Chleb dietetyczny o wysokiej zawartości białka

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
Przepis pochodzi z książki Beatrice Ojakangas "CHLEB - Pieczemy w domu"

Przepis na 2 bochenki:

3 szklanki ciepłej wody (40-45 st)
2 paczki suchych drożdży granulowanych
1/4 szklanki miodu
3 szklanki pełnoziarnistej mąki pszennej
1/4 szklanki zarodków pszennych
1/2 szklanki mąki sojowej
3/4 szklanki odtłuszczonego mleka w proszku
2 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy
3/4 szklanki mąki pszennej chlebowej

Drożdze rozczynić z miodem w ciepłej wodzie. Odstawić na 5 minut. Jak drożdże się już spienią dodać mąkę pełnoziarnistą i dokładnie wymieszać. Potem dodać zarodki pszenne, mąką sojową, mleko w proszku, sól i oliwę. Dokładnie całość wymieszać. Teraz należy dodawać po 1 szklance mąkę chlebową, mieszając ciasto po każdym dodawaniu porcji mąki. Wyłożyć ciasto na stolnicę i wyrabiać, aż zrobi się gładkie i elastyczne.
Miskę wysmarować olejem i włożyć wyrobione ciasto, odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Następnie zbić ciasto i podzielić na dwie części, z każdej uformować bochenek, który włożyć do wysmarowanej tłuszczem keksówki. Odstawić do ponownego wyrośnięcia, aż podwoją swoją objętość.
Piekarnik rozgrzać do temp. 175st. Piec 45-50 minut, aż bochenki będą odchodzić od ścianek foremek, a stukając w nie będzie słychać głuchy odgłos.
Wyjąć bochenki z foremek i ostudzić na kratce.

Ja nie miałam mąki sojowej, użyłam owsianą. Poza tym wyrabiałam ciasto w maszynie, według instrukcji: najpierw płynne, potem sypkie, na końcu drożdże. Ustawiłam program na wyrabianie ciasta, potem wyjęłam, przełożyłam do naoliwionej miski i dalej już wg przepisu.

Mój wyszedł tak:

dietetyczny.jpg
 

Załączniki

  • dietetyczny.jpg
    dietetyczny.jpg
    212.1 KB · Wyświetleń: 1

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
Jeszcze raz dziekuje za wklepanie przepisu
cvety.gif
Piekny chleb Ci wyszedl.
Gdyby nie to, ze brakuje mi mąki sojowej i odtłuszczonego mleka w proszku, to juz bym piekla.

W tym co kupuje (26% bialka, 7% weglowodanow) jest w skladzie:
mieszanina białka (białko pszenicy, białko sojowe, białko łubinu), mączka sojowa, brązowe i żółte siemię lniane, pestki słonecznika, mąka sojowa, mąka pszenna, otręby pszenne, jabłko błonnik, drożdże, sezam, sól, palony słod jęczmienny.
Dodam wiec chyba siemie, sezam i slonecznik. Tez zrobie w maszynie ;)