówię o pizzy restauracyjnej - osobo pizzy, a nie pizzy al taglio z metra ciętej w sklepikach na rogu) ten wie, że jeśli ktoś inny mówi, że jest to pizza która nadaje nowy wymiar cienkiej pizzy.

Jeśli uważasz, że Napoletana to cienka pizza, to jesteś w błedzie. Pizza na ciescie rzymskim jest prawie przeźroczysta w środku, choć boki jak na pizzę włoską przystało ma grybsze, (ale ta grubość osiągana jest dzięi bąbelkowaniu ciasta a nie sztucznym formowaniu brzegu)

tak cienka pizza wymaga wielkiej powściągliwości przy nakladaniu dodatków. ,,mniej znaczy więcej", jak mawiają. Polecam sos na pizzę podstawowy i niepodgrzewany pod żadnym pozorem. I nie nalezy nakładać go dużo. Lekko posmarowaćdosłownie, nawet nie pokrywając calek powierzchni. Wystarczy spiralka sosu - a on i tak się rozleje.
Polecam ten przepis https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=8505

ser: mozzarella- i pokrojony w plasterki lub porwany na kawałki - 1 kulka mozzarelli 125 g starcza spokojnie na 1 dużą pizzę. Nalezy ją przy tym dobrze odcisnąć i kupić mozzarellę Galbani a nie żadną zottarellę, candidę etc - bo te strasznie podchodzą wodą - i jełśi jest to do wybaczenia na gybym ciescie, to tu może rozwalić cały wypiek - zrobi się na środku jeziorko

ja nie daję nic więcej. Na wierzch PO UPIECZENIU za to chętnie kładę liście rucoli albo szynkę parmeńską i rukolę (może być też ina cienko pokrojona wedzonka, ogonówka). Pyszna jest też bez sera pieczona, a po upeiczeniu obozona mozzarellą di bufala, szynką parmeńską i rucolą.



2,5 szklanki mąki - najlepsza jest tortowa z dużą ilością glutenu ok 10-11 białka g na 100 g (dostosowac ilość do ciasta - mąki mają różna chłonność)
1 niecała łyżeczka soli
0,5 łyżeczki drożdzy
3/4 szklanki wody w temp pokojowej
1 łyzka semoliny DROBNEJ


Wyrabiamy mikserem przez 4 minuty na najniższym biegu (hakami) Ma sie utworzyc kula (na poczatku moze byc nieco lepka, ale potem maka wchlonie wode i bedzie ok). Ciasto ma odpoczac 5 minut. Potem miksujemy przez 2 minuty na srednich obrotach. Jesli widzimy ze ciasto jest za twarde, dodajemy po lyzeczce wody (niechlorowana, temp pokojowa). Jesli jets za luzne i sie lepi do scianek naczynia nadal - dosypujemy po lyzeczce mąki. A potem odstawiamy na 30 minut w misce wymazianej oliwą i przykrywamy miskę folia. Potem siup do lodówki na noc (może stać do 48 godzin)

można też wyrabiać w maszynie (ten sam układ czasów 4-5-2)

Potem 2 godziny przed pieczeniem wyjac z lodówki, podzielic na trzy kule. Przykryc folią. Przed pieczeniem rozciągamy na MEGACIENKO - na koło srednicy ok 33 cm. Ciasto jest szalenie delikatne i ładnie się rozciągające ale lepikie, wiec najpierw po wyrośnięciu następnego dnia należy je obtoczyc w mące, ugnieść paluszkami, a potem w powietrzu rozciągnąć. Właściwie to ona sama się rozciąga, taka jest delikatna. Ja kładę na papier do pieczenia i wyjmuję go po 2 minutach pieczenia - tak, zeby pizza dotykała już bezpośrednio kamienia


Piec ok 8-9 minut na kamieniu w baardzo rozgrzanm piecu (rozgrzewać kamien w najwyzszej temperaturze przez około godzine, ja nagrzewam krócej, niestety, ale i tak jest boska)
i UWAGA: po upieczeniu połozyć na KRATKĘ do pieczywa i odczekać kilka minut - pizza musi odparowac od spodu, żeby się nie zrobiła miękka

ciasto mozna trzymac w lodówce do dwóch dni, a w zamrazarce 3 miesiace
 

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
następna do wypróbowania
Czy różnicz między napoletana a rzymską, polega tylko na dodaniu łyżki semoliny? a w smaku są podobne?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
w samku bardzo podobne, ta, dzięki semolinie (ja dałam duużą łyżkę, w orginale jest to pół uncji) bardzo doskonale
icon_smile.gif
się rozciaga - a rzymska musi być superdupercienka No i ja trzeba rozciągnąć na większe koło niż Napoletanę. Napoletana 9 cali, ta 14 cali. Ja tę rozciągnęłam na 33 cm - srednice mojego kamienia. No i z tego ciasta są 3 kulki - wiec naprawdę cieniusia ona jest

polecam ja bardzo - jest pyszna!
 

