Drozdzowe gwiazdki Rysia...

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Zrobilam z jednej porcji bialego ciasta chlebowego, przygotowanego metoda RB...
(zgodnie z moimi przewidywaniami zmiana maki spowodowala, ze tym razem "dough" byla dokladnie taka jak w ksiazce)

tutaj dokladny przepis wraz ze skladnikami:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=17930

po wyrosnieciu, ciasto zlozylam (Richard nie odgazowuje ciasta) i podzielilam na 12 czesci, z kazdej utoczylam na blacie kulke, przykrylam i pozwolilam odpoczac przez 5 min.
Na jednym talerzyku rozsypalam ziarenka maku, na inny wlalam odrobine wody, kulki ciasta spaszczalam dlona, szybko moczylam wierzch w wodzie i przekladalam do naczynia z makiem. Nastepnie krotszym bokiem karty debetowej (czystej, nieuzywanej
icon_wink.gif
) robilam 3 skosne naciecia w srodku kazdego placka az do blatu (ksztalt gwiazdki), potem wycignelam rogi gwiazdki na zewnatrz...otrzymujac kasztalt jak na zdjeciu.
Tak przygotowane buleczki poukladalam na blasze (makowa posypka do gory) wysypanej maka kukurydziana, przykrylam i zostawilam do wyrosniecia na 45 min. Potem pieklam ok 15 min na kamieniu w 250 C. Pyszne, chrupiace...


 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,344
113
Przepiękne i gwiazdki i zdjęcie. Tylko skąd się wzięła dziurka w środku? Czy od przytrzymywania palcem przy wyciąganiu rogów
icon_question.gif
 

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
jak dla mnie to by się zdjęciowa relacja przydała
icon_mrgreen.gif
bo ja troszkę niezbyt mam zdolności plastyczne
icon_redface.gif
ale moze kułeczka zrobie po prostu z dziurką
gruebel_2.gif
będzie łatwiej
fiesgrins.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Fotorelacja moze nastepnym razem...
Ale opisze raz jeszcze , dokladnie jak zrobilam...
Potrzebujemy:
Wyrosniete ciasto chlebowe (najlepiej metoda R.)
Mak
wode
karte kredytowa
make do podsypania

Ciasto po zlozeniu (nie odgazowujemy), dzielimy na 12 rownych czesci, ksztaltujemy kulki.
Piec minut odpoczynku, a potem kazda kule splaszczamy dlonia, moczymy krotko w wodzie (jedna strone tylko), wkladamy na talerzyk z makiem. Makowa posypka do gory ukladamy placek na stolnicy wysypanej odrobina maki.
Krotszym bokiem karty kredytowej wykonujemy glebokie (az do samej stolnicy) skosne naciecia ukladajace sie w gwiazdke (czyli kazda linia ma miec wspolny srodek) . Teraz ze srodka placka wyciagamy te rogi gwiazdki na zewnatrz...wtedy tworzy sie wlasnie ta srodkowa dziurka...(Hazo!)....nie uzywamy wycinarek, foremek, nozy...tylko rece i te nieszczesna karte kredytowa...hihihihihihi

Jesli nadal nie jest jasne...to piszcie...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Tatter, sama wymyśliłaś ten sposób kształtowania ciasta? Cudo, obłęd itd
eek2.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Nie Sini...to plagiat z Rysia...
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Dziekuje...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Tatter, czyli tak jakby są dwie warstwy ciasta, tak? Bo srodek kladzie sie na wierzch?


chyba się jeszcze nie obudziłam
icon_smile.gif



piękne!!!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Nie Malgosiu, jest jedna. Ja to chyba narysowac musze albo zrobic jeszcze raz te gwiazdki z fotorelacja, bo moje tlumaczenie jakies kulawe takie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

postri

Member
Gru 20, 2006
23
0
0
Droga Tatter!

Pytanie na troszke inny temat-może bardziej na priva nadaje sie: jak to sie dzieje, ze robisz tak wspaniale zdjecia??? Mozesz mi zdradzic ten sekret? Jaki masz aparat, czy dbasz specjalnie o oswietlenie-uzywasz auto czy "jedziesz" na manualu?

Jestem zauroczony jakoscia fotografii i umiejetnoscia wydobycia piekna Twoich wypieków !


Pozdrawiam serdecznie
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Postri, lece pisac na priva wiec, aby watek chlebowym tylko byl
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Dziewczyny, naprawde nic nadzwyczajnego - prosta digicamera, ciagla walka ze swiatlem - zachmurzonym niebem (szczegolnie zima) i energooszczednymi zarowkami. Pomagam sobie bialymi screen(ami), zdjecia robie metoda manualna, to chyba wszystko.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: