"Ceviche" z trzech cebul

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Swietny dodatek do burgerow wszelakich. Mimo, ze bardzo oszczedna w skladnikach, salatka jest pyszna. Wpisuje dla qd
icon_biggrin.gif


sok z 1 limonki
2 lyzki oleju z orzechow ziemnych
1 maly zabek czosnku
1 lyzka drobno posiekanej kolendry

4 cebulki wiosenne, przekrojone wzdluz, a potem na 5cm kawalki
1 czerwona cebula, przepolowiona i pokrojona w cienkie poltalarki
2 lyzki szczypiorku, pocietego na 5cm kawalki
sol i pieprz


W misce mieszam sok z limonki, olej, czosnek i kolendre. Zakrywam i odstwiam na 30min. Tuz przed podaniem do sosu dodaje wszystkie cebule, delikatnie mieszam (najlepiej potrzasajac energicznie miska), doprawiam sola i pieprzem.

autor przepisu: P. Gayler.


 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,728
1,117
113
Dzięki :D
anbetung.gif


Jeszcze tylko uściślę: olej z orzechów ziemnych czyli arachidowy? Pewnie dam mój ulubiony z krokosza, bo z arachidami mi nie po drodze.

Nie łapie zielonego - czym się różni wiosenna cebulka od szczypiorku?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Hmmm, ja jestem zdaje sie z innego domu
icon_wink.gif
To co ja znam pod nazwa dymka to raczej okreslenie uzywane w ogrodnictwie i oznaczajace male niedojrzale cebule w fazie jednego krotkiego liscia i przypuszczam ze nazwa dymka ma wlasnie wiele wspolnego z owym zielonym "dymkiem" wykluwajacym sie z malenkiej bulwy. Innym slowy dymki to siewki, drugie stadium po nasionach zaraz. W praktyce wyglada to tak: wysiane nasiona kielkuja i jesli po 2/3 miesiacach przestaniemy je podlewac i zrolujemy zielone liscie calosc zacznie obsychac formujac przy tym malenkie bulwy. Wtedy wystraczy pozbyc sie suchej ziemi, przyciac nozycami korzenie i wyschniete liscie, zostawiajac maly czubek. Pozwolic im podeschnac, gdzie przy okazji wytworza sie ochronne luski (brazowe, biale, czerwone - w zaleznosci od rodzaju). Tak przygotowane siewki przechowuje w chlodnym, suchym, ciemnym miejscu, gdzie czekaja do nastepnej wiosny aby po wysadzeniu na grzadke powtorzyc faze dymki. Cebula zwyczajna to roslina dwuletnia.

Sprawdzilam rowniez slowo dymka w innych zrodlach i z definicji wcale nie wynika, ze chodzi o rodzaj cebuli. Ba wiki podaje, ze dymka to inna uzywana nazwa dla cebuli ogrodowej zwyczajnej, bez uscislenia o ktore stadium jej rozwoju chodzi.

Cebulki wiosenne to rosliny jednoroczne i z reguly nie formuja dojrzalej formy jak cebula zwyczajna. Swoim wygladem nie przypominaja cebuli zwyklej a pory raczej - biala czesc jest dosc spora a zielona najczesciej czterokrotnie dluzsza. Wiosenne cebulki nie maja rowniez stadium dymki, wyrastaja z nasiona i od poczatku formuja dorosly wyglad (jak w poprzednim zdaniu).

 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,728
1,117
113
tatter @ 28 Feb 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1605143Hmmm, ja jestem zdaje sie z innego domu
icon_wink.gif
No jesteś
icon_wink.gif


Masz absolutną racje w swoim opisie !!!

ale

to co pokazalas jako cebulke wiosenną na obrazkach w polskim handlu określane jest jako dymka właśnie, w odróżnieniu od szczypiorku.

Oprócz tego w tymże handlu wystepuje drobniuteńka sucha cebulka ( tak tak jak w Twoim opisie) i tez podpisana jest : dymka.

Jak mawiali starożytni Slowianie? " Bez pół litra nie razbierjosz"

Nawiasem - jakie warzywo w polskim handlu podpisywane jest "blondynka" ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nazwa "dymka" pochodzi od dymu, prawdziwego, nie zielonego
icon_wink.gif

CYTATSkąd wzięła się ?dymka?

Kto uprawia warzywa, a wśród nich cebulę, zapewne spotkał się z określeniem ?dymka? . Właśnie takim terminem określa się drobne cebulki, dostępne w sprzedaży, stanowiące podstawę metody uprawy cebuli z dymki. Tak dziwna nazwa owych cebulek, wynika z faktu, że kiedyś te drobne cebule były ?zadymiane? ponieważ przypuszczano, że poddanie ich pod działanie dymu, powoduje zatrzymanie wydawania przez cebulę pędów kwiatostanowych. Okazało się to jednak nieprawdą, jednak owa nazwa utrzymuje się do dziś.
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodn...ymka-id739.html

Pamiętam że moja mama, babcia zbierała taką cebulę do lnianego woreczka (wcześniej zdaje się suszyła w pojedynczej warstwie na słońcu na daszku kurnika dla kurcząt, tak mi się przypomniało
icon_razz.gif
) i suszyła ją w okolicy pieca. Wiosną wysadzała na ogrodzie.

Cebula wiosenna o której pisze Tatter z wyglądu u nas przypomina siedmiolatkę https://www.google.pl/search?q=cebulka+wios...ka+siedmiolatka
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,345
113
qd @ 28 Feb 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1605152to co pokazalas jako cebulke wiosenną na obrazkach w polskim handlu określane jest jako dymka właśnie, w odróżnieniu od szczypiorku.
U mnie w sklepie ta cebulka wiosenna nie jest nazywana dymką tylko występuje jako "gruby szczypior" i faktycznie przypomina młodego pora. O szczypiorku mówią "szczypior drobny". A dymką jest nazywana już wykształcona młoda cebula z zielonymi liśćmi szczypioru.

Taki ten nasz kraj, ze w różnych jego miejscach jest różne nazewnictwo tych samych roślin.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
QUOTE (Cinka @ 28 Feb 2016, 14:23 ) index.php?act=findpost&pid=1605157Nazwa "dymka" pochodzi od dymu, prawdziwego, nie zielonego
icon_wink.gif


http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodn...ymka-id739.html

Pamiętam że moja mama, babcia zbierała taką cebulę do lnianego woreczka i suszyła ją w okolicy pieca. Wiosną wysadzała na ogrodzie.

Cebula wiosenna o której pisze Tatter z wyglądu u nas przypomina siedmiolatkę https://www.google.pl/search?q=cebulka+wios...ka+siedmiolatka
Przypomina, ale nia nie jest. Choc nie przecze, ze moglaby w sprzedazy ujsc za taka, szczegolnie na poczatku sezonu kiedy to wiosenna cebulka (ktora nota bena mozna uprawiac przez caly rok
icon_wink.gif
) jest stosunkowo cienka.

W kwestii cebuli siedmiolatki (czosnek dety) - otoz u nas nazywa sie ja Welsh onions (walijska cebula) i chyba nie moglaby miec bardziej mylacej nazywy, gdy z z Walia ma niewiele wspolnego, bo faktycznie pochodzi z Orientu (przypuszczalnie z Chin). Jest to roslina wieloletnia (siedmioletnia) w odroznienieniu od cebuli zwyczajnej, ktora jest bylina i cebulki wiosennej hodowanej jako jednoroczna. Walijska cebulka nie formuje bulw, a liscie sa puste w srodku. Dodatkowo jest wiele odmian tejze i wieksze odmiany wygladaja dokladnie jak pory (np odmiana japonska zwana negi), a mniejsze jak szczypiorek, u nas chives. Siedmiolatka nie rosnie indywidulanie, a tworzy peczki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Wśród działkowców pewnie bardziej rozpowszechnione są różne rodzaje cebul, bo takich nie wytwarzających zgrubień cebulowych odmian widzę że jest sporo http://www.agroplanet.pl/cebula_green_banner.html
jednakowoż w sklepach u nas widuję jedynie cienki szczypiorek w doniczkach lub cięty, cebulkę zieloną ze szczypiorem jaką pokazywała Hazo albo sam cięty grubszy taki szczypior bez cebul. W nazwie mają "szczypior" albo "cebulka ze szczypiorkiem". Nic więcej.

Co do dymki jeszcze - dymienie i suszenie takiej cebulki w ciepłym miejscu ma jednak istotne znaczenie jak doczytałam
"Z odymionej ( podsuszonej ) cebuli urośnie i szczypior i duża cebula do spożycia i przechowania przez okres zimowy, z nieodymionej cebuli urośnie szczypior, ale już nie wyrośnie duża cebula na spożycie i przechowanie gdyż wytworzy kwiat i nasiona, ale cebula po wydaniu kwiatu jest bezużyteczna." http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?...6&start=182
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Takiej. Dokladnie jak na pierwszym zdjeciu od lewej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Wg wiki "spring onion" to to samo co "green onion" jak i "scalion" - a ogólnie jest to każdy rodzaj zielonej cebulki ze szczypiorem który nie wytwarza główek. I bądź tu mądry
icon_wink.gif


Na świecie funkcjonują różne nazwy - spring onion, green onion, table onion, salad onion, onion stick, long onion, baby onion, precious onion, yard onion, gibbon, syboe, or scally onion a na Jamajce nawet Welsch onion czyli to samo co nasza siedmiolatka. https://en.wikipedia.org/wiki/Scallion
Za duża różnorodność gatunków i odmian roślinności na tym świecie
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
QUOTE (Cinka @ 28 Feb 2016, 20:25 ) index.php?act=findpost&pid=1605196Wg wiki "spring onion" to to samo co "green onion" jak i "scalion" - a ogólnie jest to każdy rodzaj zielonej cebulki ze szczypiorem który nie wytwarza główek. I bądź tu mądry
icon_wink.gif


Na świecie funkcjonują różne nazwy - spring onion, green onion, table onion, salad onion, onion stick, long onion, baby onion, precious onion, yard onion, gibbon, syboe, or scally onion a na Jamajce nawet Welsch onion czyli to samo co nasza siedmiolatka. https://en.wikipedia.org/wiki/Scallion
Za duża różnorodność gatunków i odmian roślinności na tym świecie
icon_wink.gif
I z tym sie zgodze w 100%.

Rzeczywiscie, czasem nazywamy ja green/salad onions rowniez. Z reszta nazw sie nie spotkalam, no za wyjatkiem scallion jak nazywaja ten rodzaj cebulki Amerykanie.

Moje ulubione odmiany wiosennej cebulki to White Lisbon i Ishikura. Maja przedni smak. Te ostatnia mozna uprawiac nawet do grubosci marchewki, ale najlepsza jest cieniutka jak olowek.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,345
113
Długa dyskusja o wiosennej cebulce a mnie najbardziej zastanawia szczypiorek pokrojony na 5 cm kawałki. Cebulka zgoda, ale cieniutki szczypiorek...
gruebel_2.gif

Spróbuję jutro zrobić. Mam niedaleko jeden sklep gdzie zwykle jest taka zielona cebulka. Ciekawe, że nigdy nie widziałam jej w innych sklepach i warzywnikach.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,728
1,117
113
hazo @ 29 Feb 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1605204Długa dyskusja o wiosennej cebulce a mnie najbardziej zastanawia szczypiorek pokrojony na 5 cm kawałki. Cebulka zgoda, ale cieniutki szczypiorek...
gruebel_2.gif

Spróbuję jutro zrobić. Mam niedaleko jeden sklep gdzie zwykle jest taka zielona cebulka. Ciekawe, że nigdy nie widziałam jej w innych sklepach i warzywnikach.
To zdaje sie wpływ kuchni orientalnych. W przepisach z tamtej strony swiata nigdy nie spotkalam sie z siekaniem drobno zielonej cebulki, właśnie zalecaja krojenie na 3-5 cm kawalki. To samo zreszta dotyczy zielonej pietruszki, kinzy itp.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Mysle, ze qd ma racje, rowniez wietrze wlywy orentalne. Poza tym, hazo, tak pociety szczypiorek pieknie sie prezentuje.

Oto cebulowe "ceviche" na burgerze:

Bean_Burger_2.jpg
 

Załączniki

  • Bean_Burger_2.jpg
    Bean_Burger_2.jpg
    85.9 KB · Wyświetleń: 1