Simit - tureckie bułeczki sezamowe

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kto był w Turcji, z pewnością nie raz widział ulicznego sprzedawcę, pchającego przed sobą oszklony wózek pełen simitów, lub niosącego całą ich tacę na głowie, głośno reklamującego swój towar. Te sezamowe bułeczki-obwarzanki znane są w całej Turcji oraz innych pobliskich krajach, jak Grecja, Macedonia, Serbia. Lubiane są także w Egipcie i Libanie. Źródła archiwalne wskazują, że simity wypiekano w Istambule już od 1525 roku. Simit na dobre wpisał się w turecką tradycję jako smaczny dodatek do tureckiej herbaty. Podawany jest także na śniadanie, z konfiturą. Wykonanie tych puszystych bułeczek o chrupiącej skórce i niezwykłym sezamowym aromacie jest bardzo proste.Przepis na podst. książki "Classic Turkish Cooking" aut. Ghillie Başan.

simit.JPG

7 g drożdży instant (1 opakowanie) lub 15 g świeżych drożdży
0,5 kg mąki pszennej typ 650
250 ml ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki miodu
3 łyżki oleju
ew. 1 łyżeczka mahlep*

1 jajko
3 łyżki wody
1 łyżka melasy lub ew. miodu
sezam w ziarnach

1. W dużej misce rozmieszać drożdże z 1 łyżeczką cukru, 50 ml wody i taką ilością mąki pszennej, by masa miała konsystencję gęstej śmietany. Odstawić na ok. 20 minut, aż drożdże zaczną pracować (na powierzchni pojawią się bąbelki).

2. Następnie dodajemy miód, sól, olej i resztę ciepłej wody. Mieszamy. Stopniowo dosypujemy mąkę pszenną, wyrabiając ciasto. Zależnie od wilgotności mąki i stopnia wchłaniania przez nią wody, być może trzeba jej będzie podsypać więcej. Wyrabiać, aż uzyskamy gładkie, elastyczne, lecz nie twarde ciasto.

Ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę w cieple, nakryte wilgotną ściereczką kuchenną. Po tym czasie wyrabiamy je i dzielimy na 8 równych części.

3. Z każdej części formujemy długi, cienki wałeczek (ok. 40 cm). Wałeczek składamy na pół i skręcamy wokół własnej osi. Końce sklejamy, formując okrągłą bułeczkę z dziurką w środku. Każdy w ten sposób przygotowany simit maczamy najpierw z obu stron w jajku rozmąconym z wodą i melasą (ew. miodem), a następnie - też z obu stron - w sezamie.
Odkładamy na wyłożona papierem do pieczenia blachę i pozostawiamy do wyrośnięcia na 30 minut (przykryte ściereczką).

Wyrośnięte simity pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 220 st. C przez ok. 20 minut, aż będą rumiane. Studzimy na kratce.

*Mahlep (mahlab) to zmielone ziarna wiśni wonnej. Dodają wypiekom charakterystycznego lekko orientalnego aromatu. Dodatek tej przyprawy można jednak w przypadku jej braku całkowicie pominąć - wypiek będzie również bardzo smaczny.
 

Załączniki

  • simit.JPG
    simit.JPG
    126.9 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
O, temu trudno będzie się oprzeć...
gruebel_2.gif
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Polecam.

Simit.JPG
 

Załączniki

  • Simit.JPG
    Simit.JPG
    340.4 KB · Wyświetleń: 2

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Piekne sa. Ide zmozdzierzowac pestki mahlabu.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Europo, bardzo piękne
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Sie robia. Mahlab pachnie pieknie.

I zrobione. Pyszne, o chrupiacej slodkiej skorce i aromatycznym wnetrzu (dzieki mahlabowi).
Z podwojnej ilosci ciasta zrobilam 16 simitow (ciasto o wadze 106g). Proporcje jak w przepisie Mi, z jedna zmiana tylko - nie zaczynialam ciasta, bo imo nie ma takiej potrzeby, drozdze mam przedniej jakosci, a 20 min zaczyn nie ulepsza ani smaku ani jakosci samego ciasta. Tak wiec wszystkie skladniki wlozylam od razu do miski. Reszta jak w przepisie.

Byly jeszcze cieple gdy z meczu wrocil moj wyglodnialy syn i 6 zniknelo. Zjedlismy z Cobb Salad (klasyczna kalifornijska salatka).
MalejMi dziekujemy za przepis, a reszcie polecamy simity goraco.
 

Załączniki

  • Simit.jpg
    Simit.jpg
    330.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tatter, ogromnie się cieszę, że smakują
icon_biggrin.gif
Wyglądają wspaniale
icon_smile.gif
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Ot i moje simity.Jakoś tak bardzo mi się rozrosły,ale w smaku przepyszne
mniam.gif

Będą częste powtórki
lecker.gif

SSA40046.JPG
 

Załączniki

  • SSA40046.JPG
    SSA40046.JPG
    167.4 KB · Wyświetleń: 2

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Dzięki Sioniu
bussi.gif
Teraz już widzę,że robiłam za krótkie i za grube wałeczki.Następnym razem dopracuję technikę formowania.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Neteczko, tak czy inaczej, są bardzo ładne. Ważne, że dobrze wyrosły i smakują
icon_biggrin.gif
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0

Załączniki

  • SSA40072.JPG
    SSA40072.JPG
    129.3 KB · Wyświetleń: 1
  • SSA40074.JPG
    SSA40074.JPG
    135.6 KB · Wyświetleń: 1
  • SSA40075.JPG
    SSA40075.JPG
    130.4 KB · Wyświetleń: 1

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,548
2,808
113
Ciekawe dlaczego sama skórka?
gruebel_2.gif
Moje są pulchne i niewiarygodnie pyszne.
lecker.gif

Bu_eczki_simit_1.jpg bu_eczki_simit2.jpg

Może moje ciasto było luźniejsze, bo dziurka zupełnie wypełniła się po wyrastaniu, ale formowało sie dobrze. Zjadłam jeszcze ciepłą z samym masłem i chyba nie chcę obiadu. Tylko drugą bułeczkę.
icon_redface.gif


Edit: obejrzałam film z Twojego linka, Siedmiokropko, i tak: prezenterka podzieliła ciasto na 10 części (tutaj na 8), wałeczek był długi i mocno skręcony, przez co zachowała się forma obwarzanka, bajgla, co wpłynęło na mocniejsze wysuszenie w piecu.
Poza tym: panierowałam przed wyrośnięciem bojąc sie, że zniszczę strukturę, i zmieściłam wszystkie na jednej blasze.
Pewnie przez to są w formie za mało tureckie, ale chodzi wszak o smak.
icon_wink.gif
 

Załączniki

  • Bu_eczki_simit_1.jpg
    Bu_eczki_simit_1.jpg
    40.5 KB · Wyświetleń: 1
  • bu_eczki_simit2.jpg
    bu_eczki_simit2.jpg
    47.5 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Tak, są pyszne nawet zrośnięte
icon_smile.gif

Ja starałam się nadać im formę obwarzanka, tak jak jadłam w Turcji, stąd u mnie mnóstwo chrupiącej skórki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,565
1,097
113
Rozmrażam drożdże. Nie mam pszczelego miodu ale mam z mniszka. Mam nadzieję, że się udadzą. Zdjęcia tak apetyczne, że obwarzanka już bym zjadła...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: