Tort makowy Caryca Ester

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Przepis znalazłam na Cook Talk, trochę pozmieniałam składniki i wykonanie. Ciasto jest baaardzo smaczne, a krem to po prostu, cytrynowe niebo w gębie

caryca7.JPG

Składniki

Ciasto:

* 4 całe jajka
* 2 białka
* 150 g cukru
* 2 łyżki oleju
* 3 łyżki (z małą górką) mąki
* 80 g zmielonego maku (mieliłam w młynku do kawy)
* 1 łyżeczka proszku do wypieków
* szczypta soli

Krem:

* 250 ml mleka
* sok i skórka starta z 1 b.dużej cytryny
* 3 łyżki (z maleńką górką) mąki ziemniaczanej
* 70 g cukru
* 2 żółtka
* 80 g białej czekolady
* 300 ml śmietany kremówki (36%)

* dodatkowo: utarta biała czekolada do posypania wierzchu (ok. 20-50 g)

Wykonanie:
Biszkopt makowy: Jajka i białka ubic z cukrem, na gęstą i bardzo puszystą masę (do białości). Masa powinna bardzo wyraźnie zwiększyć swoją objętość. Dodać olej i wymieszać. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i zmielonym makiem. Dodać do masy jajecznej i bardzo delikatnie, ale dokładnie wymieszać razem.
Blaszkę z piekarnika (u mnie, mierzona wewnątrz 33 x 36) wyłożyć papierem do pieczenia . Ciasto wylać na przygotowaną blaszkę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (u mnie było 180 stopni i włączony termoobieg). Pieczemy ok. 10 minut.
Upieczone ciasto wyjąc z piekarnika i szybko przykryć wierzch papierem do pieczenia i ręcznikiem/płótnem. Tak przykryte ciasto wystudzić.
W pełni wystudzone ciasto przekroić na 3 części - paski, wzdłuż krótszego boku.
Krem cytrynowy: mleko, żółtka, cukier i mąkę ziemniaczaną , bardzo dokładnie wymieszać w rondelku. Rondelek ustawić na małym ogniu i podgrzewać ciągle mieszając (bo masa przywiera do dna). Jak tylko zacznie gęstnieć, dodać sok i otartą skórkę z cytryny. Podgrzewać aż masa wyraźnie zgęstnieje. Zdjąć z ognia i dodać czekoladę (połamaną na małe kawałki). Mieszać dopóki czekolada się nie rozpuści. Wierzch masy w rondelku przykryć folią spożywczą i zostawić do zupełnego wystygnięcia.
Ubić dobrze śmietankę kremówkę i delikatnie połączyć z zimną masą cytrynową ( można wcześniej masę zmiksować z 2 łyżkami ubitej kremówki i dopiero wtedy połączyć razem z resztą kremówki)
Masę podzielić na trzy części i przełożyć nią paski biszkoptowe oraz ułożyć na wierzchu. Posypać utartą białą czekoladą i wstawić do lodówki (ok. 10 - 12 godzin) lub zamrażarki (wersja "lodowa")
Ja, wystawiłam na balkon (zamrażarki nie mam) na 2 godziny, a później wstawiłam do lodówki

caryca1_1.JPG
 

Załączniki

  • caryca7.JPG
    caryca7.JPG
    82.5 KB · Wyświetleń: 9
  • caryca1_1.JPG
    caryca1_1.JPG
    82.6 KB · Wyświetleń: 9
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Wczoraj oglądałam ten tort na rosyjskim forum i miałam zamiar go upiec na jutro!
icon_smile.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ten krem jest tak pyszny, że nie można się od niego oderwać. Przepis oryginalny nakazuje przetrzeć przez sitko krem, aby nie było skórki cytrynowej. Ja oczywiście tego nie uczyniłam i zostawiłam ją. Może krem nie jest taki gładziutki, ale ta skórka daje cudowny posmak za to.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
A czy ten tort jako całośc jest bardzo słodki i ciężki? Kiedys zrobiłam taki z ciasta makowego, ale krem był czekoladowy i niestety całośc był baaaardzo ciężka i kremowa. Nie przepadam za takimi. Tu cytrynowy krem powinien raczej byc orzeźwiający, ale to róznie bywa.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
ja nie kocham bardzo słodkich ciast, a to mi wchodzi aż za dobrze
icon_mrgreen.gif
Masa jest delikatna i orzeźwiająca. Sam biszkopt makowy jest też bardzo delikatny i nie potrzebuje żadnego nasączenia. Gdybyś obawiała się, że jeszcze może być za słodki, to po prostu zredukuj ilość cukru w cieście do 110g.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Za każdym razem kiedy widzę tort makowy przysięgam sobie że napewno , ale to napewno upiekę tort makowy mojej starszej siostry. Pracochłonny jest bardzo ale jaki dobry! Jaki dobry! Słowo "dobry" ma tu całkiem inne znaczenie....
eek2.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Unikam tego typu komentarzy jak mój ponizszy, które nic nie wnoszą oprócz nabijania sobie postów, ale tym razem musze cos powiedzieć ZROBIĘ NA PEWNO to ciasto. zapowiada sie bardzo oryginalnie i może byc kolejnym popisowym numerem.
 