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
zrobię ją tylko muszę kupic semolinę. Małgosiu ja napoletanę rozciągam na całą blaszkę , taka jakie są na wyposazeniu piekarnika 8) . Oczywiście z proporcji na 2,5 szkl. mąki wychodzą mi takie dwie.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
to bardzo cieniutko rozciągasz :!: żeby zorbić z tej bardzo cienką - wystarczy nei uzyć całości ciasta - trzeba wyczuć
icon_smile.gif
 

Deanne

Member
Lis 15, 2006
52
0
0
witam:)
mam 2 pytania.
1.co to znaczy,że nalezy po upieczeniu pizze położyć na kratkę do piczywa? Zsunąć całą pizze na tą kratkę?
2.gdzie można kupić tę semolinę?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tak, to znaczy wystudzic tak jak wszelkie chleby itp. na kratce, zeby parowala do dolu, a nie zaparzala sie

semoline - to zalezy w jakim miescie, w wawie jest w Samirze, Kuchniach Świata, Bomi, czesto w Selektach
 

Deanne

Member
Lis 15, 2006
52
0
0
Malgosimi @ 1 Apr 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=478340tak, to znaczy wystudzic tak jak wszelkie chleby itp. na kratce, zeby parowala do dolu, a nie zaparzala sie
dzięki, nie miałam pojęcia, że tak sie robi
icon_idea.gif

Malgosimi @ 1 Apr 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=478340semoline - to zalezy w jakim miescie, w wawie jest w Samirze, Kuchniach Świata, Bomi, czesto w Selektach
a w Szczecinie? ;P
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Dzisiaj nastawiam, bo to zdjęcie jest obłędne!
icon_razz.gif
 

gregi

Member
Sty 26, 2007
20
0
0
zrobiłem ciasto, odstawiłem na 30 min i włożyłem do zamrażalki
mam zamiar w przyszłym tygodniu zjeść pyszną pizze

jeżeli za szybko włożyłem do zamrażalki to podpowiedzcie mi jak ten cyk z zamrażaniem powinien wyglądać
no i odmrażanie..
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Lepiej IMHO mrozić ciasto już wyrośnięte czyli takie, które spędziło przynajmniej noc w lodówce i jest podzielone na porcje. Jeśli nie wyrastało, to ja przełożyłabym je do lodówki z zamrażarki conajmniej 24 godziny przed pieczeniem, wtedy zdąży się odmrozić i odpowiednio wyrosnąć.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Malgosimi: pisząc na najniższym biegu masz na myśli pierwszy bieg?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tak, oczywiscie
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Czy ciasto koniecznie musi być na noc zostawione w lodówce? Czy można po wyrośnięciu w misce od razu piec?
I zasadnicze pytanie czy tylko maszyna wchodzi w grę czy mogę ręcznie wyrobić ciasto?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
koniecznie w lodówce!!!!

mozna oczywiscie recznie!
 

Katja

Member
Cze 27, 2007
311
0
0
swego czasu mialam wene i kupilam ogromny zapas semoliny
wena przeszla a semolina mi zostala
icon_wink.gif

robilam ten spod w zeszly piatek i sie nie zawiodlam
re we la

P.S. (do odwolania) jak jem pizze, to robienie zdjec jest ostatnia rzecza, na ktora mam ochote
lecker.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Katja @ 4 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=670306swego czasu mialam wene i kupilam ogromny zapas semoliny
wena przeszla a semolina mi zostala
icon_wink.gif

robilam ten spod w zeszly piatek i sie nie zawiodlam
re we la

P.S. (do odwolania) jak jem pizze, to robienie zdjec jest ostatnia rzecza, na ktora mam ochote
lecker.gif
Jesli masz duzo semoliny, to zrob te focaccie: semolina pol na pol z maka chlebowa.
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...focaccia+barese
Ja robilam ja chyba ze 200 razy.