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
Ja już zrobiłam w niedzielę. Polecam bardzo, choć mój był trochę 'niedorobiony", bo znowu już w trakcie pieczenia okazało się, że biała czekolada dostała nóg i wyszła. Trudno, sypnęłam więcej cukru do bitej śmietany, a i tak wyszedł za mocno cytrynowy, co nie znaczy, że mi nie smakował. Rzeczywiście, połączenie makowego biszkptu i cytrynowego kremu jest obłędne.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Aniu, jeżeli jeszcze będziesz miała kiedyś ochotę upiec to ciasto, to czekoladę schowaj do sejfu
icon_mrgreen.gif
Cukier nigdy nie zastąpi smaku tej czekolady w kremie. Przekonasz się, że będziesz miała zupełnie inny krem
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
alice @ 19 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=934476Unikam tego typu komentarzy jak mój ponizszy, które nic nie wnoszą oprócz nabijania sobie postów, ale tym razem musze cos powiedzieć ZROBIĘ NA PEWNO to ciasto. zapowiada sie bardzo oryginalnie i może byc kolejnym popisowym numerem.
Ja tez powinnam unikac takich komentarzy, ktore nie wnosza nic do tematu. Ale ja tez upieke na pewno. Przepis mnie oczarowal, jak wiekszosc przepisow Krystyny.
anbetung.gif
Tez chcialam duzymi literami ale sie balam Duende
icon_mrgreen.gif
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Margarete @ 31 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=938689Ja tez powinnam unikac takich komentarzy, ktore nie wnosza nic do tematu. Ale ja tez upieke na pewno. Przepis mnie oczarowal, jak wiekszosc przepisow Krystyny.
anbetung.gif
Tez chcialam duzymi literami ale sie balam Duende
icon_mrgreen.gif
wpadłam tu oblukać tort Krystyny (bo pewnie pyszny i śliczny jak zwykle) a tu proszę, o mnie mowa
rofl.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
No i upiekłam. Nie mam młynka do kawy, więc próbowałam zmielić mak w maszynce. Na sucho oczywiście a nie po sparzeniu jak do makowca, bo ma powstać biszkopt makowy a nie masa. Niestety mak w maszynce w ogóle nie chciał się zmielić, tzn. po zmieleniu ziarenka były takie same jak przed. Mnie jednak ten biszkopt makowy smakował, ale mąz narzekał że mu trzeszczy w zębach. Krystyno, jaki ten mak powinien być ?

Co do kremu - to ilośc maki ziemniaczanej na 250 ml mleka okazała sie stanowczo za duża. Wyszedł budyń, co oczywiste, ale w postaci kuli. Wmieszanie tego w nawet bardzo stabilną smietanę (piątnica 36%) było nie lada wyzwaniem. Wydaje mi sie że ten budyń powinien byc duuuzo luźniejszy i jak dla mnie intensywniej cytrynowy. Zastanawiam sie czy nie zastapić go cytrynowym curdem, ale wówczas krem bedzie bardziej śmietanowy niz budyniowy - byc może ze szkodą dla całości.

Biszkopt zamierzam tez piec w ten sposób aby osobno upiec każdy blat. Nie pieke na dużej blaszce z piekarnika, a taka "normalna" podnosi mi sie zawsze z jednego rogu i ciasto wychodzi o nierównej grubości (kupiłam nawet b. drogą i tez sie podnosi).

Całośc bardzo dobra i oryginalna. Polecam jako alternatywa dla zwykłych biszkoptowych tortów z kremem maslanym.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
alice, mój mak (suchy oczywiście) był raczej tak solidnie zmielony. Czasami w sklepach można kupić mak mielony (u mnie niestety nie ma) i wtedy problem mielenia maku mamy z głowy. Mnie też pewnie by trzeszczał taki cały mak
icon_mrgreen.gif
, czego nie lubię tak jak twój mąż.
Budyń, gotowałam tak jak napisane: 3 łyżki mąki ziemniaczanej z bardzo małą górką + cukier + żółtka na 250 ml mleka. W momencie jak zaczynała masa gęstnieć dodałam sok z 1 b.dużej cytryny ( dopiszę teraz w przepisie, że można 2 mniejsze cytryny dać) + otarta skórka. Jeszcze chwilę zgęstniał i zdjęłam z ognia. Teraz dodawałam do niego (jeszcze mocno gorący był) czekoladę połamaną na malutkie kawałki.
Smak cytryny był u mnie mocno wyczuwalny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
A ten mak mielony (mam dostęp do wielu różnych sklepów) to mozna kupic w woreczkach czy w puszce, tak jak masę ?